Danske netbanker presset i knæ - brugere ramt

En lang række danske netbanker ramt af afviste login-forsøg og lange svartider.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Danske netbank-kunder ramt af stort nedbrud

Forklaring fundet: Derfor gik 50 danske banker i sort 

Danske kunder i en lang række banker, der benytter it-systemer fra Skandinavisk Data Central (SDC) var torsdag i mindst halvanden time ramt af forgæves loginforsøg og lange svartider, når de prøvede at benytte deres netbank.

Sidste måned havde SDC også problemer med netbankerne, men der gik det hele i sort.

Hos SDC, der driver it-systemer hor 138 pengeinstitutter i Norden, fortæller driftsansvarlig Hans Henrik Holm, at problemerne skyldes, at torsdag var den sidste bankdag i måneden, og at problemet stod på omkring middagstid.

"Der har været nogle forlængede svartider tidligere i dag, men der er ingen problemer nu," siger Hans Henrik Holm.

Høj belastning den sidste bankdag

Den sidste bankdag i måneden er der ifølge Hans Henrik Holm altid ekstra mange transaktioner mellem bankerne.

"Midt på dagen var der ret mange transaktioner, og det gav nogle lidt længere svartider for nogle kunder," siger han.

Han fortæller, at visse kunder måske har været nødt til at logge på netbanken flere gange, inden de er kommet ind, eller at der er gået længere tid end normalt, før data bliver vist på skærmen.

"Det er ikke sådan, at det har været nede. Det har betydet, at man måske har skullet prøve én gang til, før man kom ind, " siger han.

I sommers var SDC ramt af et kæmpe-nedbrud, som lagde netbanker ned i dagevis på grund af et defekt disksystem (Storage Area Network). Det kan du læse mere om her. 

Skyldes ændret brugsmønster

Det er imidlertid ikke alle danske kunder og netbanker, der har været ramt af problemerne.

Samtidig er slutkunder hos SDC's tilsluttede banker i andre lande end Danmark gået fri af it-problemerne.

"Vi sørger for løbende at monitorere og putte ekstra kapacitet på, så det burde ikke ramme så mange som i gamle dage," siger han.

Han tilføjer, at SDC altid justerer kapaciteten efter forbrugsmønsteret.

Han tilskriver den øgede brug af mobile enheder og et nyt brugsmønster problemerne med kapaciteten. Angiveligt går danskerne nemlig ikke længere kun i netbanken, mens de er på arbejde.

"Folk flytter penge og kigger på konti på andre tidspunkter end for blot et enkelt eller to år siden," siger han.

Bankcentralerne har traditionelt kørt såkaldte batch-job på it systemernes mainframe-computere om aftenen, fordi der har været færre kunder.

Og hvis mange folk så begynder at gå på netbanken om aftenen, frem for at se fjernsyn, kan kapaciteten angiveligt blive udfordret.

Hans Henrik Holm fortæller, at SDC faktisk kan måle et fald i transaktionerne, hvis der er noget populært i fjernsynet.

"Hvis der er håndboldfinaler eller spændende serier i fjernsynet, kan man faktisk se det på mønstrene," siger Hans Henrik Holm.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S