Danske netbank-kunder ramt af stort af nedbrud

Tusindevis af danske netbank-kunder har i dag kæmpet forgæves med at komme i netbanken, som hos mange af SDC's kunder har været ramt af nedbrud. Læs årsagen her.

Artikel top billede

Denne meddelelse har i dag mødt tusindevis af danskere, der har prøvet at logge på deres netbank.

Små 50 danske netbanker med drift hos Skandinavisk Data Center (SDC) gik i sort kort før klokken 10 fredag formiddag.

Klokken 14:30 fredag eftermiddag er problemet stadig ikke endeligt løst, hvilket er grunden til, at SDC i skrivende stund kører på halv kapacitet. 

Det betyder, at tusindevis af danskere, der har taget en tur forbi netbanken, er blevet ramt af nedbruddet, der viser sig som en fejlmeddelelse ude hos de knap 50 berørte finansinstitutter.  

Nedbruddet skyldes ifølge SDC's konstituerede direktør, Helene Ekknud, et flaskehalsproblem på netbankernes gateways hos SDC.

"Lige nu ved vi ikke, om det skyldes dårlige gateways eller meget trafik, men vi arbejder på højtryk på at løse problemet," siger hun til Computerworld.

Et dansk problem

SDC's konstituerede direktør Helene Ekknud forklarer, at det ikke er alle af SDC's godt 50 kunder, der er ramt.

Eksempelvis er Spar Nord og Lån & Spar Bank ifølge SDC gået fri af netværksproblemerne, som alligevel har lagt langt de fleste af datacentrets kunder ned i flere timer.

"Ingen af vores svenske, norske eller færøske kunder er ramt, så det er et problem, der kun er i Danmark," lyder det fra Helene Ekknud.

Kan skyldes pensioner

SDC har i første omgang opsat flere gateways for at håndtere nedbruddet.

"Vi kan se, at vores trafiktal er dobbelt så høje i dag i forhold til  i går, så det skyldes nok, at mange er inde i deres netbanker og flytte penge over til pension, men vi ved det ikke med sikkerhed. Vi vil også undersøge vores gateways, når vi har løst det nuværende problem," forklarer Helene Ekknud til Computerworld.

Hun forklarer, at banken havde dimensioneret sine gateways til at modtage ekstra mange kunder ved peak-tiden i formiddags, men noget er åbenbart gået galt alligevel. 

Andet store nedbrud i år

SDC var i starten af juli også ramt af problemer, der dengang fik alle SDC's pengeinstitut-kunders netbanker til at gå i sort.

Dengang skyldtes det langsomme diske, mens problemerne denne gang altså ligger i selskabets gateways.

SDC vil efter at have løst gateway-problemerne nøje gennemgå sit setup for at undgå, at noget lignende sker igen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Røde Kors

Data & Digitalisation Officer

Københavnsområdet

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job