Danske netbank-kunder ramt af stort af nedbrud

Tusindevis af danske netbank-kunder har i dag kæmpet forgæves med at komme i netbanken, som hos mange af SDC's kunder har været ramt af nedbrud. Læs årsagen her.

Artikel top billede

Denne meddelelse har i dag mødt tusindevis af danskere, der har prøvet at logge på deres netbank.

Små 50 danske netbanker med drift hos Skandinavisk Data Center (SDC) gik i sort kort før klokken 10 fredag formiddag.

Klokken 14:30 fredag eftermiddag er problemet stadig ikke endeligt løst, hvilket er grunden til, at SDC i skrivende stund kører på halv kapacitet. 

Det betyder, at tusindevis af danskere, der har taget en tur forbi netbanken, er blevet ramt af nedbruddet, der viser sig som en fejlmeddelelse ude hos de knap 50 berørte finansinstitutter.  

Nedbruddet skyldes ifølge SDC's konstituerede direktør, Helene Ekknud, et flaskehalsproblem på netbankernes gateways hos SDC.

"Lige nu ved vi ikke, om det skyldes dårlige gateways eller meget trafik, men vi arbejder på højtryk på at løse problemet," siger hun til Computerworld.

Et dansk problem

SDC's konstituerede direktør Helene Ekknud forklarer, at det ikke er alle af SDC's godt 50 kunder, der er ramt.

Eksempelvis er Spar Nord og Lån & Spar Bank ifølge SDC gået fri af netværksproblemerne, som alligevel har lagt langt de fleste af datacentrets kunder ned i flere timer.

"Ingen af vores svenske, norske eller færøske kunder er ramt, så det er et problem, der kun er i Danmark," lyder det fra Helene Ekknud.

Kan skyldes pensioner

SDC har i første omgang opsat flere gateways for at håndtere nedbruddet.

"Vi kan se, at vores trafiktal er dobbelt så høje i dag i forhold til  i går, så det skyldes nok, at mange er inde i deres netbanker og flytte penge over til pension, men vi ved det ikke med sikkerhed. Vi vil også undersøge vores gateways, når vi har løst det nuværende problem," forklarer Helene Ekknud til Computerworld.

Hun forklarer, at banken havde dimensioneret sine gateways til at modtage ekstra mange kunder ved peak-tiden i formiddags, men noget er åbenbart gået galt alligevel. 

Andet store nedbrud i år

SDC var i starten af juli også ramt af problemer, der dengang fik alle SDC's pengeinstitut-kunders netbanker til at gå i sort.

Dengang skyldtes det langsomme diske, mens problemerne denne gang altså ligger i selskabets gateways.

SDC vil efter at have løst gateway-problemerne nøje gennemgå sit setup for at undgå, at noget lignende sker igen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics