Danske netbank-kunder ramt af stort af nedbrud

Tusindevis af danske netbank-kunder har i dag kæmpet forgæves med at komme i netbanken, som hos mange af SDC's kunder har været ramt af nedbrud. Læs årsagen her.

Artikel top billede

Denne meddelelse har i dag mødt tusindevis af danskere, der har prøvet at logge på deres netbank.

Små 50 danske netbanker med drift hos Skandinavisk Data Center (SDC) gik i sort kort før klokken 10 fredag formiddag.

Klokken 14:30 fredag eftermiddag er problemet stadig ikke endeligt løst, hvilket er grunden til, at SDC i skrivende stund kører på halv kapacitet. 

Det betyder, at tusindevis af danskere, der har taget en tur forbi netbanken, er blevet ramt af nedbruddet, der viser sig som en fejlmeddelelse ude hos de knap 50 berørte finansinstitutter.  

Nedbruddet skyldes ifølge SDC's konstituerede direktør, Helene Ekknud, et flaskehalsproblem på netbankernes gateways hos SDC.

"Lige nu ved vi ikke, om det skyldes dårlige gateways eller meget trafik, men vi arbejder på højtryk på at løse problemet," siger hun til Computerworld.

Et dansk problem

SDC's konstituerede direktør Helene Ekknud forklarer, at det ikke er alle af SDC's godt 50 kunder, der er ramt.

Eksempelvis er Spar Nord og Lån & Spar Bank ifølge SDC gået fri af netværksproblemerne, som alligevel har lagt langt de fleste af datacentrets kunder ned i flere timer.

"Ingen af vores svenske, norske eller færøske kunder er ramt, så det er et problem, der kun er i Danmark," lyder det fra Helene Ekknud.

Kan skyldes pensioner

SDC har i første omgang opsat flere gateways for at håndtere nedbruddet.

"Vi kan se, at vores trafiktal er dobbelt så høje i dag i forhold til  i går, så det skyldes nok, at mange er inde i deres netbanker og flytte penge over til pension, men vi ved det ikke med sikkerhed. Vi vil også undersøge vores gateways, når vi har løst det nuværende problem," forklarer Helene Ekknud til Computerworld.

Hun forklarer, at banken havde dimensioneret sine gateways til at modtage ekstra mange kunder ved peak-tiden i formiddags, men noget er åbenbart gået galt alligevel. 

Andet store nedbrud i år

SDC var i starten af juli også ramt af problemer, der dengang fik alle SDC's pengeinstitut-kunders netbanker til at gå i sort.

Dengang skyldtes det langsomme diske, mens problemerne denne gang altså ligger i selskabets gateways.

SDC vil efter at have løst gateway-problemerne nøje gennemgå sit setup for at undgå, at noget lignende sker igen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect