Spritnye tal: Sådan klarer Windows 8 sig på markedet

Nye tal afslører, hvordan Windows 8 klarer sig på markedet ved udgangen af januar.

Artikel top billede

(Foto: Jason DeCrow)

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Det går den rette vej for Windows 8, men det er ikke i et tempo, der får samlebåndene til at bryde sammen.

Det ses i spritnye tal fra statistikfirmaet Net Applications, der konkluderer, at Windows 8 ved udgangen af januar havde en global markedsandel på 2,26 procent.

Ved udgangen af december var markedsandelen på 1,72 procent.

Det er fortsat Windows 7, der dominerer med 44,48 procent af markedet, men faktisk er Windows 7 faldet en smule i forhold til december.

Vista ligger nu på 5,24 procent, mens XP er 39,51 procent. 

Selvom Windows 8 altså er på rette vej, så er det ikke det samme, som at styresystemet sælger godt nok.

Finanshuset Morgan Stanley valgte i januar at nedgradere Microsoft-aktien på grund af Windows 8

"Væksten i pc-markedet aftog væsentligt i andet og tredje kvartal, og dataene antyder, at Windows 8 ikke har været en væsentlig faktor til vækst i markedet med et svagt julesalg," lød analysen blandt andet.

Også NPD Group har meldt ud, at Windows 8 "ikke gjorde meget for at styrke julesalget eller forbedre salget af bærbare med Windows, der er faldet hele året."

Ifølge FDIM lå Windows 8 her i Danmark ved udgangen af december på en markedsandel på 1,5 procent.

Microsofts styresystem blev frigivet den 26. oktober.

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S