Første møde om vækst: Fiber skal redde Danmark

Regeringen vækstteam mødes mandag for første gang. Røster taler for at investere massivt i fiber for at få Danmark ud af krisen.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan vil kendt Microsoft-mand skabe vækst i Danmark

Regeringens digitale vækstteam holder i dag sit første møde. 

Vækstteamet er sat i verden for at komme med anbefalinger til regeringens plan for digital vækst. 

Fra HK Privat er formand Simon Tøgern med i udvalget. 

Han har flere punkter med til mødet i dag. Men helt overordnet vil han styrke de danske virksomheder og bidrage til at skabe flere fremtidssikrede arbejdspladser ved at øge investeringerne indenfor it - og fiber.

"Massive investeringer i it- og fibernet kan hjælpe Danmark ud af krisen. Det skaber arbejdspladser på den korte og den lange bane," udtaler han og peger på, at det vil forbedre Danmarks konkurrenceevne.

Små firmaer og ungdommen

Udrulningen af det fiberbårne bredbånd, til alle dele af landet skal forceres, lyder det fra HK-formanden, der begrunder det med, at fiber er en vækstgenerator.

Derudover skal fokus være på små og mellemstore virksomheder. De skal hjælpes til at udnytte hele potentialet i deres investeringer i it. 

"Mange virksomheder får ikke det fulde udbytte af deres investeringer," påpeger formanden.

Endelig bør vi kigge mod ungdommen.

"Vi skal sikre, at alle uddannelser introducerer alle elever og studerende til alle relevante it-værktøjer," lyder det fra Simon Tøgern.

Flere udspil på vej

Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) har bedt regeringens økonomiske ministre om senest 1. marts at komme med udspil til, hvordan man kan skabe flere job i det private erhvervsliv. 

Simon Tøgern opfordrer også i den forbindelse til, at it-investeringerne bliver tænkt med i pakken.

"En stor it-vækstpakke vil hjælpe iværksættere og give flere private jobs. Det er på tide, at vi investerer os ud af krisen, forklarer han.

Simon Tøgern er i øvrigt udpeget til vækstteamet som medlem af bestyrelsen for Københavns Erhvervsakademi. 

Formanden for vækstteamet, der forventes at aflevere sine anbefalinger til regeringen efter sommerferien 2013, er Microsofts Jørgen Bardenfleth.

Læs også:
Sådan vil kendt Microsoft-mand skabe vækst i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks