Twitter hacket: Din konto kan være ramt

Hackere har stjålet brugernavne og adgangskoder fra flere hundrede-tusinder Twitter-brugere. Se her, hvad du skal gøre, hvis du er blevet ramt.

Artikel top billede

Twitters servere er blevet knækket af det, som selskabet selv kalder for "ekstremt sofistikerede" hackere, der angiveligt har skaffet sig adgang til op mod en kvart million Twitter-brugeres password og brugernavne.

Twitter meddeler, at selskabets folk fik øje på en række usædvanlige mønstre, der ved nærmere undersøgelse viste sig at afsløre hacker-angrebet, der har fundet sted løbende i den seneste uges tid.

"Vi opdagede et live-angreb, som vi kunne lukke helt for et øjeblik efter, vi opdagede det," lyder det fra Twitters sikkerhedschef i et blog-indlæg.

"Vores undersøgelser antyder imidlertid, at angriberne kan have skaffet sig adgang til begrænsede bruger-informationer - brugernavne, email-adresser, session-tokens og krypterede verisoner af password - for omkring 250.000 brugere," skriver han.

Twitter har nulstillet adgangskoderne og tilbagekaldt tokens til de ramte konti.

Har allerede sendt mail ud

Selskabet har også sendt email til de ramte brugere med besked om, at de bliver nødt til at nulstille deres adgangskoder og finde på et nyt.

"Dette angreb har ikke været udført af amatører, og vi tror ikke på, at der har været tale om et isoleret tilfælde," lyder det fra Twitter.

Twitter henviser til, at også de to store amerikanske aviser New York Times og Wall Street Journal i sidste uge blev udsat for hackerangreb - angiveligt af kinesiske hackere.

Twitter mener, at også andre selskaber og organisationer i den seneste tid har været udsat for hackerangreb.

Nu opfordrer selskabet samtlige sine brugere til at skærpe deres adgangskoder til Twitter.

Sådan bør adgangskoderne se ud

Adgangkoderne bør være på mindst 10 tegn og bestå af et miks af store og små bogstaver, tal og symboler, hedder det.

"Det øger risikoen for at blive ramt, hvis man anvender samme adgangskode til flere online-konti. Brug et øjeblik eller to på at ændre din Twitter-adgangskode, hvis du ikke i forvejen anvender god password-hygiejne," lyder fra Twitter.

Selskabet er fortsat i gang med at indsamle data om angrebene og samarbejder allerede med de amerikanske myndigheder om at forfølge hackerne.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S