Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system

Apple arbejder på et meget avanceret og intelligent lyd-system, der kan forbedre lyden markant i Apples kommende produkter. Se her, hvad systemet ser ud til at komme til at kunne.

Artikel top billede

En ny patent-ansøgning fra Apple indikerer, at selskabets kommende fjernsyn - der måske kommer til at hedde 'iTV - vil blive udstyret med et helt ny-udviklet og stærkt avanceret lyd-system.

Står patent-ansøgningen til troende, vil fjernsynets lyd-system kunne afgøre, hvor seeren befinder sig i rummet og selv ændre lyden, hvis ikke seeren befinder sig i den optimale afstand fra fjernsynet.

Ifølge patent-ansøgningen vil lyd-systemet også kunne ændre sit output efter, hvordan seeren vender og efter det miljø, som seeren befinder sig, som det hedder.

Ifølge Apple vil det pågældende lyd-system også føre til stærkt forbedrede lyd-oplevelser for computer-brugere samt brugere af smartphones og Apples iPad-tablet-computere.

Avanceret lyd i FaceTime

Ligeledes vil systemet kunne anvendes til video-konferencer, hvilket er en feature, som angiveligt allerede er blevet indarbejdet i de kommende iTV-fjernsyn.

Her vil seerne kunne anvende Apples video-applikation FaceTime til at foretage konference-opkald.

Med det nye lyd-system vil det blive muligt at opleve, at tale fra de forskellige konference-deltagere i et FaceTime-videomøde på et iTV-fjernsyn kommer fra den retning, hvor deltagerne er placeret på skærmen.

Det vil sige, at det vil lyde som om, at tale fra en mødedeltager, der sidder til højre på skærmen, kommer fra højre og ikke fra selve fjernsynet.

Intelligent justering af mikrofon

I Apples patentansøgning fremgår det også, at Apple arbejder på et system til ansigts-genkendelse og eye-tracking, der skal indarbejdes i lyd-systemet.

Dette system skal sørge for at aflæse, hvem der taler, og hvem de øvrige mødedeltagere kigger på, så systemet automatisk kan rette sin mikrofon i den pågældende mødedeltagers retning.

Hensigten er at forbedre lyd-oplevelsen yderligere i FaceTime-opkald.

Det vides fortsat ikke med sikkerhed, om Apple vil implementere lyd-systemet i kommende produkter, men ifølge rapporter fra Kina arbejder Apple for tiden aktivt på tre iTV-modeller, der alle har forskellig størrelse.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV.

Analytiker: iTV er det eneste logiske skridt for Apple.

Nu er det på vej: 10 facts om Apples kommende fjernsyn.

Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network