Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system

Apple arbejder på et meget avanceret og intelligent lyd-system, der kan forbedre lyden markant i Apples kommende produkter. Se her, hvad systemet ser ud til at komme til at kunne.

Artikel top billede

En ny patent-ansøgning fra Apple indikerer, at selskabets kommende fjernsyn - der måske kommer til at hedde 'iTV - vil blive udstyret med et helt ny-udviklet og stærkt avanceret lyd-system.

Står patent-ansøgningen til troende, vil fjernsynets lyd-system kunne afgøre, hvor seeren befinder sig i rummet og selv ændre lyden, hvis ikke seeren befinder sig i den optimale afstand fra fjernsynet.

Ifølge patent-ansøgningen vil lyd-systemet også kunne ændre sit output efter, hvordan seeren vender og efter det miljø, som seeren befinder sig, som det hedder.

Ifølge Apple vil det pågældende lyd-system også føre til stærkt forbedrede lyd-oplevelser for computer-brugere samt brugere af smartphones og Apples iPad-tablet-computere.

Avanceret lyd i FaceTime

Ligeledes vil systemet kunne anvendes til video-konferencer, hvilket er en feature, som angiveligt allerede er blevet indarbejdet i de kommende iTV-fjernsyn.

Her vil seerne kunne anvende Apples video-applikation FaceTime til at foretage konference-opkald.

Med det nye lyd-system vil det blive muligt at opleve, at tale fra de forskellige konference-deltagere i et FaceTime-videomøde på et iTV-fjernsyn kommer fra den retning, hvor deltagerne er placeret på skærmen.

Det vil sige, at det vil lyde som om, at tale fra en mødedeltager, der sidder til højre på skærmen, kommer fra højre og ikke fra selve fjernsynet.

Intelligent justering af mikrofon

I Apples patentansøgning fremgår det også, at Apple arbejder på et system til ansigts-genkendelse og eye-tracking, der skal indarbejdes i lyd-systemet.

Dette system skal sørge for at aflæse, hvem der taler, og hvem de øvrige mødedeltagere kigger på, så systemet automatisk kan rette sin mikrofon i den pågældende mødedeltagers retning.

Hensigten er at forbedre lyd-oplevelsen yderligere i FaceTime-opkald.

Det vides fortsat ikke med sikkerhed, om Apple vil implementere lyd-systemet i kommende produkter, men ifølge rapporter fra Kina arbejder Apple for tiden aktivt på tre iTV-modeller, der alle har forskellig størrelse.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV.

Analytiker: iTV er det eneste logiske skridt for Apple.

Nu er det på vej: 10 facts om Apples kommende fjernsyn.

Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S