Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system

Apple arbejder på et meget avanceret og intelligent lyd-system, der kan forbedre lyden markant i Apples kommende produkter. Se her, hvad systemet ser ud til at komme til at kunne.

Artikel top billede

En ny patent-ansøgning fra Apple indikerer, at selskabets kommende fjernsyn - der måske kommer til at hedde 'iTV - vil blive udstyret med et helt ny-udviklet og stærkt avanceret lyd-system.

Står patent-ansøgningen til troende, vil fjernsynets lyd-system kunne afgøre, hvor seeren befinder sig i rummet og selv ændre lyden, hvis ikke seeren befinder sig i den optimale afstand fra fjernsynet.

Ifølge patent-ansøgningen vil lyd-systemet også kunne ændre sit output efter, hvordan seeren vender og efter det miljø, som seeren befinder sig, som det hedder.

Ifølge Apple vil det pågældende lyd-system også føre til stærkt forbedrede lyd-oplevelser for computer-brugere samt brugere af smartphones og Apples iPad-tablet-computere.

Avanceret lyd i FaceTime

Ligeledes vil systemet kunne anvendes til video-konferencer, hvilket er en feature, som angiveligt allerede er blevet indarbejdet i de kommende iTV-fjernsyn.

Her vil seerne kunne anvende Apples video-applikation FaceTime til at foretage konference-opkald.

Med det nye lyd-system vil det blive muligt at opleve, at tale fra de forskellige konference-deltagere i et FaceTime-videomøde på et iTV-fjernsyn kommer fra den retning, hvor deltagerne er placeret på skærmen.

Det vil sige, at det vil lyde som om, at tale fra en mødedeltager, der sidder til højre på skærmen, kommer fra højre og ikke fra selve fjernsynet.

Intelligent justering af mikrofon

I Apples patentansøgning fremgår det også, at Apple arbejder på et system til ansigts-genkendelse og eye-tracking, der skal indarbejdes i lyd-systemet.

Dette system skal sørge for at aflæse, hvem der taler, og hvem de øvrige mødedeltagere kigger på, så systemet automatisk kan rette sin mikrofon i den pågældende mødedeltagers retning.

Hensigten er at forbedre lyd-oplevelsen yderligere i FaceTime-opkald.

Det vides fortsat ikke med sikkerhed, om Apple vil implementere lyd-systemet i kommende produkter, men ifølge rapporter fra Kina arbejder Apple for tiden aktivt på tre iTV-modeller, der alle har forskellig størrelse.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV.

Analytiker: iTV er det eneste logiske skridt for Apple.

Nu er det på vej: 10 facts om Apples kommende fjernsyn.

Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S