Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Apple arbejder angiveligt på tre forskellige iTV-modeller.

Artikel top billede

Apple arbejder ifølge kinesiske rapporter på hele tre forskellige modeller af selskabets kommende fjernsyn, iTV.

Selskabet er angiveligt så langt med udviklingsarbejdet, at det er klart til at sende to af de tre modeller i produktion, mens den tredje model fortsat er under udvikling.

Oplysningerne stammer fra kinesiske DFDaily, der citerer en kilde, der hævder at havde set de tre iTV-modeller i Apples hovedkvarter.

En af modellerne bliver angiveligt en 'billig-udgave' - en såkaldt entry-level model - med Retina-skærm med en størrelse på mellem 13" og 18."

Kineserne mener, at denne model vil være klar til produktion i løbet af ganske få måneder.

Hovedmodel

Den anden model er på 50" og er udstyret med en fleksibel skærm, hedder det.

Ifølge kineserne vil dette fjernsyn blive flagskibet, som Apple vil satse på og hvis features er motoren i udviklingsarbejdet.

Apple arbejder angiveligt på endnu et iTV, der i størrelse kommer til at ligge et sted mellem disse to modeller.

Her ligger der endnu ingen tekniske specifikationer klar.

Der har været rygter fremme om et kommende Apple-fjernsyn siden 2009.

Du kan læse de mulige grunde til, at Apple endnu ikke har launchet noget fjernsyn her.

Selskabets topchef, Tim Cook, har fornylig sagt, at udviklingen af et Apple-fjernsyn er et område af "intens interesse" for selskabet samt at Apple "kan bidrage med meget på dette område."

Læs også:

Nu er det på vej: 10 facts om Apples kommende fjernsyn.

Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S