Apple trykker på knappen: Mac-brugere kan igen komme på netbank

Apple giver igen grønt lys til Java, som ellers har været frosset helt ude.

Artikel top billede

Virksomheder, der er afhængig af både Mac og Java, kan ånde lettet op, efter Apple igen har givet grønt lys til Java på Mac.

Det sker, efter Oracle i weekenden udsendte en større opdatering til Java, der ellers har været ramt af massive sikkerheds-problemer, som har fået Apple til helt at fryse Java ud fra Mac-computerne.

Det har givet store problemer for mange virksomheder, som i en eller anden udstrækning har været afhængige af Java-plug ins.

Ligeledes har mange danske Mac-brugere været ramt af blokeringen, i det de ikke har været i stand til at gå på deres netbank fra deres Mac-computere herhjemme. Det kan du læse mere om her.

Apple blokerede Java 7 update 11 ved at tilføje opdateringen til selskabets XProtect.

Ny opdatering

Oracle udsendte en opdatering til Java-platformen fredag aften med navnet Java 7 update 13.

"Det er nu muligt at hente Java-opdateringer, der adresserer en nylig opdaget sårbarhed i Java web plug-in," lyder det fra Apple.

Selskabet har desuden udsendt en række gode råd om, hvordan man kan undgå at blive udsat ved at køre Java på Mac. Det kan du læse her.

Sådan gør du

Ifølge selskabet kan man begrænse risikoen for at blive ramt af Java-sårbarheder ved kun at tænde for Java i webbrowseren, hvis man har konkret behov for at køre en Java web-app.

Samtidig skal du sørge for alene at åbne nødvendige websites med den pågældende browser, som altså ikke skal anvendes til at åbne andre websites.

Det skal du i stedet gøre med et ny-åbnet browser-vindue, lyder det fra Apple. Og når du er færdig, bør du lukke Java plug-in'en helt.

Du kan se her, hvordan du lukker Java plug -in'en i Safari.

Det er anden gang i løbet af blot to uger, at Apple blokerer for, at Mac-brugere kan afvikle kode fra Oracle.

Læs også:

Mac-brugere i problemer: Netbank virker ikke.

Derfor kan danske Mac-brugere ikke komme på netbank.

Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul.

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Oracle har stor-opdateret Java] i weekenden.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S