Sådan vil Google score kassen på e-handel

Google investerer enormt beløb i ny teknologi, der skal få selskabet til at spille central rolle, når du køber ind på nettet.

Artikel top billede

Læs også:
Flænser konkurrenterne: Derfor er Google umulig at slå

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Google køber en relativ ukendt virksomhed, Channel Intelligence, for 690 millioner kroner.  

Det skriver Channel Intelligence på sin blog.

Der ligger en klar strategisk bagtanke bag købet. Det skal nemlig være med til at styrke Googles position overfor virksomheder som Amazon og Ebay.

Købet af Channel Intelligence forventes helt afsluttet i løbet af første kvartal af 2013.

Google satser benhårdt på online salg med købet

Channel Intelligence er et af ICG-gruppens konsoliderede virksomheder.

Den sporer tæt på 15 procent af alle amerikanske online-transaktioner og forskellige kategorier af online detailsalg.

"Vi kender ikke Channel Intelligence, men vi antager, at det vil være en del af Googles bestræbelser på at satse endnu mere på online salg," skriver Businessinsider i forbindelse med nyheden.

På den nyerhvervede virksomheds hjemmeside kan man således læse, hvordan Channel Intelligence blandt andet vil arbejde sammen med Google for at øge trafikken i forhold til online-salg.

Amazon er en trussel for Google

Ifølge Businessinsider viser købet, at Google nu vil intensivere kampen mod Amazon på online-salg.

"En truende trussel mod Google er den fortsatte styrke hos Amazon. Når folk vil købe ting online, springer de Google over, og går direkte til Amazon," skriver Businessinsider.

Online-salg er det måske vigtigste område for Google, og derfor er det så centralt for den store søgemaskinevirksomhed at tage kampen op med Amazon.

"Googles forretning er bygget op omkring folk, der søger på Google efter ting at købe. Det er den mest værdifulde søgning set fra et kommercielt synspunkt. Købet viser derfor, at Google vil forbedre brugerens søgning, når det kommer til online-salg, så brugerne netop ikke springer søgemaskinen over," skriver internetmediet. 

Angiveligt vil Channel Intelligence blive en del af Google Shopping på længere sigt.

Det vil sandsynligvis give Google flere muligheder for at tilbyde flere funktioner og features. 
 
"Google forbliver mellemmanden mellem brugerne og detailhandlerne. Google vil ikke kun tjene penge på annoncer men også begynde at tage markedsandele fra Amazon og eBay," skriver ZDNet.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job