Sådan vil Google score kassen på e-handel

Google investerer enormt beløb i ny teknologi, der skal få selskabet til at spille central rolle, når du køber ind på nettet.

Artikel top billede

Læs også:
Flænser konkurrenterne: Derfor er Google umulig at slå

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Google køber en relativ ukendt virksomhed, Channel Intelligence, for 690 millioner kroner.  

Det skriver Channel Intelligence på sin blog.

Der ligger en klar strategisk bagtanke bag købet. Det skal nemlig være med til at styrke Googles position overfor virksomheder som Amazon og Ebay.

Købet af Channel Intelligence forventes helt afsluttet i løbet af første kvartal af 2013.

Google satser benhårdt på online salg med købet

Channel Intelligence er et af ICG-gruppens konsoliderede virksomheder.

Den sporer tæt på 15 procent af alle amerikanske online-transaktioner og forskellige kategorier af online detailsalg.

"Vi kender ikke Channel Intelligence, men vi antager, at det vil være en del af Googles bestræbelser på at satse endnu mere på online salg," skriver Businessinsider i forbindelse med nyheden.

På den nyerhvervede virksomheds hjemmeside kan man således læse, hvordan Channel Intelligence blandt andet vil arbejde sammen med Google for at øge trafikken i forhold til online-salg.

Amazon er en trussel for Google

Ifølge Businessinsider viser købet, at Google nu vil intensivere kampen mod Amazon på online-salg.

"En truende trussel mod Google er den fortsatte styrke hos Amazon. Når folk vil købe ting online, springer de Google over, og går direkte til Amazon," skriver Businessinsider.

Online-salg er det måske vigtigste område for Google, og derfor er det så centralt for den store søgemaskinevirksomhed at tage kampen op med Amazon.

"Googles forretning er bygget op omkring folk, der søger på Google efter ting at købe. Det er den mest værdifulde søgning set fra et kommercielt synspunkt. Købet viser derfor, at Google vil forbedre brugerens søgning, når det kommer til online-salg, så brugerne netop ikke springer søgemaskinen over," skriver internetmediet. 

Angiveligt vil Channel Intelligence blive en del af Google Shopping på længere sigt.

Det vil sandsynligvis give Google flere muligheder for at tilbyde flere funktioner og features. 
 
"Google forbliver mellemmanden mellem brugerne og detailhandlerne. Google vil ikke kun tjene penge på annoncer men også begynde at tage markedsandele fra Amazon og eBay," skriver ZDNet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS