Stor opdatering fra Microsoft på vej - disse programmer berøres

57 sårbarheder bliver lukket i den næste lappe-pakke fra kodegiganten. Her er de berørte programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Den anden tirsdag i måneden sender Microsoft traditionen tro opdateringspakker af sted til firmaets software-brugere.

Den udgave, der kommer på tirsdag, hører til i den massive ende af skalaen.

Firmaets udviklere ligger nemlig vandret for at lægge den sidste hånd på en monster stor stime rettelser til Microsoft-pakken.

Der er tale om 12 opdateringer, der retter hele 57 sårbarheder i Internet Explorer, Windows, Office og Exchange servers mail-software.

57 rettelser er en seriøs omgang, og antallet nærmer sig rekorden, der blev eksekveret i april 2011.

I den forbindelse blev der lappet 64 sårbarheder.

En håndfuld af opdateringerne betegnes som kritiske af Microsoft

Her lukkes huller

De kritiske opdateringer adresserer blandt andet sårbarheder i Windows XP SP3 og i Windows Vista.

Der er desuden vigtige rettelser til både Windows 7, 8 og RT, der bruges som styresystem på Microsofts ARM-baserede tablet, der er døbt Surface.

Internet Explorer lappes med to opdateringer, der retter kritiske problemer i versioner fra IE6 og helt frem til den nyeste udgave IE10.

De sidste kritisk rettelser er til Exchange Server 2007 og Exchange Server 2010.

Rettelserne bliver lagt på nettet tirsdag den 12. februar.

Læs også:

Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S