Stor opdatering fra Microsoft på vej - disse programmer berøres

57 sårbarheder bliver lukket i den næste lappe-pakke fra kodegiganten. Her er de berørte programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Den anden tirsdag i måneden sender Microsoft traditionen tro opdateringspakker af sted til firmaets software-brugere.

Den udgave, der kommer på tirsdag, hører til i den massive ende af skalaen.

Firmaets udviklere ligger nemlig vandret for at lægge den sidste hånd på en monster stor stime rettelser til Microsoft-pakken.

Der er tale om 12 opdateringer, der retter hele 57 sårbarheder i Internet Explorer, Windows, Office og Exchange servers mail-software.

57 rettelser er en seriøs omgang, og antallet nærmer sig rekorden, der blev eksekveret i april 2011.

I den forbindelse blev der lappet 64 sårbarheder.

En håndfuld af opdateringerne betegnes som kritiske af Microsoft

Her lukkes huller

De kritiske opdateringer adresserer blandt andet sårbarheder i Windows XP SP3 og i Windows Vista.

Der er desuden vigtige rettelser til både Windows 7, 8 og RT, der bruges som styresystem på Microsofts ARM-baserede tablet, der er døbt Surface.

Internet Explorer lappes med to opdateringer, der retter kritiske problemer i versioner fra IE6 og helt frem til den nyeste udgave IE10.

De sidste kritisk rettelser er til Exchange Server 2007 og Exchange Server 2010.

Rettelserne bliver lagt på nettet tirsdag den 12. februar.

Læs også:

Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S