Stor opdatering fra Microsoft på vej - disse programmer berøres

57 sårbarheder bliver lukket i den næste lappe-pakke fra kodegiganten. Her er de berørte programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Den anden tirsdag i måneden sender Microsoft traditionen tro opdateringspakker af sted til firmaets software-brugere.

Den udgave, der kommer på tirsdag, hører til i den massive ende af skalaen.

Firmaets udviklere ligger nemlig vandret for at lægge den sidste hånd på en monster stor stime rettelser til Microsoft-pakken.

Der er tale om 12 opdateringer, der retter hele 57 sårbarheder i Internet Explorer, Windows, Office og Exchange servers mail-software.

57 rettelser er en seriøs omgang, og antallet nærmer sig rekorden, der blev eksekveret i april 2011.

I den forbindelse blev der lappet 64 sårbarheder.

En håndfuld af opdateringerne betegnes som kritiske af Microsoft

Her lukkes huller

De kritiske opdateringer adresserer blandt andet sårbarheder i Windows XP SP3 og i Windows Vista.

Der er desuden vigtige rettelser til både Windows 7, 8 og RT, der bruges som styresystem på Microsofts ARM-baserede tablet, der er døbt Surface.

Internet Explorer lappes med to opdateringer, der retter kritiske problemer i versioner fra IE6 og helt frem til den nyeste udgave IE10.

De sidste kritisk rettelser er til Exchange Server 2007 og Exchange Server 2010.

Rettelserne bliver lagt på nettet tirsdag den 12. februar.

Læs også:

Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos