Stor opdatering fra Microsoft på vej - disse programmer berøres

57 sårbarheder bliver lukket i den næste lappe-pakke fra kodegiganten. Her er de berørte programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Den anden tirsdag i måneden sender Microsoft traditionen tro opdateringspakker af sted til firmaets software-brugere.

Den udgave, der kommer på tirsdag, hører til i den massive ende af skalaen.

Firmaets udviklere ligger nemlig vandret for at lægge den sidste hånd på en monster stor stime rettelser til Microsoft-pakken.

Der er tale om 12 opdateringer, der retter hele 57 sårbarheder i Internet Explorer, Windows, Office og Exchange servers mail-software.

57 rettelser er en seriøs omgang, og antallet nærmer sig rekorden, der blev eksekveret i april 2011.

I den forbindelse blev der lappet 64 sårbarheder.

En håndfuld af opdateringerne betegnes som kritiske af Microsoft

Her lukkes huller

De kritiske opdateringer adresserer blandt andet sårbarheder i Windows XP SP3 og i Windows Vista.

Der er desuden vigtige rettelser til både Windows 7, 8 og RT, der bruges som styresystem på Microsofts ARM-baserede tablet, der er døbt Surface.

Internet Explorer lappes med to opdateringer, der retter kritiske problemer i versioner fra IE6 og helt frem til den nyeste udgave IE10.

De sidste kritisk rettelser er til Exchange Server 2007 og Exchange Server 2010.

Rettelserne bliver lagt på nettet tirsdag den 12. februar.

Læs også:

Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S