Stor opdatering fra Microsoft på vej - disse programmer berøres

57 sårbarheder bliver lukket i den næste lappe-pakke fra kodegiganten. Her er de berørte programmer.

Artikel top billede

Læs også:
Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Den anden tirsdag i måneden sender Microsoft traditionen tro opdateringspakker af sted til firmaets software-brugere.

Den udgave, der kommer på tirsdag, hører til i den massive ende af skalaen.

Firmaets udviklere ligger nemlig vandret for at lægge den sidste hånd på en monster stor stime rettelser til Microsoft-pakken.

Der er tale om 12 opdateringer, der retter hele 57 sårbarheder i Internet Explorer, Windows, Office og Exchange servers mail-software.

57 rettelser er en seriøs omgang, og antallet nærmer sig rekorden, der blev eksekveret i april 2011.

I den forbindelse blev der lappet 64 sårbarheder.

En håndfuld af opdateringerne betegnes som kritiske af Microsoft

Her lukkes huller

De kritiske opdateringer adresserer blandt andet sårbarheder i Windows XP SP3 og i Windows Vista.

Der er desuden vigtige rettelser til både Windows 7, 8 og RT, der bruges som styresystem på Microsofts ARM-baserede tablet, der er døbt Surface.

Internet Explorer lappes med to opdateringer, der retter kritiske problemer i versioner fra IE6 og helt frem til den nyeste udgave IE10.

De sidste kritisk rettelser er til Exchange Server 2007 og Exchange Server 2010.

Rettelserne bliver lagt på nettet tirsdag den 12. februar.

Læs også:

Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Windows-computere totalt lammet af fejlbehæftet opdatering

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS