Teleindustrien: Derfor er logningsbekendtgørelsen ubrugelig

Telebranchen har kun hovedrysten tilovers for Justitsministeriets redegørelse om logningsbekendtgørelsen.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan kan du undgå at blive ramt af logningsbekendtgørelsen

I kølvandet på en redegørelse fra Justitsministeriet langer Teleindustrien igen ud efter den omdiskuterede og udskældte logningsbekendtgørelse.

"Jeg forstår ikke, at kravet om logning fastholdes. Det er fuldstændig meningsløst," siger Jakob Willer, der er direktør i Teleindustrien.

Redegørelsen fra Justitsministeriet beretter blandt andet, at logningsbekendtgørelsen er ubrugelig i praksis.

Bekendtgørelse kostede teleindustrien godt 200 millioner kroner at etablere i 2007.

Det koster samtidig branchen 50 millioner kroner årligt at opretholde logningen, og det et beløb som teleindustrien fortsat kan se frem til at betale.

Teleindustrien: Logningen giver ingen værdi
"Jeg synes, at Justitsministeriet klart konstaterer, at internetlogningen ikke har nogen værdi," siger Jakob Willer.

Redegørelsen beskriver samtidig, at politiet helt fra start, har haft problemer, med at benytte logget data i efterforskningen.

"Det er en ren tilståelsessag om, at logningsbekendtgørelsen er ubrugelig. Politiet er ikke i stand til at analysere eller bruge data, og det viste man allerede med det samme nærmest, da reglerne blev indført," konstaterer Jakob Willer.

Men Teleindustrien skal efter alt at dømme stadig afsætte penge til logning.

Justitsministeriet har netop fremsat et lovforslag, der skal udskyde en planlagt revision af de danske logningsregler i yderligere to år.

Det skriver Information.

Læs også:
Sådan kan du undgå at blive ramt af logningsbekendtgørelsen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S