Teleindustrien: Derfor er logningsbekendtgørelsen ubrugelig

Telebranchen har kun hovedrysten tilovers for Justitsministeriets redegørelse om logningsbekendtgørelsen.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan kan du undgå at blive ramt af logningsbekendtgørelsen

I kølvandet på en redegørelse fra Justitsministeriet langer Teleindustrien igen ud efter den omdiskuterede og udskældte logningsbekendtgørelse.

"Jeg forstår ikke, at kravet om logning fastholdes. Det er fuldstændig meningsløst," siger Jakob Willer, der er direktør i Teleindustrien.

Redegørelsen fra Justitsministeriet beretter blandt andet, at logningsbekendtgørelsen er ubrugelig i praksis.

Bekendtgørelse kostede teleindustrien godt 200 millioner kroner at etablere i 2007.

Det koster samtidig branchen 50 millioner kroner årligt at opretholde logningen, og det et beløb som teleindustrien fortsat kan se frem til at betale.

Teleindustrien: Logningen giver ingen værdi
"Jeg synes, at Justitsministeriet klart konstaterer, at internetlogningen ikke har nogen værdi," siger Jakob Willer.

Redegørelsen beskriver samtidig, at politiet helt fra start, har haft problemer, med at benytte logget data i efterforskningen.

"Det er en ren tilståelsessag om, at logningsbekendtgørelsen er ubrugelig. Politiet er ikke i stand til at analysere eller bruge data, og det viste man allerede med det samme nærmest, da reglerne blev indført," konstaterer Jakob Willer.

Men Teleindustrien skal efter alt at dømme stadig afsætte penge til logning.

Justitsministeriet har netop fremsat et lovforslag, der skal udskyde en planlagt revision af de danske logningsregler i yderligere to år.

Det skriver Information.

Læs også:
Sådan kan du undgå at blive ramt af logningsbekendtgørelsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse