Teleindustrien: Derfor er logningsbekendtgørelsen ubrugelig

Telebranchen har kun hovedrysten tilovers for Justitsministeriets redegørelse om logningsbekendtgørelsen.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan kan du undgå at blive ramt af logningsbekendtgørelsen

I kølvandet på en redegørelse fra Justitsministeriet langer Teleindustrien igen ud efter den omdiskuterede og udskældte logningsbekendtgørelse.

"Jeg forstår ikke, at kravet om logning fastholdes. Det er fuldstændig meningsløst," siger Jakob Willer, der er direktør i Teleindustrien.

Redegørelsen fra Justitsministeriet beretter blandt andet, at logningsbekendtgørelsen er ubrugelig i praksis.

Bekendtgørelse kostede teleindustrien godt 200 millioner kroner at etablere i 2007.

Det koster samtidig branchen 50 millioner kroner årligt at opretholde logningen, og det et beløb som teleindustrien fortsat kan se frem til at betale.

Teleindustrien: Logningen giver ingen værdi
"Jeg synes, at Justitsministeriet klart konstaterer, at internetlogningen ikke har nogen værdi," siger Jakob Willer.

Redegørelsen beskriver samtidig, at politiet helt fra start, har haft problemer, med at benytte logget data i efterforskningen.

"Det er en ren tilståelsessag om, at logningsbekendtgørelsen er ubrugelig. Politiet er ikke i stand til at analysere eller bruge data, og det viste man allerede med det samme nærmest, da reglerne blev indført," konstaterer Jakob Willer.

Men Teleindustrien skal efter alt at dømme stadig afsætte penge til logning.

Justitsministeriet har netop fremsat et lovforslag, der skal udskyde en planlagt revision af de danske logningsregler i yderligere to år.

Det skriver Information.

Læs også:
Sådan kan du undgå at blive ramt af logningsbekendtgørelsen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS