Artikel top billede

(Foto: Carlos Paes)

Børstilsyn intensiverer jagten på CSC-svindel

Børstilsyn har intensiveret jagten på regnskabsvindel hos CSC. Sagen har sit udspring i Danmark.

Læs også:

Regnskabsskandalen hos CSC, hvor mistanken går på fusk for millioner af kroner, fortsætter tilsyneladende med uformindsket styrke.

Sagen har oprindeligt sit udspring i danske CSC-datterselskaber og beløber sig til formodet regnskabsmanipulation af "afsporede" CSC-folk for omkring en halv milliard kroner.

Det amerikanske børstilsyn er i gang med at granske sagen og har nu udvidet undersøgelsen.

"The Company believes the SEC (amerikansk børstilsyn, red.) has expanded its investigation into the foregoing areas as well as into certain related disclosure matters".

Sådan lyder det således i den nylige kvartalsrapportering fra CSCs globale forretning.

Selskabet oplyser videre, at SEC har bedt om yderligere oplysninger omkring forholdene.

CSC understreger i samme rapportering, at selskabet samarbejder fuldt ud med myndigheden.

Ikke nyt om danske forhold

De yderligere skridt påvirker dog ikke CSC i Danmark, forklarer Kim Ege Møller, der er public relations officer, CSC Nordic.

Han oplyser, at "i kraft af, at CSC Nordic har afleveret alt materiale og overdraget alt vores viden til vores amerikanske kolleger og SEC, har vi bidraget med vores del til undersøgelsen."

"De yderligere skridt, der omtales i kvartalsrapporten, har mig bekendt ikke omfattet norden," skriver han i en mail til Computerworld.

Læs også:



Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere