Børstilsyn intensiverer jagten på CSC-svindel

Børstilsyn har intensiveret jagten på regnskabsvindel hos CSC. Sagen har sit udspring i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Carlos Paes)

Læs også:

Regnskabsskandalen hos CSC, hvor mistanken går på fusk for millioner af kroner, fortsætter tilsyneladende med uformindsket styrke.

Sagen har oprindeligt sit udspring i danske CSC-datterselskaber og beløber sig til formodet regnskabsmanipulation af "afsporede" CSC-folk for omkring en halv milliard kroner.

Det amerikanske børstilsyn er i gang med at granske sagen og har nu udvidet undersøgelsen.

"The Company believes the SEC (amerikansk børstilsyn, red.) has expanded its investigation into the foregoing areas as well as into certain related disclosure matters".

Sådan lyder det således i den nylige kvartalsrapportering fra CSCs globale forretning.

Selskabet oplyser videre, at SEC har bedt om yderligere oplysninger omkring forholdene.

CSC understreger i samme rapportering, at selskabet samarbejder fuldt ud med myndigheden.

Ikke nyt om danske forhold

De yderligere skridt påvirker dog ikke CSC i Danmark, forklarer Kim Ege Møller, der er public relations officer, CSC Nordic.

Han oplyser, at "i kraft af, at CSC Nordic har afleveret alt materiale og overdraget alt vores viden til vores amerikanske kolleger og SEC, har vi bidraget med vores del til undersøgelsen."

"De yderligere skridt, der omtales i kvartalsrapporten, har mig bekendt ikke omfattet norden," skriver han i en mail til Computerworld.

Læs også:
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS