Apple arbejder på helt ny form for password til iPhone

Apple arbejder på en helt ny måde at sikre iPhone eller iPad på. De almindelige fire-cifrede koder er alt for usikre, mener selskabet, mens den nye metode er super-sikker.

Artikel top billede

Apple kan være i gang med at udvikle en helt ny form for adgangs-'password' til kommende systemer og devices.

En ny patentansøgning viser, at selskabet arbejder på at erstatte de traditionelle password med tastede tegn med et system, der i stedet bygger på billed-genkendelse.

Systemet kan især vise sig gavnligt i kommende versioner af iPad og iPhone.

Skal genkende person

Ifølge patent-ansøgningen bygger det nye adgangs-givende system på en ide om, at brugeren for at få adgang til iPhonen eller iPad'den korrekt skal identificere et billede af en person, der er tilfældigt valgt blandt telefonens liste over kontakter.

Brugeren skal enten klikke på det korrekte navn eller fremsige den pågældendes navn til telefonen, der så åbnes.

Apple skriver i patent-ansøgningen, at de almindelige fire-cifrede passwords, der i dag anvendes i iPhone og iPad "nemt kan kompromiteres."

"For eksempel kan en tyv, der befinder sig i en bus, notere sig de fire tal, som en uanende bruger indtaster på sin smartphone," skriver Apple.

Fedtede aftryk af fingre

Ifølge selskabet kan en kvik tyv, der stjæler en iPhone eller en iPad, ofte også aflure de fire tal ved at 'læse' aftrykkene fra brugerens fingre på skærmen.

Apple skriver, at det nye system også kan bygge på genkendelse af andre billeder end billeder fra telefonens kontaktliste.

Det kan eksempelvis dreje sig om bygninger, som brugeren korrekt skal identificere ved at klikke på det korrekte navn i en liste over muligheder.

Systemet vil ligeledes kunne indstilles til, at brugeren eksempelvis får fremvist et billede af Århus Universitet og her skal klikke eksempelvis '5127,' fordi det er de sidste fire cifre i et telefon-nummer, der tilhører en person, som man forbinder med universitetet.

Det er endnu uvist, om Apple vil anvende den pågældende teknologi i kommende devices, men der spekuleres i, at selskabet vil introducere en form for billed-genkendelse i iOS 7, som efter alt at dømme vil se dagens lys til sommer.

Apple har tidligere arbejdet på en sensor til genkendelse af fingeraftryk, som muligvis vil blive indbygget i en iPhone 6.

Det underbygges af, at Apple i sommeren 2011 købte selskabet AuthenTec, der udvikler fingeraftryks-skannere.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S