Rygte: Apple køber måske berømt luksus-tv-producent

Apple måske i gang med at drøfte vilkår for en overtagelse af kendt producent af luksus-fjernsyn. De to selskaber regnes for et godt fit.

Artikel top billede

Apple er angiveligt i gang med igen at overveje mulighederne for at købe den tyske producent af luksus-fjernsyn, Loewe.

Ifølge rygter i markedet vil Apple holde et særligt event i marts, hvor selskabet vil løfte sløret for nyheder fra fjernsyns-området.

Det har tidligere været fremme, at Apple drøftede mulighederne for en overtagelse af Loewe.

Dengang - det var i maj i fjor - fik markedsrygterne straks Loewes aktiekurs til at stige med 40 procent.

Loewes udmelding var dog dengang klar: Det tyske selskab kendte ikke noget til nogen drøftelser og var ikke i forhandlinger med Apple.

Samme melding kommer nu fra Loewe.

Stort underskud

I hvert fald melder selskabet, at det ikke kender til nogen overtagelses-planer eller har hørt om konkrete bud fra Apple.

Ifølge Apple Insider står Loewe over for fyringsrunder, efter selskabet er kommet ud af 2012 med massive tab. Sharp ejer i øvrigt 28,8 procent af Loewe.

Apple arbejder målrettet med at opkøbe relevante selskaber, meddelte topchef Tim Cook tidligere på ugen.

Under en telekonference sagde Tim Cook, at Apple i gennemsnit har overtaget et selskab hver anden måned i de seneste tre år.

Loewe regnes for et godt fit for Apple, i det det tyske selskab som Apple satser på et minimalistisk design, ligesom Loewe har et godt navn i markedet.

Læs også:

Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen

Apple i gang med at udvikle ny smartphone-type

Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system.

Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks