Rygte: Apple køber måske berømt luksus-tv-producent

Apple måske i gang med at drøfte vilkår for en overtagelse af kendt producent af luksus-fjernsyn. De to selskaber regnes for et godt fit.

Artikel top billede

Apple er angiveligt i gang med igen at overveje mulighederne for at købe den tyske producent af luksus-fjernsyn, Loewe.

Ifølge rygter i markedet vil Apple holde et særligt event i marts, hvor selskabet vil løfte sløret for nyheder fra fjernsyns-området.

Det har tidligere været fremme, at Apple drøftede mulighederne for en overtagelse af Loewe.

Dengang - det var i maj i fjor - fik markedsrygterne straks Loewes aktiekurs til at stige med 40 procent.

Loewes udmelding var dog dengang klar: Det tyske selskab kendte ikke noget til nogen drøftelser og var ikke i forhandlinger med Apple.

Samme melding kommer nu fra Loewe.

Stort underskud

I hvert fald melder selskabet, at det ikke kender til nogen overtagelses-planer eller har hørt om konkrete bud fra Apple.

Ifølge Apple Insider står Loewe over for fyringsrunder, efter selskabet er kommet ud af 2012 med massive tab. Sharp ejer i øvrigt 28,8 procent af Loewe.

Apple arbejder målrettet med at opkøbe relevante selskaber, meddelte topchef Tim Cook tidligere på ugen.

Under en telekonference sagde Tim Cook, at Apple i gennemsnit har overtaget et selskab hver anden måned i de seneste tre år.

Loewe regnes for et godt fit for Apple, i det det tyske selskab som Apple satser på et minimalistisk design, ligesom Loewe har et godt navn i markedet.

Læs også:

Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen

Apple i gang med at udvikle ny smartphone-type

Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system.

Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S