Rygte: Apple køber måske berømt luksus-tv-producent

Apple måske i gang med at drøfte vilkår for en overtagelse af kendt producent af luksus-fjernsyn. De to selskaber regnes for et godt fit.

Artikel top billede

Apple er angiveligt i gang med igen at overveje mulighederne for at købe den tyske producent af luksus-fjernsyn, Loewe.

Ifølge rygter i markedet vil Apple holde et særligt event i marts, hvor selskabet vil løfte sløret for nyheder fra fjernsyns-området.

Det har tidligere været fremme, at Apple drøftede mulighederne for en overtagelse af Loewe.

Dengang - det var i maj i fjor - fik markedsrygterne straks Loewes aktiekurs til at stige med 40 procent.

Loewes udmelding var dog dengang klar: Det tyske selskab kendte ikke noget til nogen drøftelser og var ikke i forhandlinger med Apple.

Samme melding kommer nu fra Loewe.

Stort underskud

I hvert fald melder selskabet, at det ikke kender til nogen overtagelses-planer eller har hørt om konkrete bud fra Apple.

Ifølge Apple Insider står Loewe over for fyringsrunder, efter selskabet er kommet ud af 2012 med massive tab. Sharp ejer i øvrigt 28,8 procent af Loewe.

Apple arbejder målrettet med at opkøbe relevante selskaber, meddelte topchef Tim Cook tidligere på ugen.

Under en telekonference sagde Tim Cook, at Apple i gennemsnit har overtaget et selskab hver anden måned i de seneste tre år.

Loewe regnes for et godt fit for Apple, i det det tyske selskab som Apple satser på et minimalistisk design, ligesom Loewe har et godt navn i markedet.

Læs også:

Derfor vil Apples iTV revolutionere hele tv-branchen

Apple i gang med at udvikle ny smartphone-type

Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system.

Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura