Efter it-flimmeri: Nu kører stort EPJ-system igen

Et længerevarende it-problem i Region Midtjylland er identificeret, og regionen kan nu køre med stabil EPJ-drift igen.

Artikel top billede

Et it-flimmeri på små to uger hos Region Midtjylland ser ud til at være endeligt overstået.

Det sker efter, at regionens EPJ-system ifølge regionens it-chef, Jørn Lodahl, nu har kørt problemfrit i tre døgn.

Han fortæller til Computerworld, at regionen i samarbejde med blandt andre IBM har identificeret knas mellem Java på klienterne ude på regionens hospitaler og regionens Webshere-applikationsserverne, hvilket IBM nu er i gang med at fejlfinde på.

"Vi har fundet måder at håndtere den fejlramte kommunikation, og det betyder stabil drift på EPJ-systemet," forklarer Jørn Lodahl.

Små to ugers it-flimmer

Regionens EPJ-system begyndte at køre ustabilt i forrige weekend i forbindelse med en system- og maskine-opgradering.

Herefter var det helt grelt mandag og tirsdag i sidste uge, hvor op mod 20.000 fra det kliniske personale på fire ud af fem af regionens sygehuse måtte leve med logon-tider, der sommetider passerede fem minutter.

Forsinkelserne resulterede blandt andet i, at det kliniske personale i starten af sidste uge måtte sende ambulante patienter hjem, fordi tidsplanerne hele tiden skred.

Siden fik regionens it-afdeling has på bøvlet, og Region Midtjyllands områdeleder for EPJ, Niels Henrik Petersen, oplyser til Computerworld i en mail, at regionens EPJ-system i perioden onsdag den 6. februar til onsdag den 13. februar har haft fire perioder med forlængede logon-tider med en samlet varighed på fire timer.

Derudover har EPJ-systemet i perioden været lukket helt ned, mens regionens nød-EPJ i stedet har været i brug.

Du kan læse mere om det langvarige it-knas i Region Midtjylland her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos