Efter it-flimmeri: Nu kører stort EPJ-system igen

Et længerevarende it-problem i Region Midtjylland er identificeret, og regionen kan nu køre med stabil EPJ-drift igen.

Artikel top billede

Et it-flimmeri på små to uger hos Region Midtjylland ser ud til at være endeligt overstået.

Det sker efter, at regionens EPJ-system ifølge regionens it-chef, Jørn Lodahl, nu har kørt problemfrit i tre døgn.

Han fortæller til Computerworld, at regionen i samarbejde med blandt andre IBM har identificeret knas mellem Java på klienterne ude på regionens hospitaler og regionens Webshere-applikationsserverne, hvilket IBM nu er i gang med at fejlfinde på.

"Vi har fundet måder at håndtere den fejlramte kommunikation, og det betyder stabil drift på EPJ-systemet," forklarer Jørn Lodahl.

Små to ugers it-flimmer

Regionens EPJ-system begyndte at køre ustabilt i forrige weekend i forbindelse med en system- og maskine-opgradering.

Herefter var det helt grelt mandag og tirsdag i sidste uge, hvor op mod 20.000 fra det kliniske personale på fire ud af fem af regionens sygehuse måtte leve med logon-tider, der sommetider passerede fem minutter.

Forsinkelserne resulterede blandt andet i, at det kliniske personale i starten af sidste uge måtte sende ambulante patienter hjem, fordi tidsplanerne hele tiden skred.

Siden fik regionens it-afdeling has på bøvlet, og Region Midtjyllands områdeleder for EPJ, Niels Henrik Petersen, oplyser til Computerworld i en mail, at regionens EPJ-system i perioden onsdag den 6. februar til onsdag den 13. februar har haft fire perioder med forlængede logon-tider med en samlet varighed på fire timer.

Derudover har EPJ-systemet i perioden været lukket helt ned, mens regionens nød-EPJ i stedet har været i brug.

Du kan læse mere om det langvarige it-knas i Region Midtjylland her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse