Så let kan andre snage i billederne på din iPhone

En simpel hacker-metode kan give andre adgang til indhold på din iPhone.

Artikel top billede

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Apple arbejder på helt ny form for password til iPhone

PIN-koden på din iPhone er en fornuftig sikkerhedsforanstaltning, men desværre er den ikke uden huller.

Det er tidligere blevet afsløret, hvor let det generelt er at gætte sig til andres PIN-koder, men hvor det først og fremmest skyldes, at folk vælger for forudsigelige PIN-koder, så er problemet denne gang, at styresystemet iOS 6.1 indeholder et uheldigt hul.

Hvis de forkerte folk skulle få fingrene i din iPhone, vil det i værste fald kunne betyde, at de får adgang til dine billeder, og at de kan foretage telefonopkald på din regning.

Siden Jailbreaknation.com, der har opdaget hullet, beskriver, hvordan det lader sig gøre.

Metoden indebærer en række trin - blandt andet, at man foregiver at ville foretage et nødopkald for så at annullere kaldet med det samme.

Det skal understreges, at Computerworld naturligvis ikke vil opfordre til, at man ringer til alarmcentralen for sjov, men desværre ser hullet ud til at være ganske korrekt observeret af Jailbreaknation.com.

Når man først har listet sig forbi PIN-koden, kan man blandt andet få adgang til billeder på telefonen og sende emails og tekst-beskeder via kontakt-listen, som man får adgang til.

Se det demonstreret her:

Apple har over for AllThingsD bekræftet, at der er et hul i iOS 6.1.

"Apple tager bruger-sikkerhed meget alvorligt. Vi er opmærksomme på dette problem og vil levere et fix i en fremtidig software-opdatering," siger Apples Trudy Muller til AllThingsD.

Så sent som i sidste uge kom det frem, at Apple arbejder på at erstatte de traditionelle PIN-kodermed et system, der i stedet bygger på billed-genkendelse.

Ifølge en patent-ansøgning bygger det nye adgangs-givende system på en ide om, at brugeren for at få adgang til iPhonen eller iPad'den korrekt skal identificere et billede af en person, der er tilfældigt valgt blandt telefonens liste over kontakter.

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Apple arbejder på helt ny form for password til iPhone

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S