It-firma opnår vækst på 283 procent efter kæmpe-ordre

Dansk kæmpe-ordre hamrer omsætningen i vejret hos EPR-leverandør. Nu skruer topchefen forventningerne endnu højere op.

Artikel top billede

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

IFS' skandinaviske direktør har grund til at smile bredt, når snakken falder på ERP-selskabets danske aktiviteter.

Virksomheden, der leverer EPR-løsninger gennem IFS Application, voksede nemlig med hele 283 procent målt på licensomsætning i Danmark i regnskabsåret 2012.

Den stejle vækstkurve på 283 procent skyldes primært Mærsk Drilling og Maersk Supply Service, der skiftede til IFS fra SAP sidste år.

Ifølge IFS er det ikke muligt at oplyse om det nøjagtige omsætningsbeløb grundet børsregler.

Men overordnet skal væksten ses i lyset af ændringer i virksomhedens kundesegment, fortæller IFS' skandinaviske topchef.

"Vores vækstrate skyldes vores fokus på de helt store virksomheder," siger Glenn Arnesen, der er CEO for IFS Scandinavia.

Ifølge topchefen opererer IFS i 80 lande med en kundebase på over 2.000 virksomheder.

Ændret fokus giver nu pote
Virksomheden konkurrerede i starten direkte med EPR-konkurrenterne Microsoft og SAP om samme kunder, men fokus er skiftet, og virksomheden lægger nu kræfterne ved olie og gas- og fremstillingsindustrien.

"I Danmark havde vi opstartsvanskeligheder, fordi vi forsøgte at gå i direkte konkurrence med Microsoft, der står i ekstremt stærk position i Danmark," fortæller Glenn Arnesen.

I 2009 erklærede virksomheden, at omsætningen skulle fordobles inden 2014.

Og med en nettoomsætning på omkring 678 millioner kroner for regnskabsåret 2012 kan Glenn Arnesen sætte flueben ud for den målsætning.

"Vores nye målsætning ændres nu, og vi vil nu arbejde for at fordoble licensomsætningen over de næste tre år," siger Glenn Arnesen.

Udover forretningerne med Mærsk, er danske Terma og Dyrup også store kunder for IFS.

Virksomhedens samlerede resultat før skat er opgjort til 67,7 millioner danske kroner.

IFS Application blev i 2012 opdateret til version 8.

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S