It-firma opnår vækst på 283 procent efter kæmpe-ordre

Dansk kæmpe-ordre hamrer omsætningen i vejret hos EPR-leverandør. Nu skruer topchefen forventningerne endnu højere op.

Artikel top billede

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

IFS' skandinaviske direktør har grund til at smile bredt, når snakken falder på ERP-selskabets danske aktiviteter.

Virksomheden, der leverer EPR-løsninger gennem IFS Application, voksede nemlig med hele 283 procent målt på licensomsætning i Danmark i regnskabsåret 2012.

Den stejle vækstkurve på 283 procent skyldes primært Mærsk Drilling og Maersk Supply Service, der skiftede til IFS fra SAP sidste år.

Ifølge IFS er det ikke muligt at oplyse om det nøjagtige omsætningsbeløb grundet børsregler.

Men overordnet skal væksten ses i lyset af ændringer i virksomhedens kundesegment, fortæller IFS' skandinaviske topchef.

"Vores vækstrate skyldes vores fokus på de helt store virksomheder," siger Glenn Arnesen, der er CEO for IFS Scandinavia.

Ifølge topchefen opererer IFS i 80 lande med en kundebase på over 2.000 virksomheder.

Ændret fokus giver nu pote
Virksomheden konkurrerede i starten direkte med EPR-konkurrenterne Microsoft og SAP om samme kunder, men fokus er skiftet, og virksomheden lægger nu kræfterne ved olie og gas- og fremstillingsindustrien.

"I Danmark havde vi opstartsvanskeligheder, fordi vi forsøgte at gå i direkte konkurrence med Microsoft, der står i ekstremt stærk position i Danmark," fortæller Glenn Arnesen.

I 2009 erklærede virksomheden, at omsætningen skulle fordobles inden 2014.

Og med en nettoomsætning på omkring 678 millioner kroner for regnskabsåret 2012 kan Glenn Arnesen sætte flueben ud for den målsætning.

"Vores nye målsætning ændres nu, og vi vil nu arbejde for at fordoble licensomsætningen over de næste tre år," siger Glenn Arnesen.

Udover forretningerne med Mærsk, er danske Terma og Dyrup også store kunder for IFS.

Virksomhedens samlerede resultat før skat er opgjort til 67,7 millioner danske kroner.

IFS Application blev i 2012 opdateret til version 8.

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job