It-firma opnår vækst på 283 procent efter kæmpe-ordre

Dansk kæmpe-ordre hamrer omsætningen i vejret hos EPR-leverandør. Nu skruer topchefen forventningerne endnu højere op.

Artikel top billede

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

IFS' skandinaviske direktør har grund til at smile bredt, når snakken falder på ERP-selskabets danske aktiviteter.

Virksomheden, der leverer EPR-løsninger gennem IFS Application, voksede nemlig med hele 283 procent målt på licensomsætning i Danmark i regnskabsåret 2012.

Den stejle vækstkurve på 283 procent skyldes primært Mærsk Drilling og Maersk Supply Service, der skiftede til IFS fra SAP sidste år.

Ifølge IFS er det ikke muligt at oplyse om det nøjagtige omsætningsbeløb grundet børsregler.

Men overordnet skal væksten ses i lyset af ændringer i virksomhedens kundesegment, fortæller IFS' skandinaviske topchef.

"Vores vækstrate skyldes vores fokus på de helt store virksomheder," siger Glenn Arnesen, der er CEO for IFS Scandinavia.

Ifølge topchefen opererer IFS i 80 lande med en kundebase på over 2.000 virksomheder.

Ændret fokus giver nu pote
Virksomheden konkurrerede i starten direkte med EPR-konkurrenterne Microsoft og SAP om samme kunder, men fokus er skiftet, og virksomheden lægger nu kræfterne ved olie og gas- og fremstillingsindustrien.

"I Danmark havde vi opstartsvanskeligheder, fordi vi forsøgte at gå i direkte konkurrence med Microsoft, der står i ekstremt stærk position i Danmark," fortæller Glenn Arnesen.

I 2009 erklærede virksomheden, at omsætningen skulle fordobles inden 2014.

Og med en nettoomsætning på omkring 678 millioner kroner for regnskabsåret 2012 kan Glenn Arnesen sætte flueben ud for den målsætning.

"Vores nye målsætning ændres nu, og vi vil nu arbejde for at fordoble licensomsætningen over de næste tre år," siger Glenn Arnesen.

Udover forretningerne med Mærsk, er danske Terma og Dyrup også store kunder for IFS.

Virksomhedens samlerede resultat før skat er opgjort til 67,7 millioner danske kroner.

IFS Application blev i 2012 opdateret til version 8.

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos