It-firma opnår vækst på 283 procent efter kæmpe-ordre

Dansk kæmpe-ordre hamrer omsætningen i vejret hos EPR-leverandør. Nu skruer topchefen forventningerne endnu højere op.

Artikel top billede

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

IFS' skandinaviske direktør har grund til at smile bredt, når snakken falder på ERP-selskabets danske aktiviteter.

Virksomheden, der leverer EPR-løsninger gennem IFS Application, voksede nemlig med hele 283 procent målt på licensomsætning i Danmark i regnskabsåret 2012.

Den stejle vækstkurve på 283 procent skyldes primært Mærsk Drilling og Maersk Supply Service, der skiftede til IFS fra SAP sidste år.

Ifølge IFS er det ikke muligt at oplyse om det nøjagtige omsætningsbeløb grundet børsregler.

Men overordnet skal væksten ses i lyset af ændringer i virksomhedens kundesegment, fortæller IFS' skandinaviske topchef.

"Vores vækstrate skyldes vores fokus på de helt store virksomheder," siger Glenn Arnesen, der er CEO for IFS Scandinavia.

Ifølge topchefen opererer IFS i 80 lande med en kundebase på over 2.000 virksomheder.

Ændret fokus giver nu pote
Virksomheden konkurrerede i starten direkte med EPR-konkurrenterne Microsoft og SAP om samme kunder, men fokus er skiftet, og virksomheden lægger nu kræfterne ved olie og gas- og fremstillingsindustrien.

"I Danmark havde vi opstartsvanskeligheder, fordi vi forsøgte at gå i direkte konkurrence med Microsoft, der står i ekstremt stærk position i Danmark," fortæller Glenn Arnesen.

I 2009 erklærede virksomheden, at omsætningen skulle fordobles inden 2014.

Og med en nettoomsætning på omkring 678 millioner kroner for regnskabsåret 2012 kan Glenn Arnesen sætte flueben ud for den målsætning.

"Vores nye målsætning ændres nu, og vi vil nu arbejde for at fordoble licensomsætningen over de næste tre år," siger Glenn Arnesen.

Udover forretningerne med Mærsk, er danske Terma og Dyrup også store kunder for IFS.

Virksomhedens samlerede resultat før skat er opgjort til 67,7 millioner danske kroner.

IFS Application blev i 2012 opdateret til version 8.

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S