Mozilla frigiver spritny Firefox-browser

Firefox 19 er nu frigivet i den endelige version, der indeholder specielt én større nyhed.

Artikel top billede

Læs også:

Se hvilken browser der vandt og tabte i 2012

Mozilla har netop frigivet Firefox 19.

Siden beta-udgaven blev offentliggjort i januar, har man kunnet anvende de nye funktioner i open source-browseren, men det er altså først nu, at den endelige version er klar til download.

The Next Web bringer linket til download af Firefox 19 fra Mozillas FTP, da selve linket fra Firefox-hjemmesiden endnu ikke er oppe.

Firefox 19 er således heller ikke tilgængelig på den danske side, men mon ikke det sker senere i dag.

Foruden en stribe forbedringer og justeringer af Firefox, kommer den nye browser som noget nyt med en indbygget PDF Viewer, så man kan se PDF-filer direkte i browseren.

Læs mere om funktionen her.

Firefox er ifølge Statcounter den tredje mest anvendte browser med en markedsandel på omkring 21,4 procent på globalt plan.

IE ligger på omkring 30,7 procent, og Chrome er nummer et med en markedsandel på 36,5 procent.

Som det fremgår af nedenstående figur, har Firefox over de seneste par år mistet en del brugere til Chrome.

Source: StatCounter Global Stats - Browser Market Share

Læs også:

Se hvilken browser der vandt og tabte i 2012

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job