Artikel top billede

Steve Ballmer: Dannelsen af Statens IT er en udfordring

Microsofts Steve Ballmer holdt et møde med direktøren for Statens IT og sendte efterfølgende et brev til Danmark.

Læs også:

Her er brevet fra Steve Ballmer til danske it-direktør

I oktober 2008 er Statens IT i sin spæde opstartsfase.

Her har de store leverandører åbenbart øjnet muligheder i forbindelse med dannelsen af den nye stor-kunde.

Under alle omstændigheder holder Microsofts internationale topchef, Steve Ballmer, et møde med daværende direktør hos Statens It, Jan Cilius

"Microsoft havde selvsagt en interesse i at være med, og vurderede vel også, at selskabet samlet står stærkest i konsoliderede velfungerende it-setups."

"Hans primære mål/interesse ved mødet var strategisk og mere langsigtet, ikke umiddelbart salg," fortæller Jan Cilius i dag til Computerworld om mødet med Steve Ballmer.

Sendte brev efterfølgende

Mødet varede cirka en lille times tid og foregik på Hotel Scandinavia, hvor også daværende administrerende direktør hos Microsoft Danmark, Jørgen Bardenfleth, deltog, oplyser Jan Cilius.

Jan Cilius husker Steve Ballmer som værende "meget professionel." 

"Han sendte mig et brev efter mødet med de ting, vi havde aftalt, intentioner og så videre", siger Jan Cilius.

Af brevet, som Computerworld har fået aktindsigt i, kan man blandt andet læse, at Steve Ballmer anser dannelsen af Statens It som en stor "udfordring." 

Du kan læse brevet fra Steve Ballmer til Jan Cilius i hele sin længde her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere