Magtfuld tele-direktør stopper i staten - har nye planer

Efter årtier i toppen af det danske tele-hierarki stopper topembedsmanden Jørgen Abild Andersen nu i statsligt regi. Men det er langt fra helt slut.

Artikel top billede

Som en trofast topembedsmand har Jørgen Abild Andersen (yderst til højre) fra en plads i baggrunden rådgivet flere ministre i telespørgsmål. (Foto: Fotograf Søren HyttingRavnsborggade 19 Bagh 12200 København KMail·fotograf@hytting.dkMobil +45 2093 0513 / Søren Hytting)

 


Efter lukning: Fremtiden uvis for magtfuld topchef

Ved udgangen af marts 2013 går Jørgen Abild Andersen på pension.

Det sker efter 40 år i statens tjeneste og de sidste par årtier som magtfuld teledirektør.

Således har han været direktør for IT- og Telestyrelsen i en længere årrække, indtil det blev nedlagt af den siddende regering i 2011.

Dengang havde han nogle tanker om fremtiden, der ikke gik i retning af pension, fordi "min kone arbejder jo, og det ville derfor blive enormt ensomt at gå rundt derhjemme."

Men nu er den god nok, fortæller han til Computerworld.

"Jeg stopper i staten. Jeg fylder snart 65 år, og nu er det tid til at prøve noget nyt," fortæller han Computerworld. 
 
Arbejder med nettets fremtid
Senest har han været fremme i offentligheden i december 2012 som blot en ud af fire danskere, der skulle være med til at afgøre internettets fremtid.

Det kan du læse mere om her.

Han afholder afskedsreception medio marts i år. Men det er kun et farvel til det faste og krævende job i staten.

Faktisk skal han løse nogle opgaver året ud for styrelsen, ligesom han fortsætter i diverse udvalg på internationalt plan.

"Og så er jeg konkret blevet kontaktet angående nogle opgaver som strategisk rådgiver," siger Jørgen Abild Andersen, der oplyser, at det drejer sig om en udenlandsk telemyndighed og televirksomhed.

Så selvom han snart stempler ud fra det statslige arbejde, så er det altså ikke helt slut.

"Nu bliver der også tid til lidt andet. Jeg er morfar og kan så også hente engang imellem," lyder det fra tele-direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse