Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

193 nationer samles i disse dage for at stemme om internettets fremtid. Den danske delegations holdning er helt klar.

Artikel top billede

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Ifølge Erhvervsstyrelsen skal vi ikke forvente, at nationalstater overtager kontrollen med internettet.

"Det er helt bestemt noget, som vi vil modarbejde," siger Peter H. Pedersen, der er chefkonsulent ved Erhvervsstyrelsen.

Den udtalelse falder inden den danske delegation, bestående af fire personer fra Erhvervsstyrelsen, i morgen drager til Dubai for at revidere Det internationale telekommunikations telekommunikationsreglement fra 1988.

Ifølge et lækket dokument fra wcitleaks.org fremgår det, at det er Erhvervsstyrelsens teledirektør Jørgen Abild Andersen, chefkonsulent Peter H. Pedersen, kontorchef i internationale forhold, Stig Uffe Pedersen, samt Christine Müller Andreasen, der skal repræsentere Danmark.

Her er det teledirektør Jørgen Abild Andersen, der kan stemme på de hemmeligholdte forslag ved konferencen.

Her er Danmarks holdning

Peter H. Pedersens opgave ved konferencen er, at følge forhandlingerne og fremføre de danske synspunkter som rådgiver for teledirektør Jørgen Abild Andersen.

Ifølge chefkonsulenten, vil den danske delegation arbejde for, at den nye traktat forbliver overordnet tekst, der alene fastsætter generelle principper.

"Vi vil helst ikke have alle mulige nye emner med ind i den nye traktat. Vi vil gerne bevare et overordnet principielt og strategisk dokument, og ikke en helt masse detaljer, som skal reguleres," siger Peter H. Pedersen.

Så vi ikke kan ikke se frem til, at verden vågner op til en helt ny form for internet governance?

"Nej. Det er min meget klare forventning, at det ikke kommer til at ske." mener Peter H. Pedersen.

Efter dansk ønske skal traktaten derfor ikke indeholde detailregulering, som eksempelvis Rusland har foreslået.

"Det russiske forslag, synes vi jo fra Danmarks, EU's og OECD's landendes side, er langt ude. Det er langt fra, hvad vi mener, der bør stå i traktaten. Fra europæisk og nordamerikansk side er der ingen interesse for, at oprette statslig kontrol med internettet. Vi arbejder for et frit og åbent internet," mener Peter H. Pedersen.

Danmarks holdning til internettets fremtid fremgår også af et notat fra Erhvervs- og Vækstminister Annette Vilhelmsen.

Europa står samlet

Det er ikke kun Danmark, der mener, at den nye traktat skal forblive et overordnet dokument.

Ifølge Peter H. Pedersen er Danmarks holdning til traktaten udformet i samarbejde med medlemmerne fra fælleseuropæiske post- og telesamarbejde (CEPT). CEPT består af 48 europæiske lande.

"Danmark indgår i det europæiske samarbejde i CEPT og er medforslagsstiller bag de forslag, som CEPT har stillet til konferencen. CEPT ønsker ikke en masse nye emner med i traktaten - derfor er de fleste af vores forslag defensive af natur," siger Peter H. Pedersen.

Peter H. Pedersen understreger samtidig, at det vil være usandsynligt, at forslag som det russiske kan vedtages.

"Som i mange andre FN organisationer, er der i ITU tradition for at arbejde efter en konsensus-model. Alle skal være enige, ellers vedtager vi ikke noget," afslutter Peter H. Pedersen.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse