Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

193 nationer samles i disse dage for at stemme om internettets fremtid. Den danske delegations holdning er helt klar.

Artikel top billede

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Ifølge Erhvervsstyrelsen skal vi ikke forvente, at nationalstater overtager kontrollen med internettet.

"Det er helt bestemt noget, som vi vil modarbejde," siger Peter H. Pedersen, der er chefkonsulent ved Erhvervsstyrelsen.

Den udtalelse falder inden den danske delegation, bestående af fire personer fra Erhvervsstyrelsen, i morgen drager til Dubai for at revidere Det internationale telekommunikations telekommunikationsreglement fra 1988.

Ifølge et lækket dokument fra wcitleaks.org fremgår det, at det er Erhvervsstyrelsens teledirektør Jørgen Abild Andersen, chefkonsulent Peter H. Pedersen, kontorchef i internationale forhold, Stig Uffe Pedersen, samt Christine Müller Andreasen, der skal repræsentere Danmark.

Her er det teledirektør Jørgen Abild Andersen, der kan stemme på de hemmeligholdte forslag ved konferencen.

Her er Danmarks holdning

Peter H. Pedersens opgave ved konferencen er, at følge forhandlingerne og fremføre de danske synspunkter som rådgiver for teledirektør Jørgen Abild Andersen.

Ifølge chefkonsulenten, vil den danske delegation arbejde for, at den nye traktat forbliver overordnet tekst, der alene fastsætter generelle principper.

"Vi vil helst ikke have alle mulige nye emner med ind i den nye traktat. Vi vil gerne bevare et overordnet principielt og strategisk dokument, og ikke en helt masse detaljer, som skal reguleres," siger Peter H. Pedersen.

Så vi ikke kan ikke se frem til, at verden vågner op til en helt ny form for internet governance?

"Nej. Det er min meget klare forventning, at det ikke kommer til at ske." mener Peter H. Pedersen.

Efter dansk ønske skal traktaten derfor ikke indeholde detailregulering, som eksempelvis Rusland har foreslået.

"Det russiske forslag, synes vi jo fra Danmarks, EU's og OECD's landendes side, er langt ude. Det er langt fra, hvad vi mener, der bør stå i traktaten. Fra europæisk og nordamerikansk side er der ingen interesse for, at oprette statslig kontrol med internettet. Vi arbejder for et frit og åbent internet," mener Peter H. Pedersen.

Danmarks holdning til internettets fremtid fremgår også af et notat fra Erhvervs- og Vækstminister Annette Vilhelmsen.

Europa står samlet

Det er ikke kun Danmark, der mener, at den nye traktat skal forblive et overordnet dokument.

Ifølge Peter H. Pedersen er Danmarks holdning til traktaten udformet i samarbejde med medlemmerne fra fælleseuropæiske post- og telesamarbejde (CEPT). CEPT består af 48 europæiske lande.

"Danmark indgår i det europæiske samarbejde i CEPT og er medforslagsstiller bag de forslag, som CEPT har stillet til konferencen. CEPT ønsker ikke en masse nye emner med i traktaten - derfor er de fleste af vores forslag defensive af natur," siger Peter H. Pedersen.

Peter H. Pedersen understreger samtidig, at det vil være usandsynligt, at forslag som det russiske kan vedtages.

"Som i mange andre FN organisationer, er der i ITU tradition for at arbejde efter en konsensus-model. Alle skal være enige, ellers vedtager vi ikke noget," afslutter Peter H. Pedersen.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics