Nu skal omstridt logningslov ses efter i sømmene

Flertal udenom regeringen vil have udskældt logningsbekendtgørelse revideret. Se her, hvordan tidsplanen ser ud.

Artikel top billede

Justitsministeriets forslag om at udskyde en planlagt revision af logningsbekendtgørelsen skydes ned af Enhedslisten, Venstre, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance.

Dermed tegner der sig et flertal uden om regeringen, der vil sørge for, at logningsbekendtgørelsen bliver revideret inden udgangen af 2013.

"Vi mener, at revisionen er så principiel, at vi ikke skal vente på EU's evaluering," siger Pernille Skipper fra Enhedslisten til Computerworld.

Pernille Skipper peger samtidig på, at en kommende revision særligt vil komme til at dreje sig om sessionslogningen, der registrerer hvilke hjemmesider du besøger.

Argumentet for at udskyde revisionen har fra justitsministeriets side været, at logningsbekendtgørelsen først kan revideres, efter EU har evalueret det direktiv, som dele af den danske logningsbekendtgørelse er baseret på.

Sessionsdata er særlig problematisk
Ifølge Enhedslisten er der stemning blandt flere partier, for helt at fjerne muligheden for at registrere sessionsdata ved teleudbyderne.

"Politiet siger, at det ikke kan bruges, og teleselskaberne siger, at det er dyrt," lyder argumentationen fra Pernille Skipper.

Hun peger samtidig selv på, at det nok ikke bliver muligt, at fjerne eksempelvis logning omkring opkald.

"Oprindeligt skulle systemet kun anvendes ved terrorsager, men nu kan vi se, at barren er sat meget lavere ved at den også gælder helt almindelige bedragerisager og røverisager," siger Pernille Skipper.

Netop logning af danskernes sessionsdata har været udskældt fra flere sider.

Ifølge Justitsministeriet selv, er det kun lykkedes politiet at løse én sag på baggrund de enorme mænger sessionsdata, der hvert år registreres for hver eneste dansker.

Læs også:

Live-data: Så massivt overvåges danskerne netop nu

Se hvor meget du overvåges af din internetudbyder

Kaos hos politiet: Overvågningsdata roder rundt

Teleindustrien: Derfor er logningsbekendtgørelsen ubrugelig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S