Nu skal omstridt logningslov ses efter i sømmene

Flertal udenom regeringen vil have udskældt logningsbekendtgørelse revideret. Se her, hvordan tidsplanen ser ud.

Artikel top billede

Justitsministeriets forslag om at udskyde en planlagt revision af logningsbekendtgørelsen skydes ned af Enhedslisten, Venstre, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance.

Dermed tegner der sig et flertal uden om regeringen, der vil sørge for, at logningsbekendtgørelsen bliver revideret inden udgangen af 2013.

"Vi mener, at revisionen er så principiel, at vi ikke skal vente på EU's evaluering," siger Pernille Skipper fra Enhedslisten til Computerworld.

Pernille Skipper peger samtidig på, at en kommende revision særligt vil komme til at dreje sig om sessionslogningen, der registrerer hvilke hjemmesider du besøger.

Argumentet for at udskyde revisionen har fra justitsministeriets side været, at logningsbekendtgørelsen først kan revideres, efter EU har evalueret det direktiv, som dele af den danske logningsbekendtgørelse er baseret på.

Sessionsdata er særlig problematisk
Ifølge Enhedslisten er der stemning blandt flere partier, for helt at fjerne muligheden for at registrere sessionsdata ved teleudbyderne.

"Politiet siger, at det ikke kan bruges, og teleselskaberne siger, at det er dyrt," lyder argumentationen fra Pernille Skipper.

Hun peger samtidig selv på, at det nok ikke bliver muligt, at fjerne eksempelvis logning omkring opkald.

"Oprindeligt skulle systemet kun anvendes ved terrorsager, men nu kan vi se, at barren er sat meget lavere ved at den også gælder helt almindelige bedragerisager og røverisager," siger Pernille Skipper.

Netop logning af danskernes sessionsdata har været udskældt fra flere sider.

Ifølge Justitsministeriet selv, er det kun lykkedes politiet at løse én sag på baggrund de enorme mænger sessionsdata, der hvert år registreres for hver eneste dansker.

Læs også:

Live-data: Så massivt overvåges danskerne netop nu

Se hvor meget du overvåges af din internetudbyder

Kaos hos politiet: Overvågningsdata roder rundt

Teleindustrien: Derfor er logningsbekendtgørelsen ubrugelig

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec