Apple har vilde planer: Får patent på 36 nye teknologier

Apple får patent på 36 vilde teknologier, der kan give et hint om, hvad der kan være i vente i kommende Apple-produkter. Se nogle af dem her.

Artikel top billede

Apple har i den seneste tid tegnet 36 nye patenter på en række nye teknologier, der meget vel kan give et billede af de planer, som Apple har med kommende produkter.

Patenterne dækker over blandt andet teknologier til afstands-bedømmelse, avanceret teknologi til at få skærme til at ændre overflade under berøring samt en 3D-version af OS X.

Apple har ligeledes fået patent på en ny metode til at synkronisere og videre-distribuere data til flere forskellige enheder uden først at åbne dem.

Med teknologien vil man uden videre kunne overføre data mellem enhederne i store mængder.

Haptic feedback

Et af patenterne drejer sig om en ny teknologi, der skal gøre det muligt at føle detaljer på en touch-skærm med fingerspidserne.

Det skal med tiden anvendes til at udvikle et virtuelt tastatur. Også andre arbejder på at udvikle lignende løsninger. Du kan læse om en væskebaseret løsning her. Og du kan læse om Microsofts efterhånden flere år gamle ide her.

Apples løsning bygger på ideen om at sende en meget lille elektrisk stimulans mod fingrene. Det skulle give en følelse af fysisk berøring.

Stød-sensor

Apple har også fået patent på en ny sensor, der kan måle, hvor hårdt en computer, en smartphone eller en tablet-computer har ramt en flade.

Det er angiveligt ideen, at sensoren skal indbygges i fremtidige enheder.

Med sensoren vil Apple eksempelvis have god mulighed for at afsløre, hvis en computer er blevet kastet hårdt mod gulvet med vilje eller lignende, der forøger stød og slag mere end hændelige uheld.

Listen over nye Apple-patenter tæller desuden en række mindre nye teknologier.

De tæller blandt andet:

- Automatisk billed-beskæring.

- Bevægelses-styret behandling af videoer.

- Nyt tastatur med øgede kontrolmukligheder.

- Nye håndterings-muligheder til lyd.

- Ny hukommelses-styring.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S