Apple har vilde planer: Får patent på 36 nye teknologier

Apple får patent på 36 vilde teknologier, der kan give et hint om, hvad der kan være i vente i kommende Apple-produkter. Se nogle af dem her.

Artikel top billede

Apple har i den seneste tid tegnet 36 nye patenter på en række nye teknologier, der meget vel kan give et billede af de planer, som Apple har med kommende produkter.

Patenterne dækker over blandt andet teknologier til afstands-bedømmelse, avanceret teknologi til at få skærme til at ændre overflade under berøring samt en 3D-version af OS X.

Apple har ligeledes fået patent på en ny metode til at synkronisere og videre-distribuere data til flere forskellige enheder uden først at åbne dem.

Med teknologien vil man uden videre kunne overføre data mellem enhederne i store mængder.

Haptic feedback

Et af patenterne drejer sig om en ny teknologi, der skal gøre det muligt at føle detaljer på en touch-skærm med fingerspidserne.

Det skal med tiden anvendes til at udvikle et virtuelt tastatur. Også andre arbejder på at udvikle lignende løsninger. Du kan læse om en væskebaseret løsning her. Og du kan læse om Microsofts efterhånden flere år gamle ide her.

Apples løsning bygger på ideen om at sende en meget lille elektrisk stimulans mod fingrene. Det skulle give en følelse af fysisk berøring.

Stød-sensor

Apple har også fået patent på en ny sensor, der kan måle, hvor hårdt en computer, en smartphone eller en tablet-computer har ramt en flade.

Det er angiveligt ideen, at sensoren skal indbygges i fremtidige enheder.

Med sensoren vil Apple eksempelvis have god mulighed for at afsløre, hvis en computer er blevet kastet hårdt mod gulvet med vilje eller lignende, der forøger stød og slag mere end hændelige uheld.

Listen over nye Apple-patenter tæller desuden en række mindre nye teknologier.

De tæller blandt andet:

- Automatisk billed-beskæring.

- Bevægelses-styret behandling af videoer.

- Nyt tastatur med øgede kontrolmukligheder.

- Nye håndterings-muligheder til lyd.

- Ny hukommelses-styring.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos