Nyt tastatur 'bobler op' fra din touch-skærm

Inden længe vil tasterne kunne boble op af din touch-skærm, når du skal skrive på din tablet-computer. Se hvordan løsningen fungerer. Og se video, hvor touch-skærmen bobler op.

Artikel top billede

Et amerikansk selskab er på vej med en helt ny teknologi, der på sigt kan finde vej til fremtidens tablet-computer.

Med den nye teknologi vil det blive muligt at få et mærkbart tastatur på tablet-computerens touch-skærm, så fingrene kan føle tasterne.

Det vil fjerne en af de i dag store udfordringer ved tablet-computerne - nemlig at de med deres helt glatte skærm, som tasterne ligger 'under' - er vanskeligere at skrive på end almindelige tastaturer, hvor fingrene ved at føle kanter og anslag hjælper til med navigationen.

Eksempelvis kan fingrene på et almindeligt tastatur føle, når de rammer skævt på en tast og aktiverer en forkert tast, mens skrivefejl på en tablet-computer alene kan registreres med øjnene.

Flydende tastaturer

Løsningen fra den amerikanske teknologi-virksomhed Tactus Technology bygger på en ide om, at tasterne skal kunne skubbes op gennem en glat touch-skærm, når der er brug for dem.

Når skrive-handlingen er overstået, skal de forsvinde igen og efterlade touch-skærmen helt glat, som vi kender den i dag.

Teknologien fra Tactus anvender en væske, der flyder under touch-skærmen.

Denne væske befinder sig under touch-skærmen i små lommer, som er forbundet med en række underliggende kanaler.

Når tastaturet skal aktiveres, øges trykket i lommerne, hvilket får væsken til at presse mod touchskærmen, der buler op, så tasterne fremtræder på touch-skærmen.

Forskellig hårdhed

Ifølge Tactus vil det blive muligt at justere trykket i lommerne, så man selv kan vælge, om man vil have hårde eller bløde taster - som et almindeligt plastic-tastatur eller som små gel-pakker.

Selskabet har indtil videre udviklet en prototype på løsningen, som endnu ikke er salgbar.

Eksempelvis arbejder selskabet fortsat med at udvikle selv den bløde touchskærm, som skal være så solid, at en fingernegl, en kuglepen eller lignende med garanti ikke kan punktere den, så væsken flyder ud.

Ligeledes er en af udfordringerne, at tastaturet i den nuværende udformning er begrænset til et enkelt område af tablet-computeren, der altså kun kan anvendes som skriveredskab på enten den lange eller den brede led.

Selskabet sigter efter, at løsningen skal i produktion inden for det næste år.

Se video af løsningen her:

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network