Danske ledige rammes af hårdt pressede it-systemer

Danmarks største fagforening og A-kasse kæmper med it-systemer, der sender arbejdsløse medlemmer ud i mørket.

Artikel top billede

Læs også:
Danske webshops loader alt for langsomt

Så dårlige svartider har de offentlige hjemmesider

Fagforeningen og A-kassen 3F har gevaldige problemer med at servicere de medlemmer, der skal indrapporterer oplysninger i forbindelse med dagpenge, som i dag foregår digitalt.

I praksis betyder det, at mange brugere er blevet smidt af systemet uden mulighed for at indtaste de dagpengeudløsende oplysninger.

Og 3F indrømmer, at alt ikke har fungeret efter bogen.

Plaget af uheld

"Vi har været hårdt plaget af svartidsproblemer, senest i de to forgangne indberetningsperioder," fortæller Michael Olsen, der er it-chef i 3F.

"Det skyldes blandt andet, at vores SAN (storage area network, red.) har været overbelastet. Derfor har vi om-konfigureret nogle porte for at fordele belastningen mere jævnt. Vores CRM-system, der består af fem virtuelle servere, har også været overbelastede på grund af konfigurationsfejl," fortæller han.

It-afdelingen har i de sidste uger været i fuld sving med at rette til, og det skulle ifølge it-chefen give en markant reduktion i belastningen af systemerne.

Hvor lange har svartiderne været?

"Når der kommer et vist pres på systemerne, så er der ingen, der kan få noget igennem. Derfor har der været svartider, der har været superhurtige, mens andre har ventet længe afhængigt af, hvornår de har været logget på."

Det er ikke første gang, at 3F har problemer med at servicere sine medlemmer, der modtager dagpenge.

"Vi har både været ramt af et hacker-angreb, og i forbindelse med et skybrud fik vi vand i kælderen, som gjorde, at dele af vores servere ikke kørte," siger Michael Olsen.

Ligeledes har der været problemer med en ekstern hosting-leverandør, der ikke kunne levere varen.

Så I erkender, at der har været problemer med it-systemerne til indberetning?

"Ja. Vores brugere har været hårdt ramt," siger it-chefen.

Helt ny løsning på trapperne

Mens der lappes på den eksisterende løsningen, ser 3F frem til, at der kommer et helt nyt system, som skal implementeres i løbet af de kommende måneder.

"Vi har udviklet et helt nyt A-kassesystem sammen med to andre A-kasser, som vi i øjeblikket tester."

Systemer, der forventes at blive implementeret omkring påske, er ikke udviklet med henblik på at gøre transaktionerne hurtigere, men med brugervenligheden i fokus.

"Vi skifter fra en IBM-mainframe til en .NET-platform. Brugerpropper bliver forhåbentlig også historie i forbindelse med implementeringen," siger Michael Olsen.

Læs også:
Danske webshops loader alt for langsomt

Så dårlige svartider har de offentlige hjemmesider

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S