Danske ledige rammes af hårdt pressede it-systemer

Danmarks største fagforening og A-kasse kæmper med it-systemer, der sender arbejdsløse medlemmer ud i mørket.

Artikel top billede

Læs også:
Danske webshops loader alt for langsomt

Så dårlige svartider har de offentlige hjemmesider

Fagforeningen og A-kassen 3F har gevaldige problemer med at servicere de medlemmer, der skal indrapporterer oplysninger i forbindelse med dagpenge, som i dag foregår digitalt.

I praksis betyder det, at mange brugere er blevet smidt af systemet uden mulighed for at indtaste de dagpengeudløsende oplysninger.

Og 3F indrømmer, at alt ikke har fungeret efter bogen.

Plaget af uheld

"Vi har været hårdt plaget af svartidsproblemer, senest i de to forgangne indberetningsperioder," fortæller Michael Olsen, der er it-chef i 3F.

"Det skyldes blandt andet, at vores SAN (storage area network, red.) har været overbelastet. Derfor har vi om-konfigureret nogle porte for at fordele belastningen mere jævnt. Vores CRM-system, der består af fem virtuelle servere, har også været overbelastede på grund af konfigurationsfejl," fortæller han.

It-afdelingen har i de sidste uger været i fuld sving med at rette til, og det skulle ifølge it-chefen give en markant reduktion i belastningen af systemerne.

Hvor lange har svartiderne været?

"Når der kommer et vist pres på systemerne, så er der ingen, der kan få noget igennem. Derfor har der været svartider, der har været superhurtige, mens andre har ventet længe afhængigt af, hvornår de har været logget på."

Det er ikke første gang, at 3F har problemer med at servicere sine medlemmer, der modtager dagpenge.

"Vi har både været ramt af et hacker-angreb, og i forbindelse med et skybrud fik vi vand i kælderen, som gjorde, at dele af vores servere ikke kørte," siger Michael Olsen.

Ligeledes har der været problemer med en ekstern hosting-leverandør, der ikke kunne levere varen.

Så I erkender, at der har været problemer med it-systemerne til indberetning?

"Ja. Vores brugere har været hårdt ramt," siger it-chefen.

Helt ny løsning på trapperne

Mens der lappes på den eksisterende løsningen, ser 3F frem til, at der kommer et helt nyt system, som skal implementeres i løbet af de kommende måneder.

"Vi har udviklet et helt nyt A-kassesystem sammen med to andre A-kasser, som vi i øjeblikket tester."

Systemer, der forventes at blive implementeret omkring påske, er ikke udviklet med henblik på at gøre transaktionerne hurtigere, men med brugervenligheden i fokus.

"Vi skifter fra en IBM-mainframe til en .NET-platform. Brugerpropper bliver forhåbentlig også historie i forbindelse med implementeringen," siger Michael Olsen.

Læs også:
Danske webshops loader alt for langsomt

Så dårlige svartider har de offentlige hjemmesider

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura