Danske ledige rammes af hårdt pressede it-systemer

Danmarks største fagforening og A-kasse kæmper med it-systemer, der sender arbejdsløse medlemmer ud i mørket.

Artikel top billede

Læs også:
Danske webshops loader alt for langsomt

Så dårlige svartider har de offentlige hjemmesider

Fagforeningen og A-kassen 3F har gevaldige problemer med at servicere de medlemmer, der skal indrapporterer oplysninger i forbindelse med dagpenge, som i dag foregår digitalt.

I praksis betyder det, at mange brugere er blevet smidt af systemet uden mulighed for at indtaste de dagpengeudløsende oplysninger.

Og 3F indrømmer, at alt ikke har fungeret efter bogen.

Plaget af uheld

"Vi har været hårdt plaget af svartidsproblemer, senest i de to forgangne indberetningsperioder," fortæller Michael Olsen, der er it-chef i 3F.

"Det skyldes blandt andet, at vores SAN (storage area network, red.) har været overbelastet. Derfor har vi om-konfigureret nogle porte for at fordele belastningen mere jævnt. Vores CRM-system, der består af fem virtuelle servere, har også været overbelastede på grund af konfigurationsfejl," fortæller han.

It-afdelingen har i de sidste uger været i fuld sving med at rette til, og det skulle ifølge it-chefen give en markant reduktion i belastningen af systemerne.

Hvor lange har svartiderne været?

"Når der kommer et vist pres på systemerne, så er der ingen, der kan få noget igennem. Derfor har der været svartider, der har været superhurtige, mens andre har ventet længe afhængigt af, hvornår de har været logget på."

Det er ikke første gang, at 3F har problemer med at servicere sine medlemmer, der modtager dagpenge.

"Vi har både været ramt af et hacker-angreb, og i forbindelse med et skybrud fik vi vand i kælderen, som gjorde, at dele af vores servere ikke kørte," siger Michael Olsen.

Ligeledes har der været problemer med en ekstern hosting-leverandør, der ikke kunne levere varen.

Så I erkender, at der har været problemer med it-systemerne til indberetning?

"Ja. Vores brugere har været hårdt ramt," siger it-chefen.

Helt ny løsning på trapperne

Mens der lappes på den eksisterende løsningen, ser 3F frem til, at der kommer et helt nyt system, som skal implementeres i løbet af de kommende måneder.

"Vi har udviklet et helt nyt A-kassesystem sammen med to andre A-kasser, som vi i øjeblikket tester."

Systemer, der forventes at blive implementeret omkring påske, er ikke udviklet med henblik på at gøre transaktionerne hurtigere, men med brugervenligheden i fokus.

"Vi skifter fra en IBM-mainframe til en .NET-platform. Brugerpropper bliver forhåbentlig også historie i forbindelse med implementeringen," siger Michael Olsen.

Læs også:
Danske webshops loader alt for langsomt

Så dårlige svartider har de offentlige hjemmesider

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S