Microsofts cloud-tjeneste ramt af globalt nedbrud

En af Microsofts populære cloud-tjenester ramt af et globalt nedbrud. Kompensation til kunderne kan komme på tale.

Artikel top billede

Her ses det, hvordan Windows Azure var ramt af nedbrud.

Læs også:

Cloud-gennemgang: Her er de bedste løsninger

Microsofts Windows Azure har været ramt af et større nedbrud, meddeler selskabet.

"Windows Azure Storage oplevede et globalt nedbrud, der påvirkede HTTPS-trafik på grund af et SSL-certifikat, der var udløbet," skriver Microsofts Azure-topchef Steven Martin i et blogindlæg.

Ifølge meddelelsen fra Microsoft var en række Windows Azure-tjenester, der er afhængige af storage fra Microsoft, påvirket.

Efter at have opdateret SSL-certifikatet kom Azure tilbage for flere end 99 procent af kunderne lørdag formiddag dansk tid, og senere lørdag var Windows Azure tilbage hele vejen rundt.

"På grund af omfanget af nedbruddet vil vi proaktivt kompensere de ramte kunder i overensstemmelse med vores SLA," skriver Microsoft.

"Vores teams arbejder også på en komplet root cause analyse (RCA), derunder tiltag for at forhindre at det sker igen."

De nærmere detaljer om nedbruddet kan ses på Microsofts Windows Azure status-side.

Ramt af nedbrud flere gange

Det er ikke første gang, at Azure bliver sendt til tælling.

Lige før nytår blev Windows Azure ramt af et større nedbrud i USA, hvilket afstedkom en hel del brok fra kunderne.

I august sidste år var en fejl i systemkonfigurationen årsag til et nedbrud, der ramte vesteuropæiske Windows Azure-kunder i cirka to en halv time.

Og i marts sidste år var Azure ligeledes ramt af et globalt nedbrud, der senere betød, at Microsoft måtte betale kompensation til de ramte kunder.

Nedbrud på bredt benyttede cloud-tjenester rammer et stort antal kunder, selvom den procentmæssige andel ikke behøver at være specielt høj.

Om oppetiderne dermed er bedre eller ringere end andre former for it-løsninger er derfor en anden historie.

Læs også:

Cloud-gennemgang: Her er de bedste løsninger

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub