Microsofts cloud-tjeneste ramt af globalt nedbrud

En af Microsofts populære cloud-tjenester ramt af et globalt nedbrud. Kompensation til kunderne kan komme på tale.

Artikel top billede

Her ses det, hvordan Windows Azure var ramt af nedbrud.

Læs også:

Cloud-gennemgang: Her er de bedste løsninger

Microsofts Windows Azure har været ramt af et større nedbrud, meddeler selskabet.

"Windows Azure Storage oplevede et globalt nedbrud, der påvirkede HTTPS-trafik på grund af et SSL-certifikat, der var udløbet," skriver Microsofts Azure-topchef Steven Martin i et blogindlæg.

Ifølge meddelelsen fra Microsoft var en række Windows Azure-tjenester, der er afhængige af storage fra Microsoft, påvirket.

Efter at have opdateret SSL-certifikatet kom Azure tilbage for flere end 99 procent af kunderne lørdag formiddag dansk tid, og senere lørdag var Windows Azure tilbage hele vejen rundt.

"På grund af omfanget af nedbruddet vil vi proaktivt kompensere de ramte kunder i overensstemmelse med vores SLA," skriver Microsoft.

"Vores teams arbejder også på en komplet root cause analyse (RCA), derunder tiltag for at forhindre at det sker igen."

De nærmere detaljer om nedbruddet kan ses på Microsofts Windows Azure status-side.

Ramt af nedbrud flere gange

Det er ikke første gang, at Azure bliver sendt til tælling.

Lige før nytår blev Windows Azure ramt af et større nedbrud i USA, hvilket afstedkom en hel del brok fra kunderne.

I august sidste år var en fejl i systemkonfigurationen årsag til et nedbrud, der ramte vesteuropæiske Windows Azure-kunder i cirka to en halv time.

Og i marts sidste år var Azure ligeledes ramt af et globalt nedbrud, der senere betød, at Microsoft måtte betale kompensation til de ramte kunder.

Nedbrud på bredt benyttede cloud-tjenester rammer et stort antal kunder, selvom den procentmæssige andel ikke behøver at være specielt høj.

Om oppetiderne dermed er bedre eller ringere end andre former for it-løsninger er derfor en anden historie.

Læs også:

Cloud-gennemgang: Her er de bedste løsninger

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S