Ups: Stephen Elop roder rundt i Nokia-lanceringer

Nokia-topchef Stephen Elop kan tilsyneladende ikke helt huske, hvad de netop lancerede Nokia-produkter egentlig hedder.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

"Proud to show Nokia 105, Nokia 301, Lumia 510 & Lumia 710 as we deliver great innovation to more people."

Sådan lyder et tweet fra Nokia-boss Stephen Elop i forbindelse med selskabets netop afholdte pressemøde til Mobile World Congress, hvor selskabet præsenterede fire nye telefoner.

I dagens erhvervsliv er det som bekendt meget populært for topcheferne at anvende de sociale medier til at komme ud med de nødvendige budskaber.

I denne situationen er det dog mindre heldigt, at Stephen Elop, der har 37.740 followers, tilsyneladende ikke har helt styr på, hvad det er for nogle produkter, Nokia netop har lanceret.

Lumia 510 og Lumia 710, som Stephen Elop altså er så stolt over, er nemlig slet ikke nye telefoner, men derimod produkter, der blev præsenteret for mobil-verdenen for efterhånden længe siden.

De Lumia-telefoner, Nokia netop har præsenteret i Barcelona, hedder derimod Lumia 720 og Lumia 520. Dem kan du (og Stephen Elop) læse om her.

Det skal retfærdigvis tilføjes, at Stephen Elop - eller den person, der har udsendt direktørens tweet - faktisk ramte rigtigt med to ud af fire produkt-navne; Nokia 105 og Nokia 301 blev nemlig ganske rigtigt lanceret i dag på Mobile World Congress. 

Selvom de nye Nokia-produkter er telefoner i den lidt billigere ende, mener flere analytikere, der det netop er den slags produkter, Nokia har brug for i den nuværende markeds-situation.

Stephen Elop har efter nogle timer nu ændret sit tweet, så det rent faktisk omtaler de netop lancerede produkter, der skal føre til et comeback for selskabet. 

Læs også: 

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job