Ups: Stephen Elop roder rundt i Nokia-lanceringer

Nokia-topchef Stephen Elop kan tilsyneladende ikke helt huske, hvad de netop lancerede Nokia-produkter egentlig hedder.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

"Proud to show Nokia 105, Nokia 301, Lumia 510 & Lumia 710 as we deliver great innovation to more people."

Sådan lyder et tweet fra Nokia-boss Stephen Elop i forbindelse med selskabets netop afholdte pressemøde til Mobile World Congress, hvor selskabet præsenterede fire nye telefoner.

I dagens erhvervsliv er det som bekendt meget populært for topcheferne at anvende de sociale medier til at komme ud med de nødvendige budskaber.

I denne situationen er det dog mindre heldigt, at Stephen Elop, der har 37.740 followers, tilsyneladende ikke har helt styr på, hvad det er for nogle produkter, Nokia netop har lanceret.

Lumia 510 og Lumia 710, som Stephen Elop altså er så stolt over, er nemlig slet ikke nye telefoner, men derimod produkter, der blev præsenteret for mobil-verdenen for efterhånden længe siden.

De Lumia-telefoner, Nokia netop har præsenteret i Barcelona, hedder derimod Lumia 720 og Lumia 520. Dem kan du (og Stephen Elop) læse om her.

Det skal retfærdigvis tilføjes, at Stephen Elop - eller den person, der har udsendt direktørens tweet - faktisk ramte rigtigt med to ud af fire produkt-navne; Nokia 105 og Nokia 301 blev nemlig ganske rigtigt lanceret i dag på Mobile World Congress. 

Selvom de nye Nokia-produkter er telefoner i den lidt billigere ende, mener flere analytikere, der det netop er den slags produkter, Nokia har brug for i den nuværende markeds-situation.

Stephen Elop har efter nogle timer nu ændret sit tweet, så det rent faktisk omtaler de netop lancerede produkter, der skal føre til et comeback for selskabet. 

Læs også: 

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks