Ups: Stephen Elop roder rundt i Nokia-lanceringer

Nokia-topchef Stephen Elop kan tilsyneladende ikke helt huske, hvad de netop lancerede Nokia-produkter egentlig hedder.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

"Proud to show Nokia 105, Nokia 301, Lumia 510 & Lumia 710 as we deliver great innovation to more people."

Sådan lyder et tweet fra Nokia-boss Stephen Elop i forbindelse med selskabets netop afholdte pressemøde til Mobile World Congress, hvor selskabet præsenterede fire nye telefoner.

I dagens erhvervsliv er det som bekendt meget populært for topcheferne at anvende de sociale medier til at komme ud med de nødvendige budskaber.

I denne situationen er det dog mindre heldigt, at Stephen Elop, der har 37.740 followers, tilsyneladende ikke har helt styr på, hvad det er for nogle produkter, Nokia netop har lanceret.

Lumia 510 og Lumia 710, som Stephen Elop altså er så stolt over, er nemlig slet ikke nye telefoner, men derimod produkter, der blev præsenteret for mobil-verdenen for efterhånden længe siden.

De Lumia-telefoner, Nokia netop har præsenteret i Barcelona, hedder derimod Lumia 720 og Lumia 520. Dem kan du (og Stephen Elop) læse om her.

Det skal retfærdigvis tilføjes, at Stephen Elop - eller den person, der har udsendt direktørens tweet - faktisk ramte rigtigt med to ud af fire produkt-navne; Nokia 105 og Nokia 301 blev nemlig ganske rigtigt lanceret i dag på Mobile World Congress. 

Selvom de nye Nokia-produkter er telefoner i den lidt billigere ende, mener flere analytikere, der det netop er den slags produkter, Nokia har brug for i den nuværende markeds-situation.

Stephen Elop har efter nogle timer nu ændret sit tweet, så det rent faktisk omtaler de netop lancerede produkter, der skal føre til et comeback for selskabet. 

Læs også: 

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job