Ups: Stephen Elop roder rundt i Nokia-lanceringer

Nokia-topchef Stephen Elop kan tilsyneladende ikke helt huske, hvad de netop lancerede Nokia-produkter egentlig hedder.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

"Proud to show Nokia 105, Nokia 301, Lumia 510 & Lumia 710 as we deliver great innovation to more people."

Sådan lyder et tweet fra Nokia-boss Stephen Elop i forbindelse med selskabets netop afholdte pressemøde til Mobile World Congress, hvor selskabet præsenterede fire nye telefoner.

I dagens erhvervsliv er det som bekendt meget populært for topcheferne at anvende de sociale medier til at komme ud med de nødvendige budskaber.

I denne situationen er det dog mindre heldigt, at Stephen Elop, der har 37.740 followers, tilsyneladende ikke har helt styr på, hvad det er for nogle produkter, Nokia netop har lanceret.

Lumia 510 og Lumia 710, som Stephen Elop altså er så stolt over, er nemlig slet ikke nye telefoner, men derimod produkter, der blev præsenteret for mobil-verdenen for efterhånden længe siden.

De Lumia-telefoner, Nokia netop har præsenteret i Barcelona, hedder derimod Lumia 720 og Lumia 520. Dem kan du (og Stephen Elop) læse om her.

Det skal retfærdigvis tilføjes, at Stephen Elop - eller den person, der har udsendt direktørens tweet - faktisk ramte rigtigt med to ud af fire produkt-navne; Nokia 105 og Nokia 301 blev nemlig ganske rigtigt lanceret i dag på Mobile World Congress. 

Selvom de nye Nokia-produkter er telefoner i den lidt billigere ende, mener flere analytikere, der det netop er den slags produkter, Nokia har brug for i den nuværende markeds-situation.

Stephen Elop har efter nogle timer nu ændret sit tweet, så det rent faktisk omtaler de netop lancerede produkter, der skal føre til et comeback for selskabet. 

Læs også: 

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job