Denne type outsourcing-firmaer er i fare for at uddø

Outsourcing-markedet konsoliderer sig, og det betyder et farvel til en stor gruppe virksomheder på en bestemt del af markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Traditionelle outsourcing-virksomheder inden for infrastruktur er seriøst i fare for at uddø.

Det vurderer Gartner i en ny rapport og skriver samtidig, at mange af virksomhederne alligevel tilsyneladende slet ikke er opmærksomme på truslen.

Analysefirmaet vurderer, at markeds-konsolideringen vil fortrænge op imod 20 procent af de 100 største service-leverandører.

"Markedet for infratstruktur-outsourcing har faktisk over de seneste fem år oplevet et hårdt markedsmiljø med begrænset vækst de fleste steder," skriver Gartner.

Derfor er der problemer i sigte

Analytiker Gianluca Tramacere forklarer, at risikoen for simpelthen at uddø opstår af flere grunde.

For det første har mange firmaer den traditionelle oursourcing-tilgang svært ved at fortsætte med at reducere omkostninger eller øge effektiviteten, og modellen giver simpelthen ikke det det økonomiske afkast, oursourcing-firmaerne forventer.

Samtidig med den udfordring er de nye cloud-modeller endnu kun under udvikling, skriver Gartner.

"I det seneste årti har mange outsourcing-virksomheder forhalet tingene; undladt at foretage ændringer, der kan gøre udfordringer til muligheder."

"Mange vil forsvinde - nogle langsomt, nogle hurtigt. Men spørgsmålet er, hvem det bliver og hvor hurtigt?" lyder den dystre forudsigelse fra Gartner.

Gartner udpeger ved samme lejlighed en række områder, hvor outsourcing-firmaerne begår fejl.

Det drejer sig blandt andet om, at man undlader at implementere en langsigtet strategi for, hvordan virksomheden skal overleve, ligesom man undlader at rationalisere produkt-porteføljen og tage service life cycle management-processer i brug.

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job