Denne type outsourcing-firmaer er i fare for at uddø

Outsourcing-markedet konsoliderer sig, og det betyder et farvel til en stor gruppe virksomheder på en bestemt del af markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Traditionelle outsourcing-virksomheder inden for infrastruktur er seriøst i fare for at uddø.

Det vurderer Gartner i en ny rapport og skriver samtidig, at mange af virksomhederne alligevel tilsyneladende slet ikke er opmærksomme på truslen.

Analysefirmaet vurderer, at markeds-konsolideringen vil fortrænge op imod 20 procent af de 100 største service-leverandører.

"Markedet for infratstruktur-outsourcing har faktisk over de seneste fem år oplevet et hårdt markedsmiljø med begrænset vækst de fleste steder," skriver Gartner.

Derfor er der problemer i sigte

Analytiker Gianluca Tramacere forklarer, at risikoen for simpelthen at uddø opstår af flere grunde.

For det første har mange firmaer den traditionelle oursourcing-tilgang svært ved at fortsætte med at reducere omkostninger eller øge effektiviteten, og modellen giver simpelthen ikke det det økonomiske afkast, oursourcing-firmaerne forventer.

Samtidig med den udfordring er de nye cloud-modeller endnu kun under udvikling, skriver Gartner.

"I det seneste årti har mange outsourcing-virksomheder forhalet tingene; undladt at foretage ændringer, der kan gøre udfordringer til muligheder."

"Mange vil forsvinde - nogle langsomt, nogle hurtigt. Men spørgsmålet er, hvem det bliver og hvor hurtigt?" lyder den dystre forudsigelse fra Gartner.

Gartner udpeger ved samme lejlighed en række områder, hvor outsourcing-firmaerne begår fejl.

Det drejer sig blandt andet om, at man undlader at implementere en langsigtet strategi for, hvordan virksomheden skal overleve, ligesom man undlader at rationalisere produkt-porteføljen og tage service life cycle management-processer i brug.

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo