Denne type outsourcing-firmaer er i fare for at uddø

Outsourcing-markedet konsoliderer sig, og det betyder et farvel til en stor gruppe virksomheder på en bestemt del af markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Traditionelle outsourcing-virksomheder inden for infrastruktur er seriøst i fare for at uddø.

Det vurderer Gartner i en ny rapport og skriver samtidig, at mange af virksomhederne alligevel tilsyneladende slet ikke er opmærksomme på truslen.

Analysefirmaet vurderer, at markeds-konsolideringen vil fortrænge op imod 20 procent af de 100 største service-leverandører.

"Markedet for infratstruktur-outsourcing har faktisk over de seneste fem år oplevet et hårdt markedsmiljø med begrænset vækst de fleste steder," skriver Gartner.

Derfor er der problemer i sigte

Analytiker Gianluca Tramacere forklarer, at risikoen for simpelthen at uddø opstår af flere grunde.

For det første har mange firmaer den traditionelle oursourcing-tilgang svært ved at fortsætte med at reducere omkostninger eller øge effektiviteten, og modellen giver simpelthen ikke det det økonomiske afkast, oursourcing-firmaerne forventer.

Samtidig med den udfordring er de nye cloud-modeller endnu kun under udvikling, skriver Gartner.

"I det seneste årti har mange outsourcing-virksomheder forhalet tingene; undladt at foretage ændringer, der kan gøre udfordringer til muligheder."

"Mange vil forsvinde - nogle langsomt, nogle hurtigt. Men spørgsmålet er, hvem det bliver og hvor hurtigt?" lyder den dystre forudsigelse fra Gartner.

Gartner udpeger ved samme lejlighed en række områder, hvor outsourcing-firmaerne begår fejl.

Det drejer sig blandt andet om, at man undlader at implementere en langsigtet strategi for, hvordan virksomheden skal overleve, ligesom man undlader at rationalisere produkt-porteføljen og tage service life cycle management-processer i brug.

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S