Denne type outsourcing-firmaer er i fare for at uddø

Outsourcing-markedet konsoliderer sig, og det betyder et farvel til en stor gruppe virksomheder på en bestemt del af markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Traditionelle outsourcing-virksomheder inden for infrastruktur er seriøst i fare for at uddø.

Det vurderer Gartner i en ny rapport og skriver samtidig, at mange af virksomhederne alligevel tilsyneladende slet ikke er opmærksomme på truslen.

Analysefirmaet vurderer, at markeds-konsolideringen vil fortrænge op imod 20 procent af de 100 største service-leverandører.

"Markedet for infratstruktur-outsourcing har faktisk over de seneste fem år oplevet et hårdt markedsmiljø med begrænset vækst de fleste steder," skriver Gartner.

Derfor er der problemer i sigte

Analytiker Gianluca Tramacere forklarer, at risikoen for simpelthen at uddø opstår af flere grunde.

For det første har mange firmaer den traditionelle oursourcing-tilgang svært ved at fortsætte med at reducere omkostninger eller øge effektiviteten, og modellen giver simpelthen ikke det det økonomiske afkast, oursourcing-firmaerne forventer.

Samtidig med den udfordring er de nye cloud-modeller endnu kun under udvikling, skriver Gartner.

"I det seneste årti har mange outsourcing-virksomheder forhalet tingene; undladt at foretage ændringer, der kan gøre udfordringer til muligheder."

"Mange vil forsvinde - nogle langsomt, nogle hurtigt. Men spørgsmålet er, hvem det bliver og hvor hurtigt?" lyder den dystre forudsigelse fra Gartner.

Gartner udpeger ved samme lejlighed en række områder, hvor outsourcing-firmaerne begår fejl.

Det drejer sig blandt andet om, at man undlader at implementere en langsigtet strategi for, hvordan virksomheden skal overleve, ligesom man undlader at rationalisere produkt-porteføljen og tage service life cycle management-processer i brug.

Læs også:

Derfor skal nogen betale mere for outsourcing end andre

Dansk top-CIO efter nedbrud: Vores outsourcing er stadig et hit

Annonce

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub