Her er de vigtige tendenser fra Mobile World Congress

Mobile World Congress: Et væld af produkt-nyheder er i denne uge blevet præsenteret på Mobile World Congress i Barcelona. Her er tendenserne.

Artikel top billede

Læs også:

Mobile World Congress: Teleindustrien står i stampe

60-70.000 tele-folk har til Mobile World Congress i denne uge blandt andet diskuteret nye netværksteknologier og forretningsmuligheder, forhandlet partnerskaber og præsenteret software- og hardwarenyheder i alle afskygning.

Blandt produktnyhederne er eksempelvis fire nye telefoner fra Nokia.

Mobile World Congress har i år måske ikke budt på de store produkt-mæssige overraskelser, men det er altid interessant at betragte de tendenser, messen bringer på banen. 

Mobil-analytiker Thomas Husson, der har deltaget i Barcelona, har i et blogindlæg ridset nogle af tendenserne op.

Her er tendenserne

Han peger blandt andet på, at der i mindre grad end tidligere var fokus på high-end-smartphones.

"Det er slut med de dage, hvor producenterne præsenterede deres flagskibe i Barcelona," skriver han blandt andet - det er en tendens, vi også har berørt her.  

I stedet har producenter som Huawei, LG og Nokia benyttet messen til at fremvise produkter, der kan konkurrere på prisen og dermed også ny ud til nye forbruger-segmenter.

Forrester-analytikeren ser også en tendens i de mange nye phaplets, der bedst beskrives som forvoksede smartphones, og tablets på eksempelvis syv tommer.

Der har igen i år været fokuseret meget på, hvordan man får den næste milliard forbrugere til at tage mobil-produkter i brug - det er ikke mindst der, de lidt billigere telefoner kommer ind i billedet.

Derudover hæfter Thomas Husson sig også ved  tilstedeværelsen af mange topchefer fra kundesiden i Barcelona.

"Jeg bemærkede flere CMO'er, CIO'er og Chief Digital Officers fra globale brands, hvilket understreger, at mobilitet bliver stadig vigtigere i virksomhedernes strategier," skriver han i sit blogindlæg.

Se hele Thomas Husson liste med tendenser fra MWC her, og læs alle Computerworlds artikler fra messen her.

Læs også:

Mobile World Congress: Teleindustrien står i stampe

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Her er verdens bedste smartphone, mobil og tablet-pc

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job