Her er de vigtige tendenser fra Mobile World Congress

Mobile World Congress: Et væld af produkt-nyheder er i denne uge blevet præsenteret på Mobile World Congress i Barcelona. Her er tendenserne.

Artikel top billede

Læs også:

Mobile World Congress: Teleindustrien står i stampe

60-70.000 tele-folk har til Mobile World Congress i denne uge blandt andet diskuteret nye netværksteknologier og forretningsmuligheder, forhandlet partnerskaber og præsenteret software- og hardwarenyheder i alle afskygning.

Blandt produktnyhederne er eksempelvis fire nye telefoner fra Nokia.

Mobile World Congress har i år måske ikke budt på de store produkt-mæssige overraskelser, men det er altid interessant at betragte de tendenser, messen bringer på banen. 

Mobil-analytiker Thomas Husson, der har deltaget i Barcelona, har i et blogindlæg ridset nogle af tendenserne op.

Her er tendenserne

Han peger blandt andet på, at der i mindre grad end tidligere var fokus på high-end-smartphones.

"Det er slut med de dage, hvor producenterne præsenterede deres flagskibe i Barcelona," skriver han blandt andet - det er en tendens, vi også har berørt her.  

I stedet har producenter som Huawei, LG og Nokia benyttet messen til at fremvise produkter, der kan konkurrere på prisen og dermed også ny ud til nye forbruger-segmenter.

Forrester-analytikeren ser også en tendens i de mange nye phaplets, der bedst beskrives som forvoksede smartphones, og tablets på eksempelvis syv tommer.

Der har igen i år været fokuseret meget på, hvordan man får den næste milliard forbrugere til at tage mobil-produkter i brug - det er ikke mindst der, de lidt billigere telefoner kommer ind i billedet.

Derudover hæfter Thomas Husson sig også ved  tilstedeværelsen af mange topchefer fra kundesiden i Barcelona.

"Jeg bemærkede flere CMO'er, CIO'er og Chief Digital Officers fra globale brands, hvilket understreger, at mobilitet bliver stadig vigtigere i virksomhedernes strategier," skriver han i sit blogindlæg.

Se hele Thomas Husson liste med tendenser fra MWC her, og læs alle Computerworlds artikler fra messen her.

Læs også:

Mobile World Congress: Teleindustrien står i stampe

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Her er verdens bedste smartphone, mobil og tablet-pc

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S