Her er dommen over Microsofts nye Office 365

Microsoft har frigivet den næste generation af cloud-pakken Office 365. Her er dommen.

Artikel top billede

Læs også:

Det kan du forvente af nye Office 365 til erhvervslivet

Derfor vinder Microsofts Office 365 over IBM og Google

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Microsofts Office 365 blev i sidste uge lanceret i en ny udgave, hvor de største nyheder er, at cloud-løsningen nu giver adgang til de nyeste versioner af eksempelvis SharePoint og Exchange, samtidig med at Lync er blevet smeltet ind i Outlook.

Der er også blevet tilføjet et Skydrive Pro, og brugerne har nu adgang til den nye Office Store, hvor man kan hente apps til kontorpakken.

Samtidig har Microsoft arbejdet på, at gøre løsningen endnu lettere at administrere for it-afdelingen.

Derfor er løsningen blevet bedre

Vores kolleger på amerikanske Infoworld har testet den nye version af Office 365.

Infoworld skriver, at det er blevet langt lettere at implementere, administrere og bruge Office 365, ligesom løsningen også er forbedret i forhold til de mobile enheder - selvom den endnu ikke er perfekt på den front.

Admin center i det nye Office 365.

Det fremhæves, at Office 365 gør et godt job i forhold til at bygge bro mellem cloud computing og de lokalt installerede it-løsninger.

"Hvis dine brugere eksempelvis kun er kritisk afhængige af Word og Excel, kan du installere disse lokalt, mens filer deles med SharePoint Online, køre Exchange lokalt eller i en hybrid udrulning (med én konsol til at håndtere begge), bruge Outlook på nettet - hvad der end fungerer for virksomheden."

Her er dommen over Office 365

It-administratorer holder styr på Office 365 via admin center, hvorfra man kan konfigurere og styre brugere, mailkonti og downloads, ligesom man kan få overblikket over driften og service.

"I forhold til de mest basale behov har Microsoft gjort et godt stykke arbejde med at simplificere alle trin - alt fra at sætte et domæne op, mailbokse med DNS og bruger-adgang til filer og apps - for at bringe dig fra det hjemme-baserede til det cloud-baserede," skriver Infoworld.

Her er dommen

Alt i alt er Computerworlds amerikanske kolleger begejstrede for den nye udgave af Office 365 og ender således ud med karakteren 8,4 - hvilket betegnes som "very good."


"Det vil helt sikkert betyde besparelser på hardware at få Exchange, SharePoint og Lync fra skyen, men medarbejder-behovet vil forblive stort set det samme for både de mindre og større virksomheder med komplekse behov," skriver Inforworld i konklusionen. 

"Når man holder funktionalitet op imod omkostninger, vil Office 365 dog stadig være et stort skridt frem for mange virksomheder. Det er helt sikkert værd at se nærmere på."

Se hele Infoworlds test her.

Computerworld testede for nogle uger siden IBM's pendent til Microsofts Office 365, Smartcloud for Social Business - læs den test her. 

Læs også:

Det kan du forvente af nye Office 365 til erhvervslivet

Derfor vinder Microsofts Office 365 over IBM og Google

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S