Politikere skændes om Microsofts skattesag

SF-politiker udtaler sig gerne i sagen om Skats milliardkrav mod Microsoft. Mens andre politikere kalder det "tåbeligt" og "dybt problematisk".

Artikel top billede

I kølvandet på at det er kommet frem, at Skat kræver 5,8 milliarder kroner af Microsoft, har SF-politiker udtalt sig til pressen.

Jesper Petersen, der er skatteordfører hos SF, er citeret for at sige følgende til DR2.

"Noget af det, vi gerne vil med Skats kontrol af multinationale selskaber, er netop at kunne afdække den her slags sager".

Tåbeligt af SF-politiker

Men det kalder de konservatives it-ordfører Brian Mikkelsen for "tåbeligt".

"Ingen af os politikere kender sagen, og Skat har i den sidste tid tabt mange sager mod de store selskaber, så Microsoft kan jo have ret."

"Så det er en sag politikere ikke skal blande sig i," udtaler han til Computerworld.

Også Venstre it-ordfører Michael Aastrup-Jensen er fortørnet over SF-udmeldingen.

"Det er dybt problematisk," siger han til Computerworld og peger på at ingen er dømt.

"Det skal politikere simpelthen holde sig for gode til. I værste fald kan det se ud som om, at man prøver at påvirke udfaldet," fortæller han videre.

Hvad mener du?

Skal politikere have en holdning til sagen, der på den ene side drejer sig om mange skattekroner, men på den anden side åbenlyst ikke er faldet helt på plads?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S