Politikere skændes om Microsofts skattesag

SF-politiker udtaler sig gerne i sagen om Skats milliardkrav mod Microsoft. Mens andre politikere kalder det "tåbeligt" og "dybt problematisk".

Artikel top billede

I kølvandet på at det er kommet frem, at Skat kræver 5,8 milliarder kroner af Microsoft, har SF-politiker udtalt sig til pressen.

Jesper Petersen, der er skatteordfører hos SF, er citeret for at sige følgende til DR2.

"Noget af det, vi gerne vil med Skats kontrol af multinationale selskaber, er netop at kunne afdække den her slags sager".

Tåbeligt af SF-politiker

Men det kalder de konservatives it-ordfører Brian Mikkelsen for "tåbeligt".

"Ingen af os politikere kender sagen, og Skat har i den sidste tid tabt mange sager mod de store selskaber, så Microsoft kan jo have ret."

"Så det er en sag politikere ikke skal blande sig i," udtaler han til Computerworld.

Også Venstre it-ordfører Michael Aastrup-Jensen er fortørnet over SF-udmeldingen.

"Det er dybt problematisk," siger han til Computerworld og peger på at ingen er dømt.

"Det skal politikere simpelthen holde sig for gode til. I værste fald kan det se ud som om, at man prøver at påvirke udfaldet," fortæller han videre.

Hvad mener du?

Skal politikere have en holdning til sagen, der på den ene side drejer sig om mange skattekroner, men på den anden side åbenlyst ikke er faldet helt på plads?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)