Politikere skændes om Microsofts skattesag

SF-politiker udtaler sig gerne i sagen om Skats milliardkrav mod Microsoft. Mens andre politikere kalder det "tåbeligt" og "dybt problematisk".

Artikel top billede

I kølvandet på at det er kommet frem, at Skat kræver 5,8 milliarder kroner af Microsoft, har SF-politiker udtalt sig til pressen.

Jesper Petersen, der er skatteordfører hos SF, er citeret for at sige følgende til DR2.

"Noget af det, vi gerne vil med Skats kontrol af multinationale selskaber, er netop at kunne afdække den her slags sager".

Tåbeligt af SF-politiker

Men det kalder de konservatives it-ordfører Brian Mikkelsen for "tåbeligt".

"Ingen af os politikere kender sagen, og Skat har i den sidste tid tabt mange sager mod de store selskaber, så Microsoft kan jo have ret."

"Så det er en sag politikere ikke skal blande sig i," udtaler han til Computerworld.

Også Venstre it-ordfører Michael Aastrup-Jensen er fortørnet over SF-udmeldingen.

"Det er dybt problematisk," siger han til Computerworld og peger på at ingen er dømt.

"Det skal politikere simpelthen holde sig for gode til. I værste fald kan det se ud som om, at man prøver at påvirke udfaldet," fortæller han videre.

Hvad mener du?

Skal politikere have en holdning til sagen, der på den ene side drejer sig om mange skattekroner, men på den anden side åbenlyst ikke er faldet helt på plads?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S