Rødglødende app-butikker: Her er de mest succesfulde

Forbrugerne er vilde med at downloade apps til smartphones og tablets. Se hvilke app-butikker, der hitter mest.

Artikel top billede

Læs også:

It-giganter bønfalder udviklere: Kom over til os

Her er årets bedste apps til Android og iPhone

Krigen om at dominere markedet for apps til smartphones og tablets er over de senere år intensiveret, og virksomhederne bag de forskellige platforme kæmper hårdt om at blive både udviklernes og forbrugernes foretrukne app-marked.

En ny opgørelse viser, at det i øjeblikket er Android, der har mest medvind.

ABI Research skriver, at Android i 2013 vil være udgangspunkt for 58 procent af de apps, der downloades til smartphones.

På tablet-fronten står Apples iOS til gengæld for 75 procent af de apps, der downloades.

Det billede er ikke helt skævt i forhold til de overordnede markedsandele på smartphone- og tablet-markedet, hvor Android dominerer på det første område, mens iOS fortsat er størst på det andet.

Hård kamp for Windows Phone og Blackberry

Ifølge ABI Research vil Apples App Store levere 33 procent af de apps, der hentes til smartphones i 2013, mens Windows Phone vil lande på en andel på lige under fire procent og Blackberry på omkring tre procent.

Android er således klart dominererende med de 58 procent. 

"Med sin enorme base og generelt forbedrede vilkår for app-udvikling forventer ABI Research, at et voksende antal smartphone-fokuserede udviklere vil vælge at satse på en Android-first strategi i løbet af i år."

Det interessante i den sammenhæng er et ofte hørt argument, at Android-platformen er præget af en høj grad af freemium-kultur, hvorimod det er lettere at tage penge for iOS-apps.

Kan småt være godt?

Da Computerworld tidligere i år skrev om Blackberrys comeback-forsøg, argumenterede Aaron Ardiri, der bærer titlen principal developer evangelist i selskabet, for, hvorfor udviklere skal overveje en lille platform som Blackberry:

"iOS er en meget succesfuld platform - og der er en masse udviklere. Med mindre du er en af dem i top 100 er synligheden din største akilleshæl."

"Android har 75 procent, men hvor mange af de enheder kører rent faktisk den seneste version? Og hvor mange af Android-brugerne er rent faktisk villige til at betale for deres apps?" spurgte han. 

ABI Research har tidligere udtalt, at netop Microsoft og Blackberry er dybt afhængige af, at de kan få udviklerne til at bakke op om projektet. 

"Den største frygt for både Microsoft og Blackberry er, at det indledende salg af deres smartphones vil skuffe og dermed dræbe interessen blandt udviklerne, hvilket effektivt vil lukke mulighederne for yderligere salgssucces," har ABI Research vurderet.

Læs også:

Åben krig om app-markedet: It-giganter driller hinanden

Her er verdens bedste smartphone, mobil og tablet-pc

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura