Kommunalt topmøde: Sådan skal CIO'en tackle KMD

I disse dage er landets kommunale CIO'er samlet i Kolding til topmøde. I centrum er blandt andet it-giganten KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I disse timer er landets kommunale CIO's samlet til møde i Kolding til den årlige generalforsamling for deres forening, KITA.

Programmet bærer i høj grad præg af, hvad der netop nu rører sig på det kommunale it-område.

KMD fylder blandt andet en del i programmet. 

Monopolbrud og nye KMD-ejere

Administrerende direktør Hans Berthelsen fra Kombit vil give en "status på monopolbruddet".

Men KMD er nu også inviteret til mødet, hvor regionsdirektør Jens Arne Madsen vil fortælle om KMDs strategi på det kommunale marked.

Han vil indvie de kommunale CIO's i, på hvilke områder KMD vil iværksætte større initiativer i 2013.

Og hvorvidt det nylige salg af selskabet til en amerikansk kapitalfond får betydning for kommunerne.

"Får skiftet af ejer betyder for strategien på det kommunale marked?," hedder det i programmet.

Fra UDB til selvbetjening

Også status på Udbetaling Danmark vil blive belyst. Hans Christian Jelstrup fra ATP vil fortælle om de første 100 dage.

Endelig bliver også digitale selvbetjeningsløsninger drøftet.

Bølge 1 af obligatorisk digital selvbetjening er kommet godt i gang, hedder det videre.   Mens bølge 2 "er i støbeskeen og er større og kræver mere af kommuner og leverandører."

Her er den lange deltagerliste.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S