Kommunalt topmøde: Sådan skal CIO'en tackle KMD

I disse dage er landets kommunale CIO'er samlet i Kolding til topmøde. I centrum er blandt andet it-giganten KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I disse timer er landets kommunale CIO's samlet til møde i Kolding til den årlige generalforsamling for deres forening, KITA.

Programmet bærer i høj grad præg af, hvad der netop nu rører sig på det kommunale it-område.

KMD fylder blandt andet en del i programmet. 

Monopolbrud og nye KMD-ejere

Administrerende direktør Hans Berthelsen fra Kombit vil give en "status på monopolbruddet".

Men KMD er nu også inviteret til mødet, hvor regionsdirektør Jens Arne Madsen vil fortælle om KMDs strategi på det kommunale marked.

Han vil indvie de kommunale CIO's i, på hvilke områder KMD vil iværksætte større initiativer i 2013.

Og hvorvidt det nylige salg af selskabet til en amerikansk kapitalfond får betydning for kommunerne.

"Får skiftet af ejer betyder for strategien på det kommunale marked?," hedder det i programmet.

Fra UDB til selvbetjening

Også status på Udbetaling Danmark vil blive belyst. Hans Christian Jelstrup fra ATP vil fortælle om de første 100 dage.

Endelig bliver også digitale selvbetjeningsløsninger drøftet.

Bølge 1 af obligatorisk digital selvbetjening er kommet godt i gang, hedder det videre.   Mens bølge 2 "er i støbeskeen og er større og kræver mere af kommuner og leverandører."

Her er den lange deltagerliste.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS