Microsoft lukker farlige huller i alle disse programmer

Microsoft på trapperne med kritiske rettelser til den software, som du har på din computer. Explorer er hårdest ramt.

Artikel top billede

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Kæmpe 0-dags-hul fundet i Java - din netbank i fare

Microsoft har offentliggjort de rettelser, som firmaet har kodet til den næste opdateringspakke, der traditionen tro kommer den anden tirsdag i måneden.

Sidste gang var pakken rekordstor med hele 57 lapper. 

Microsoft har i øvrigt udgivet otte rettelser i gennemsnit per måned i 2012.

Den kommende udgave bliver knap så omfattende, men indeholder dog syv rettelser, hvoraf fire er kritiske, og tre er vigtige.

Der lukkes huller i Internet Explorer, Windows, Office, SharePoint Server og Flash-konkurrenten Silverlight.

Explorer rettes igen

Den opdatering, der springer mest i øjnene, retter sig i mod alle versioner af Internet Explorer (IE), helt tilbage til den 12 år gamle IE6 og frem til den nyeste udgivelse IE10 til Windows 8 og Windows RT.

IE10 til Windows 7, der netop har set dagens lys, bliver dog ikke rettet, da Microsoft fiksede problemerne i koden, før udgaven blev skippet af sted. 

Med disse rettelser er det tredje måned i træk, at der bliver lukket sårbarheder i browseren fra Redmond-firmaet.

Sikkerhedspakken kommer den 12. marts.

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Kæmpe 0-dags-hul fundet i Java - din netbank i fare

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S