Microsoft lukker farlige huller i alle disse programmer

Microsoft på trapperne med kritiske rettelser til den software, som du har på din computer. Explorer er hårdest ramt.

Artikel top billede

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Kæmpe 0-dags-hul fundet i Java - din netbank i fare

Microsoft har offentliggjort de rettelser, som firmaet har kodet til den næste opdateringspakke, der traditionen tro kommer den anden tirsdag i måneden.

Sidste gang var pakken rekordstor med hele 57 lapper

Microsoft har i øvrigt udgivet otte rettelser i gennemsnit per måned i 2012.

Den kommende udgave bliver knap så omfattende, men indeholder dog syv rettelser, hvoraf fire er kritiske, og tre er vigtige.

Der lukkes huller i Internet Explorer, Windows, Office, SharePoint Server og Flash-konkurrenten Silverlight.

Explorer rettes igen

Den opdatering, der springer mest i øjnene, retter sig i mod alle versioner af Internet Explorer (IE), helt tilbage til den 12 år gamle IE6 og frem til den nyeste udgivelse IE10 til Windows 8 og Windows RT.

IE10 til Windows 7, der netop har set dagens lys, bliver dog ikke rettet, da Microsoft fiksede problemerne i koden, før udgaven blev skippet af sted. 

Med disse rettelser er det tredje måned i træk, at der bliver lukket sårbarheder i browseren fra Redmond-firmaet.

Sikkerhedspakken kommer den 12. marts.

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Kæmpe 0-dags-hul fundet i Java - din netbank i fare

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job