Microsoft lukker farlige huller i alle disse programmer

Microsoft på trapperne med kritiske rettelser til den software, som du har på din computer. Explorer er hårdest ramt.

Artikel top billede

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Kæmpe 0-dags-hul fundet i Java - din netbank i fare

Microsoft har offentliggjort de rettelser, som firmaet har kodet til den næste opdateringspakke, der traditionen tro kommer den anden tirsdag i måneden.

Sidste gang var pakken rekordstor med hele 57 lapper

Microsoft har i øvrigt udgivet otte rettelser i gennemsnit per måned i 2012.

Den kommende udgave bliver knap så omfattende, men indeholder dog syv rettelser, hvoraf fire er kritiske, og tre er vigtige.

Der lukkes huller i Internet Explorer, Windows, Office, SharePoint Server og Flash-konkurrenten Silverlight.

Explorer rettes igen

Den opdatering, der springer mest i øjnene, retter sig i mod alle versioner af Internet Explorer (IE), helt tilbage til den 12 år gamle IE6 og frem til den nyeste udgivelse IE10 til Windows 8 og Windows RT.

IE10 til Windows 7, der netop har set dagens lys, bliver dog ikke rettet, da Microsoft fiksede problemerne i koden, før udgaven blev skippet af sted. 

Med disse rettelser er det tredje måned i træk, at der bliver lukket sårbarheder i browseren fra Redmond-firmaet.

Sikkerhedspakken kommer den 12. marts.

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Kæmpe 0-dags-hul fundet i Java - din netbank i fare

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S