Kæmpe 0-dags-hul fundet i Java - din netbank i fare

Java er under angreb igen, og denne gang er det yderst kritisk. Se, hvordan du beskytter dig.

Artikel top billede

Læs også:

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Der er fundet et stort, kritisk sikkerhedshul i Javas JRE, der bliver brugt aktivt mod alle typer Windows-maskiner og potentielt også mod Mac- og Linux-computere.

Det nyfundne hul i Java 7 har fået alle alarmklokker til at ringe hos sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group, fordi Java er så udbredt.

Ifølge leverandøren Oracle ligger Java på tre milliarder maskiner verden over.

CSIS Security Group skriver i en sikkerhedsadvarsel markeret med høj prioritet, at hullet allerede nu udnyttes at it-kriminelle, efter it-kriminelle har spredt nyheden via dunkle hjemmeside.

"Vi ser omfattende misbrug fra flere dedikerede og organiserede bander, der systematisk anvender det friske hul, til at plante ransomware, netbank- og informationstyve samt avancerede rootkits og downloadere, der kan installere falske sikkerhedssprodukter og anden uønsket software," skriver CSIS.

Danmark i skudlinjen

Det vil sige, at Danmark er særdeles udsat, da størstedelen af danskere har NemID, som netop benytter Java JRE, når danskerne skal i netbanken eller ind til fortrolige oplysninger på offentlige hjemmesider.

Potentielt kan angriberne overtage styringen af folks computere, stjæle identiteter som eksempelvis Facebook-logins og bruge hullet til at begå indbrud i folks netbanker.

Sådan udnytter kriminelle hullet

Angrebene kan sættes ind, hvis en bruger har været inde på en kompromitteret hjemmeside og klikket på skumle links.

"Alt, det kræver at inficere et system, er, at modtageren vælger at klikke på det inkluderede link og samtidig have Java JRE aktiv på maskinen," skriver CSIS Security Group.

CSIS oplyser til Computerworld, at Java JRE kører som standard i de fleste browsere som Internet Explorer, Chrome og Firefox.

Sikkerhedsselskabet har også fundet flere eksempler på, at koden misbruges til overtage folks computere, når de klikker på links i spammails med alt fra flybilletter fra America Airlines til pakker fra UPS.

Java kan slås fra

"Der er konsensus i den samlede it-sikkerhedsbranche, at dette er en yderst kritisk situation. Ikke alene er der tale om en sårbarhed der misbruges i vidtspredte angreb, men for at gøre ondt værre, så findes der heller ikke en patch/sikkerheds fra Oracle, der lukker problemet," lyder det fra CSIS Group Security.

For at være helt sikker på at undgå at blive angrebet, kan man deaktivere sin Java JRE,

Det gøres eksempelvis i Internet Explorer ved at gå ind under Internetindstillinger" og videre til "Programmer" og "Administrer" for derefter at deaktivere Java.

Chrome-brugere kan skrive "chrome://plugins/" i sin Chromebrowsers adressesvindue, hvorefter man også kan deaktivere sin Java.

Problemet ved at deaktivere sin Java er dog, at man eksempelvis ikke kan logge ind på sin netbank, da NemID benytter Java-appletter, der er afhængige af Java JRE.

"CSIS forventer at Oracle vil mønstre alle tænkelige kræfter og interne resourcer med henblik på at kunne frigive en sikkerhedsopdatering."

"Det står imidlertid helt klart, at en sikkerhedsopdatering vil udsendes udenfor almindelig patch cyklus, eller senest som led i selskabets kvartalsopdateringer, som er sat til at slippes fri på tirsdag d. 15.1. 2013," skriver CSIS.

Læs også:

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg