Derfor kan du godt glemme alt om at få et app-hit

Du kan udvikle en nok så genial app, men det hjælper ikke ret meget.

Artikel top billede

Læs også:

App Store fylder fem: Sådan skabte Apple en revolution

Apple kunne i januar i år meddele, at App Store havde leveret 40 milliarder downloads siden lanceringen.

Det enorme antal er endda fraregnet redownloads og opdateringer.

Den massive succes skaber imidlertid også problemer for udviklerne, fordi det bliver stadig sværere at opnå synlighed i App Store, der efterhånden har fem år på bagen og har revolutioneret måden, vi leverer og forbruger software på.

Udviklerne havde i januar ifølge Apple i alt skrevet 775.000 apps og tjent i omegnen af 39,8 milliarder kroner (hvoraf Apple så nupper de 30 procent).

Det er store tal, men for den enkelte udvikler er succesen langt fra givet på forhånd.

Så mange apps opdages aldrig

Vores kolleger på ComputerSweden skriver, at den tyske virksomhed Adeven, der står bag tjenesten Apptrace, den 26. februar gjorde op, at der var 388.755 betalings-apps i App Store.

ComputerSweden skriver, at hele 60 procent af disse apps lever en temmelig anonym tilværelse i Apples app-butik.

Siden den første maj er det 30 procent af de apps, der er i App Store, der ikke har været rangeret på diverse lister overhovedet, udtaler Adeven til ComputerSweden.

Med det manglende eksponering falder sandsynligheden for, at Apple-brugerne finder app'en og downloader den.

En Capgemini-rådgiver fortæller, at processen med at få apps frem i de særlige lister i App Store minder en del om traditionel søgemaskineoptimering.

"Mange tror, at det store arbejde er at udvikle en app. Markedsføringen af app'en er endnu mere krævende og et vældigt stort stykke arbejde," udtaler Sofia Svanteson fra virksomheden Ocean Observations, der rådgiver om digitale løsninger.

Her henter vi vores apps

Den seneste opgørelse fra ABI Research viser, at 
det i øjeblikket er Androids app-butik, der fører an, hvis man udelukkende ser på antallet af apps, der downloades.

ABI Research vurderer, at Android i 2013 vil være udgangspunkt for 58 procent af de apps, der downloades til smartphones. På tablet-fronten står Apples iOS til gengæld for 75 procent af de apps, der downloades.

Ifølge ABI Research vil Apples App Store levere 33 procent af de apps, der hentes til smartphones i 2013, mens Windows Phone vil lande på en andel på lige under fire procent og Blackberry på omkring tre procent. 

Hør mere om app-udvikling

Du kan høre meget mere om app-udvikling ved at tilmelde dig Danmarks største it-messe, Computerworld Expo.

Det er gratis. 

Læs også:

Rødglødende app-butikker: Her er de mest succesfulde

It-giganter bønfalder udviklerne: Kom over til os

Sådan ser fremtidens app ud: Kombinerer to verdener

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank