Derfor kan du godt glemme alt om at få et app-hit

Du kan udvikle en nok så genial app, men det hjælper ikke ret meget.

Artikel top billede

Læs også:

App Store fylder fem: Sådan skabte Apple en revolution

Apple kunne i januar i år meddele, at App Store havde leveret 40 milliarder downloads siden lanceringen.

Det enorme antal er endda fraregnet redownloads og opdateringer.

Den massive succes skaber imidlertid også problemer for udviklerne, fordi det bliver stadig sværere at opnå synlighed i App Store, der efterhånden har fem år på bagen og har revolutioneret måden, vi leverer og forbruger software på.

Udviklerne havde i januar ifølge Apple i alt skrevet 775.000 apps og tjent i omegnen af 39,8 milliarder kroner (hvoraf Apple så nupper de 30 procent).

Det er store tal, men for den enkelte udvikler er succesen langt fra givet på forhånd.

Så mange apps opdages aldrig

Vores kolleger på ComputerSweden skriver, at den tyske virksomhed Adeven, der står bag tjenesten Apptrace, den 26. februar gjorde op, at der var 388.755 betalings-apps i App Store.

ComputerSweden skriver, at hele 60 procent af disse apps lever en temmelig anonym tilværelse i Apples app-butik.

Siden den første maj er det 30 procent af de apps, der er i App Store, der ikke har været rangeret på diverse lister overhovedet, udtaler Adeven til ComputerSweden.

Med det manglende eksponering falder sandsynligheden for, at Apple-brugerne finder app'en og downloader den.

En Capgemini-rådgiver fortæller, at processen med at få apps frem i de særlige lister i App Store minder en del om traditionel søgemaskineoptimering.

"Mange tror, at det store arbejde er at udvikle en app. Markedsføringen af app'en er endnu mere krævende og et vældigt stort stykke arbejde," udtaler Sofia Svanteson fra virksomheden Ocean Observations, der rådgiver om digitale løsninger.

Her henter vi vores apps

Den seneste opgørelse fra ABI Research viser, at 
det i øjeblikket er Androids app-butik, der fører an, hvis man udelukkende ser på antallet af apps, der downloades.

ABI Research vurderer, at Android i 2013 vil være udgangspunkt for 58 procent af de apps, der downloades til smartphones. På tablet-fronten står Apples iOS til gengæld for 75 procent af de apps, der downloades.

Ifølge ABI Research vil Apples App Store levere 33 procent af de apps, der hentes til smartphones i 2013, mens Windows Phone vil lande på en andel på lige under fire procent og Blackberry på omkring tre procent. 

Hør mere om app-udvikling

Du kan høre meget mere om app-udvikling ved at tilmelde dig Danmarks største it-messe, Computerworld Expo.

Det er gratis. 

Læs også:

Rødglødende app-butikker: Her er de mest succesfulde

It-giganter bønfalder udviklerne: Kom over til os

Sådan ser fremtidens app ud: Kombinerer to verdener

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S