TDC går med: Priskrig i gang på mobil taletid

Blot få uger efter teleselskabet 3's optrapning af priskrigen, følger nu også et TDC-ejet lavprisselskab efter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC melder sig ud af priskrig: Slut med vilde prisfald

TDC har meldt sig ind i en ny priskrig, der handler om Fri tale-services.  

Selv om TDC sidste efterår meldte sig ud af priskrigen, har det TDC-ejede lavprisselskab Fullrate nu alligevel valgt at følge efter de konkurrenter, 3 og Telia, der anført af 3 atter optrappede priskrigen ved at lancere pakker med Fri tale-inkluderet.

"Vi har sluppet taletiden fri - og giver dig billig mobil taletid! Snak amok med vores Fri tale abonnement til 149/md - og får du ikke sagt det hele, kan du altid sende en fri SMS/MMS," står der på Fullrates hjemmeside.

Billigst lige nu

Fullrates priser er dermed den billigste på markedet lige nu, selv om der ikke er inkluderet data i pakken.

Da Computerworld i sidste uge spurgte TDC, om selskabet havde tænkt sig at følge efter 3 og Telia, lød svaret ellers: 

"Carsten Dilling (adm. direktør, red.) og Anders Jensen (koncerndirektør, red.) har tidligere sagt, at vi har meldt os ud af priskrigen, og det har vi fortsat. Vi mener ikke, at det er sundt for branchen, hvis vi også langsigtet skal investere i vores infrastruktur," udtalte TDC's kommunikationsrådgiver Camilla Sebelius.

Kovending med loyalitet

Ifølge Fullrates markedsdirektør Christian Rau skyldes Fullrates kovending loyaliteten mod lavpriskonceptet.

Vi er selvfølgelig tro mod vores lavpriskoncept og tilbyder derfor den billigste pakke i Danmark," udtaler Christian Rau til mobilsiden.dk.

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job