TDC går med: Priskrig i gang på mobil taletid

Blot få uger efter teleselskabet 3's optrapning af priskrigen, følger nu også et TDC-ejet lavprisselskab efter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC melder sig ud af priskrig: Slut med vilde prisfald

TDC har meldt sig ind i en ny priskrig, der handler om Fri tale-services.  

Selv om TDC sidste efterår meldte sig ud af priskrigen, har det TDC-ejede lavprisselskab Fullrate nu alligevel valgt at følge efter de konkurrenter, 3 og Telia, der anført af 3 atter optrappede priskrigen ved at lancere pakker med Fri tale-inkluderet.

"Vi har sluppet taletiden fri - og giver dig billig mobil taletid! Snak amok med vores Fri tale abonnement til 149/md - og får du ikke sagt det hele, kan du altid sende en fri SMS/MMS," står der på Fullrates hjemmeside.

Billigst lige nu

Fullrates priser er dermed den billigste på markedet lige nu, selv om der ikke er inkluderet data i pakken.

Da Computerworld i sidste uge spurgte TDC, om selskabet havde tænkt sig at følge efter 3 og Telia, lød svaret ellers: 

"Carsten Dilling (adm. direktør, red.) og Anders Jensen (koncerndirektør, red.) har tidligere sagt, at vi har meldt os ud af priskrigen, og det har vi fortsat. Vi mener ikke, at det er sundt for branchen, hvis vi også langsigtet skal investere i vores infrastruktur," udtalte TDC's kommunikationsrådgiver Camilla Sebelius.

Kovending med loyalitet

Ifølge Fullrates markedsdirektør Christian Rau skyldes Fullrates kovending loyaliteten mod lavpriskonceptet.

Vi er selvfølgelig tro mod vores lavpriskoncept og tilbyder derfor den billigste pakke i Danmark," udtaler Christian Rau til mobilsiden.dk.

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job