Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC går med: Priskrig i gang på mobil taletid

Blot få uger efter teleselskabet 3's optrapning af priskrigen, følger nu også et TDC-ejet lavprisselskab efter.

TDC melder sig ud af priskrig: Slut med vilde prisfald

TDC har meldt sig ind i en ny priskrig, der handler om Fri tale-services.  

Selv om TDC sidste efterår meldte sig ud af priskrigen, har det TDC-ejede lavprisselskab Fullrate nu alligevel valgt at følge efter de konkurrenter, 3 og Telia, der anført af 3 atter optrappede priskrigen ved at lancere pakker med Fri tale-inkluderet.

"Vi har sluppet taletiden fri - og giver dig billig mobil taletid! Snak amok med vores Fri tale abonnement til 149/md - og får du ikke sagt det hele, kan du altid sende en fri SMS/MMS," står der på Fullrates hjemmeside.

Billigst lige nu

Fullrates priser er dermed den billigste på markedet lige nu, selv om der ikke er inkluderet data i pakken.

Da Computerworld i sidste uge spurgte TDC, om selskabet havde tænkt sig at følge efter 3 og Telia, lød svaret ellers: 

"Carsten Dilling (adm. direktør, red.) og Anders Jensen (koncerndirektør, red.) har tidligere sagt, at vi har meldt os ud af priskrigen, og det har vi fortsat. Vi mener ikke, at det er sundt for branchen, hvis vi også langsigtet skal investere i vores infrastruktur," udtalte TDC's kommunikationsrådgiver Camilla Sebelius.

Kovending med loyalitet

Ifølge Fullrates markedsdirektør Christian Rau skyldes Fullrates kovending loyaliteten mod lavpriskonceptet.

Vi er selvfølgelig tro mod vores lavpriskoncept og tilbyder derfor den billigste pakke i Danmark," udtaler Christian Rau til mobilsiden.dk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere