Så mange kalorier forbrænder du med ét museklik

Vidste du, at du kan tabe dig ved at klikke på en computermus? Læs her, hvor mange gange du skal trykke på din mus, hvis du skal forbrænde en halv liter cola.

Artikel top billede

Foto: iStock.

Hører du til dem, der skal ud og promenere på stranden til sommer, så kan du her få et fingertip til, hvordan du får skruet dig ned i badebukserne eller bikinien uden anstrengelser.

For japanske PHP Science World Shinsho har udgivet artiklen "Konverter alting til kalorier", hvor forfatterne har forsøgt at beskrive, hvor mange kalorier ét enkelt museklik forbrænder.

Svaret er: 1,42 kalorie per klik - svarende til 0,00142 kCal (kilokalorier), som vi i daglig tale kalder "kalorier".

Det skriver RocketNews24.com

150.000 klik på en cola

Kalorieforbruget ved museklikket er baseret på, at muskelmassen i en pegefinger ved et klik har et rumfang på 10,8 kubikcentimeter og en vægt på 11,7 gram.

Regnestykket for kalorieforbruget ved at klikke på din computermus er udregnet ved hjælp af molekylet Adenosintrifosfat (ATP), der ifølge Gyldendals encyklopædi leverer energien til stort set alle energikrævende processer i levende organismer.

Gennemsnitligt forbrænder menneskekroppen 16,7 mikromol ATP, når den bevæger et gram muskelmasse i et sekund.

"Den samlede mængde forbrændt ATP ved at flytte 11,7 gram muskler i pegefingeren er omkring 195 mikromol (11,7 gram X 16,7μ mol/gram). Der er 7,3 kalorier i et mol ATP-energi, så antallet af forbrændte kalorier ved at klikke på en mus er omkring 1,42," lyder den sindrige forklaring fra PHP Science World Shinsho.

Regnestykket stiller forfatterne op på denne måde: (7.3/1000) X 195) = 1,4235 kalorier.

Så når en gennemsnitlig japansk mand gennemsnitligt skal forbrænde omkring 2.000 kCal (kilokalorier) dagligt, mens en kvinde kan nøjes med 1.700, skal der altså et sted mellem 1,2 og 1,4 millioner museklik til at udføre den daglige motion.

Eller sagt på en anden måde: Du skal klikke på din mus omkring 150.000 gange for at forbrænde din halve liter cola, der indeholder 210 kCal.

Næppe træningsvideoer på vej

Forfatterne til museklik-beregningen tilføjer dog, at beregningerne er udført ud fra antagelsen, at musklen er helt sammentrukket.

Et "almindeligt" museklik vil derfor give et noget lavere kalorieforbrug frem for fingerklikket, der er udført med olympisk disciplin.

Om museklik ligefrem bliver den nye nationalmotion, er da også endnu for tidligt at spå om.

Men som RocketNews24.com skriver, så kommer der næppe museklik-træningsvideoer lige med samme.

Så måske skulle du bare flytte fingeren fra musen og bevæge benene noget mere i stedet for, hvis du skal være sommer-fit til strandkanten.

Læs også: Her er fire lækre mus til din computer

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S