Så mange kalorier forbrænder du med ét museklik

Vidste du, at du kan tabe dig ved at klikke på en computermus? Læs her, hvor mange gange du skal trykke på din mus, hvis du skal forbrænde en halv liter cola.

Artikel top billede

Foto: iStock.

Hører du til dem, der skal ud og promenere på stranden til sommer, så kan du her få et fingertip til, hvordan du får skruet dig ned i badebukserne eller bikinien uden anstrengelser.

For japanske PHP Science World Shinsho har udgivet artiklen "Konverter alting til kalorier", hvor forfatterne har forsøgt at beskrive, hvor mange kalorier ét enkelt museklik forbrænder.

Svaret er: 1,42 kalorie per klik - svarende til 0,00142 kCal (kilokalorier), som vi i daglig tale kalder "kalorier".

Det skriver RocketNews24.com

150.000 klik på en cola

Kalorieforbruget ved museklikket er baseret på, at muskelmassen i en pegefinger ved et klik har et rumfang på 10,8 kubikcentimeter og en vægt på 11,7 gram.

Regnestykket for kalorieforbruget ved at klikke på din computermus er udregnet ved hjælp af molekylet Adenosintrifosfat (ATP), der ifølge Gyldendals encyklopædi leverer energien til stort set alle energikrævende processer i levende organismer.

Gennemsnitligt forbrænder menneskekroppen 16,7 mikromol ATP, når den bevæger et gram muskelmasse i et sekund.

"Den samlede mængde forbrændt ATP ved at flytte 11,7 gram muskler i pegefingeren er omkring 195 mikromol (11,7 gram X 16,7μ mol/gram). Der er 7,3 kalorier i et mol ATP-energi, så antallet af forbrændte kalorier ved at klikke på en mus er omkring 1,42," lyder den sindrige forklaring fra PHP Science World Shinsho.

Regnestykket stiller forfatterne op på denne måde: (7.3/1000) X 195) = 1,4235 kalorier.

Så når en gennemsnitlig japansk mand gennemsnitligt skal forbrænde omkring 2.000 kCal (kilokalorier) dagligt, mens en kvinde kan nøjes med 1.700, skal der altså et sted mellem 1,2 og 1,4 millioner museklik til at udføre den daglige motion.

Eller sagt på en anden måde: Du skal klikke på din mus omkring 150.000 gange for at forbrænde din halve liter cola, der indeholder 210 kCal.

Næppe træningsvideoer på vej

Forfatterne til museklik-beregningen tilføjer dog, at beregningerne er udført ud fra antagelsen, at musklen er helt sammentrukket.

Et "almindeligt" museklik vil derfor give et noget lavere kalorieforbrug frem for fingerklikket, der er udført med olympisk disciplin.

Om museklik ligefrem bliver den nye nationalmotion, er da også endnu for tidligt at spå om.

Men som RocketNews24.com skriver, så kommer der næppe museklik-træningsvideoer lige med samme.

Så måske skulle du bare flytte fingeren fra musen og bevæge benene noget mere i stedet for, hvis du skal være sommer-fit til strandkanten.

Læs også: Her er fire lækre mus til din computer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen