Telenor i stor dansk fyringsrunde: Skærer drastisk ned

Telenor fyrer 138 ansatte og fjerner yderligere 150 stillinger ved naturlig afgang. Se her, hvad de mange fyresedler skyldes.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Telenor-boss opfordrer til våbenhvile i priskrigen

Telenor i Danmark barberer kraftigt ned på antallet af medarbejdere i selskabet som led i en ny strategi, der skal sikre en enklere og mere profitabel forretningsmodel.

Selskabet fyrer således snarest 138 ansatte, ligesom 38 stillinger skal outsources.

Hertil kommer, at 150 stillinger ikke vil blive genbesat, når de i årets løb bliver ledige.

Telenors direktør, Marek Slacik, siger i en meddelelse, at det er nødvendigt at reducere antallet af ansatte for at skære ned på selskabets omkostninger og "gøre plads til nye kompetencer."

Det sker med henvisning til, at Telenor sideløbende med fyringerne vil ansætte 50 nye medarbejdere med "de rette kompetencer."

"De skal bidrage til at bære os gennem den transformation, vi har indledt," lyder det fra Marek Slacik.

Ny strategi

Baggrunden for fyringerne skal findes i en ny strategi, som frem mod 2016 skal sikre, at Telenor har en "enkel og robust virksomhed," som det hedder.

"Vi vil målrettet søge forenkling både for vores kunder og for os selv, da enkle processer er en forudsætning for at drive en profitabel forretning," siger Marek Slacik.

Han bedyrer samtidig, at det er slut med at have ensidig fokus på at skaffe nye kunder.

I stedet vil selskabet fokusere langt mere på at sikre loyalitet og stor tilfredshed blandt de nuværende kunder - blandt andet ved hjælp af nye produkter.

Han peger på, at der formentlig bliver tale om de største forandringer, som Telenor nogensinde har gennemført i Danmark.

Med i organisationsændringer hører, at Telenor ansætter en række nye direktører.

Hertil kommer, at selskabet deles op i to divisioner, nemlig en kundedivision og en såkaldt brand- & marketingdivision.

"Ligesom andre teleoperatører er vi udfordret af en høj grad af kompleksitet, og vi vil foretage store investeringer i at forandre virksomheden. Vi skal træffe nogle svære beslutninger i de kommende år, men det er nødvendigt for at kunne se kunderne i øjnene og fortælle dem uden at blinke, at vi leverer den bedste service og de bedste produkter på markedet," siger Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Telenor-direktør Marek Slacik fortalte fornylig Computerworld om sine planer med Telenor. Det kan du læse her: Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil