Telenor i stor dansk fyringsrunde: Skærer drastisk ned

Telenor fyrer 138 ansatte og fjerner yderligere 150 stillinger ved naturlig afgang. Se her, hvad de mange fyresedler skyldes.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Telenor-boss opfordrer til våbenhvile i priskrigen

Telenor i Danmark barberer kraftigt ned på antallet af medarbejdere i selskabet som led i en ny strategi, der skal sikre en enklere og mere profitabel forretningsmodel.

Selskabet fyrer således snarest 138 ansatte, ligesom 38 stillinger skal outsources.

Hertil kommer, at 150 stillinger ikke vil blive genbesat, når de i årets løb bliver ledige.

Telenors direktør, Marek Slacik, siger i en meddelelse, at det er nødvendigt at reducere antallet af ansatte for at skære ned på selskabets omkostninger og "gøre plads til nye kompetencer."

Det sker med henvisning til, at Telenor sideløbende med fyringerne vil ansætte 50 nye medarbejdere med "de rette kompetencer."

"De skal bidrage til at bære os gennem den transformation, vi har indledt," lyder det fra Marek Slacik.

Ny strategi

Baggrunden for fyringerne skal findes i en ny strategi, som frem mod 2016 skal sikre, at Telenor har en "enkel og robust virksomhed," som det hedder.

"Vi vil målrettet søge forenkling både for vores kunder og for os selv, da enkle processer er en forudsætning for at drive en profitabel forretning," siger Marek Slacik.

Han bedyrer samtidig, at det er slut med at have ensidig fokus på at skaffe nye kunder.

I stedet vil selskabet fokusere langt mere på at sikre loyalitet og stor tilfredshed blandt de nuværende kunder - blandt andet ved hjælp af nye produkter.

Han peger på, at der formentlig bliver tale om de største forandringer, som Telenor nogensinde har gennemført i Danmark.

Med i organisationsændringer hører, at Telenor ansætter en række nye direktører.

Hertil kommer, at selskabet deles op i to divisioner, nemlig en kundedivision og en såkaldt brand- & marketingdivision.

"Ligesom andre teleoperatører er vi udfordret af en høj grad af kompleksitet, og vi vil foretage store investeringer i at forandre virksomheden. Vi skal træffe nogle svære beslutninger i de kommende år, men det er nødvendigt for at kunne se kunderne i øjnene og fortælle dem uden at blinke, at vi leverer den bedste service og de bedste produkter på markedet," siger Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Telenor-direktør Marek Slacik fortalte fornylig Computerworld om sine planer med Telenor. Det kan du læse her: Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos