Efter kæmpe it-nedbrud: Optagelse.dk kører igen

En enkel løsning fik vigtig dansk uddannelses-side op at stå igen - men det er ikke helt overstået endnu.

Artikel top billede

I sidste uge gik optagelse.dk i sort - tilmed på en af de dage, der var særlig kritisk for adskillige uddannelsesansøgere, der kun havde et par timer tilbage til at få sendt ansøgningen afsted inden fristen løb ud.   

Optagelse.dk blev torsdag klokken 21:00 ramt af et nedbrud. 

Det ekstra pres fra de mange danskere, der var inde for at ansøge om optagelse på en ny uddannelse, var øjensynligt for meget for det vigtige uddannelsessytem. 

UNI-C, der står for driften af optagelse.dk, satte derfor en stopper for ansøgninger fredag for at få styr på problemet.

Og som følge af nedbruddet og de mange forgæves museklik fra ansøgerne, måtte Uddannelsesministeriet udsætte fristen for ansøgninger til i dag, mandag klokken 12.

På grund af problemerne blev der holdt ekstraordinært weekendåbent for e-vejledning og tekniske support. 

Kø-system har løst kapacitets-problemet

Og systemet er nu oppe at køre uden nogle problemer, lyder det. 

"Vi indførte fredag morgen et kø-system, der ind til videre har løst kapacitetsproblemet. Det har i perioder været aktivt, men ellers er det ikke noget, ansøgerne har lagt mærke til," siger produktchef Henrik Mikkelsen fra UNI-C.

At nedbruddet skyldes et kapacitetsproblem, er endvidere det eneste, der lige nu gives som forklaring.

"Vi ved ikke meget mere lige nu. For os har det handlet om at holde systemet kørende, og når fristen er ovre i dag klokken 12, så vil vi gå i gang med at analyse af årsagere og forebyggelse," siger Henrik Mikkelsen.

I øjeblikket er der ifølge produktchefen ingen tegn på belastning af systemet, og der skulle heller ikke være noget kø.

Kan du garantere, at optagelse.dk ikke går ned igen i dag?

"Vi ser ingen tegn på, at det vil ske."

Men kan du garantere det?

"Vi ser ingen tegn på, at det vil ske," siger Henrik Mikkelsen.

Læs også: 

Kæmpe it-nedbrud lammer stort site på årets vigtigste dag

It-kaos i stor dansk kommune: Samtlige ansatte uden mail

Mainframe bag stort nedbrud hos dansk netbetalings-løsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S