Microsoft: Nu får I alle denne Windows 7-opdatering

Vigtig opdatering til Windows 7 bliver nu installereret helt automatisk, efter at det i mere end to år har været op til brugerne selv at hente filerne.

Artikel top billede

Læs også:

Nu kan du hente Windows 7 Service Pack 1

Microsofts Windows 7 angribes som aldrig før

Microsoft var allerede i februar 2011 klar med Service Pack 1 til Windows 7, men det er tilsyneladende langt fra alle brugere af det meget udbredte styresystem, der har fået installeret opdateringen.

I et blogindlæg meddeler Microsoft, at Windows 7 Service Pack 1 (SP1) fra og med i dag vil blive rullet ud helt automatisk via Windows Update.

"Windows 7 SP1 var tidligere tilgængelig på Windows Update men krævede handling fra brugeren for at blive installeret," skriver Microsoft og forklarer, at alle, der har automatiske opdateringer slået til, nu får SP1 installeret.

"At opdatere kunder til Windows 7 SP1 er en del af vores vedblivende indsats for at sikre fortsat support og forbedret sikkerhed for kunder, der endnu ikke har installeret SP1."

Slut med support af denne Windows 7-version

Den automatiske SP1-opdatering fra Microsoft kommer, fordi det nu mere end tre år gamle styresystem, RTM-versionen af Windows 7, ikke længere vil blive supporteret med sikkerhedsopdateringer fra den 9. april. 

I stedet er det kun maskiner med Windows 7 Service Pack 1, der vil modtage opdateringer. 

Microsoft oplyser, at opdateringen over de kommende uger vil blive sendt ud til alle brugere med RTM-versionen af Windows 7.

For at forbedrede sig til SP1 skal man sikre, at der er tilstrækkelig med plads på harddisken - se de nærmere krav her. 

Hvis du vil vide, om du allerede har Service Pack 1 på din Windows 7-maskine, kan du gå ind under Instillinger + Kontrolpanel + System. 

Opdateringen af Windows 7 retter sig kun mod din private pc, da de fleste erhvervs-pc'er er styret fra centralt hold af en administrator, der bestemmer, hvornår en service pack rulles ud. 

Læs også:

Nu kan du hente Windows 7 Service Pack 1

Microsofts Windows 7 angribes som aldrig før

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S