Skoleret: Minister skal forklare sig i omstridt bredbåndssag

Erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF) skal stå skoleret i sagen om særlig bredbåndsstøtte til Bornholm. Det er der flere grunde til.

Artikel top billede

Læs også:
Udkantsdanmark undrer sig: Hvorfor særbehandling til Bornholm?

At regeringen vil forære Bornholm 60 millioner kroner til bredbåndsudrulning, vækker nu også undren på de bonede gulve på Christiansborg.

Ligesom flere talsmænd for de danske yderområder har Dansk Folkepartis it-ordfører, Dennis Flydtkjær, nemlig også svært ved at forstå, hvorfor bredbåndssituationen på Bornholm skulle være værre end andre steder i landet.

Han har derfor nu sendt en byge af spørgsmål af sted mod erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF), der blandt andet lyder:

"Er ministeren enig i, at markedssvigtede områder, som eksempelvis Djursland, Lolland, Læsø, Langeland og enkelte steder i Jylland, står med nøjagtig samme udfordringer i forhold til at få adgang til bredbånd med høje hastigheder, som man gør på Bornholm?"

Spørgsmål, som Erhvervsstyrelsen ikke har ønsket at svare på over for Computerworld. Læs mere her.

Hvad med markedsvilkår?

Dennis Flydtkjær har også svært ved at forstå, hvordan støtten til Bornholm hænger sammen med regeringens officielle opbakning til en markedsbaseret bredbåndsudrulning, som er fastlagt i det efterhånden 14 år gamle teleforlig.

"Vil ministeren indkalde alle de politiske partier til drøftelse af regeringens bredbåndsudspil, og mener ministeren, at de 60 mio. kr. til Bornholm er et udtryk for en markedsbaseret bredbåndsudrulning i Danmark?," spørger han.

"Kan ministeren bekræfte, at det ikke alene er Bornholm, der nævnes i Erhvervs- og Vækstministeriets Bredbåndskortlægning fra december 2012, men at eksempelvis også Djursland, Lolland, Læsø, Langeland og enkelte steder i Jylland nævnes blandt de områder, som har den dårligste dækning med højhastighedsbredbånd i Danmark?"

"Mener ministeren, at Bornholm er det eneste sted i Danmark, hvor der er brug for en særlig indsats for at sikre adgangen til bredbånd med høje hastigheder?"

"Hvorledes mener ministeren, at udfordringerne med at sikre adgang til bredbånd med høje hastigheder på Bornholm adskiller sig fra samme udfordringer, som man har på eksempelvis Djursland, Lolland, Læsø, Langeland og enkelte steder i Jylland?"

"Hvad er efter ministerens opfattelse begrundelsen for, at markedssvigtede områder på Djursland, Lolland, Læsø, Langeland og enkelte steder i Jylland ikke får samme hjælp til udbredelse af højhastighedsbredbånd, som det er tilfældet med Bornholm?" fortsætter spørgsmålene til ministeren. 

Det er endnu uvist, hvornår erhvervs- og vækstministeren kan svare på Dennis Flydtkjærs mange spørgsmål.

Læs også:

Svar på tiltale: Derfor får Bornholm - ikke Langeland - støtte

Udkantsdanmark undrer sig: Hvorfor særbehandling til Bornholm?

Har 60 bredbånds-millioner - men ingen plan

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS