Udkantsdanmark undrer sig: Hvorfor særbehandling til Bornholm?

Flere yderområder i Danmark undrer sig højlydt over, at det netop er Bornholm, der ifølge regeringens nye vækstplan skal have støtte til bredbånd. "Hvad med alle de andre områder med dårlig dækning?"

Artikel top billede

Læs også:

Har 60 bredbånds-millioner - men ingen plan

Bornholm får kæmpe fibernet til 200 millioner kroner

Tillykke til Bornholm, men hvad med os?

Sådan kan de tanker, der lige nu rumsterer i Danmarks yderområder kort sammenfattes.

Tanker, der er opstået, efter regeringen i sin nye vækstplan har valgt at øremærke 60 millioner kroner specifikt til bredbåndsudrulning på Bornholm.

Noget, der i regeringens nye bredbåndsudspil bliver begrundet med, at "adgangen til bredbånd med høje hastigheder på hele øen er langt under gennemsnittet."

Men den formulering lyder noget "svævende" i ørerne på Torben Vestergaard, stifter af virksomheden Ønet, der leverer bredbåndsløsninger til borgere på danske småøer.

"Det er da vældig interessant, men det er da også interessant at finde ud af, hvorfor det lige er Bornholm, der er udset til det," lyder det fra Torben Vestergaard.

Er det værre her end andre steder?

"Jeg går ud fra, at der er et reelt problem på Bornholm, siden regeringen har besluttet sig for at hjælpe til med at løse det. Men samtidig har jeg svært ved at se, at det skulle være værre på Bornholm end så mange andre steder i Danmark," lyder det fra Torben Vestergaard.

Langeland har også store problemer

Som eksempel på et andet sted med store bredbåndsmangler nævner han Langeland.

"Uden for Rudkøbing er der rigtig mange steder, hvor man dårlig nok kan få den halve mbit, som Skyline var blevet tvunget til at levere, og der er ingen båndbredde på mobildækningen, så snart man er uden for Rudkøbing," bedyrer Torben Vestergaard.

Han fortæller, at der ikke er gravet fiber ud til private husstande på Langeland.

For i modsætning til de fleste andre af landets elselskaber valgte Langelands lokale elselskab nemlig ikke at kaste sig ud i fiberinvesteringer i sin tid.

Også hos Landdistrikternes Fællesråd, en interesseorganisation der taler landdistrikternes sag, undrer man sig over den ensidige opbakning til Bornholm.

"Vi undrer os, og vi kan ikke forstå det. Vi har i hvert fald ikke hørt argumentet endnu for, hvorfor det kun er Bornholm, der skal have støtte, men det er noget af det, vi nu vil kræve et svar på," lyder det fra Simon Drejer, informationsansvarlig hos Landdistrikternes Fællesråd.

"Vi er glade på Bornholms vegne, men hvad med andre områder med dårlig bredbåndsdækning som Langeland, Læsø og Norddjurs?," spørger han.

Computerworld arbejder på et svar fra Erhvervsstyrelsen på, hvad der helt præcist ligger til grund for vurderingen af, at bredbåndsdækningen på Bornholm er dårligere end så mange andre steder, såsom Langeland.

Læs også:

Har 60 bredbånds-millioner - men ingen plan

Bornholm får kæmpe fibernet til 200 millioner kroner

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S