Hård kritik: Rigspolitiet får tørre tæsk for Polsag

Rigsrevisionens rapport om Polsag-projektet indeholder hård kritik af Rigspolitiet og Justitsministeriet.

Artikel top billede

Læs også: Her er hele Rigsrevisionens konklusion om Polsag

Dårlig forberedelse og styring af it-projektet.

Sådan lyder blot et par af kritikpunkterne i Rigsrevisionens rapport om Polsag-projektet, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

"Det er Rigsrevisionens vurdering, at Rigspolitiet ikke forberedte og styrede POLSAG-projektet tilfredsstillende og på en række punkter ikke fulgte god praksis for at styre statslige it-projekter," hedder det i Rigsrevisionens konklussion.

Rapporten peger blandt andet på, at Rigspolitiet ikke sørgede "for i tilstrækkelig grad at afdække de arbejdsprocesser, som Polsag skulle understøtte, og som kunne have hjulpet leverandøren i designet af Polsag."

Også Justitsministeriet får alvorlig kritik i rapporten.

Ministerium udelod omkostninger

"Rigsrevisionen vurderer, at Justitsministeriet ikke styrede bevillingerne til Polsag tilfredsstillende."

"Ministeriet belyste ikke de samlede omkostninger ved bevillingsanmodningen i 2007, idet ministeriet udelod omkostninger, der var en væsentlig forudsætning for projektet, og som Justitsministeriet efter Rigsrevisionens vurdering burde have taget med i aktstykket," lyder en del af kritikken.

Rigsrevisionen har i øvrigt tidligere oplyst Computerworld, at statsrevisorerne behandler Polsag-sagen på et møde den 20. marts.

Det fremgår af rapporten, at der i undersøgelsesperioden har der været følgende ministre:
Lene Espersen (K): november 2001 - september 2008
Brian Mikkelsen (K): september 2008 - februar 2010
Lars Barfoed (K): februar 2010 - oktober 2011
Morten Bødskov (S): oktober 2011 -

Du kan læse hele hovedkonklusionen fra rapporten her.

Læs mere fra den over 50 siders lange rapport senere på Computerworld.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S