Hård kritik: Rigspolitiet får tørre tæsk for Polsag

Rigsrevisionens rapport om Polsag-projektet indeholder hård kritik af Rigspolitiet og Justitsministeriet.

Artikel top billede

Læs også: Her er hele Rigsrevisionens konklusion om Polsag

Dårlig forberedelse og styring af it-projektet.

Sådan lyder blot et par af kritikpunkterne i Rigsrevisionens rapport om Polsag-projektet, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

"Det er Rigsrevisionens vurdering, at Rigspolitiet ikke forberedte og styrede POLSAG-projektet tilfredsstillende og på en række punkter ikke fulgte god praksis for at styre statslige it-projekter," hedder det i Rigsrevisionens konklussion.

Rapporten peger blandt andet på, at Rigspolitiet ikke sørgede "for i tilstrækkelig grad at afdække de arbejdsprocesser, som Polsag skulle understøtte, og som kunne have hjulpet leverandøren i designet af Polsag."

Også Justitsministeriet får alvorlig kritik i rapporten.

Ministerium udelod omkostninger

"Rigsrevisionen vurderer, at Justitsministeriet ikke styrede bevillingerne til Polsag tilfredsstillende."

"Ministeriet belyste ikke de samlede omkostninger ved bevillingsanmodningen i 2007, idet ministeriet udelod omkostninger, der var en væsentlig forudsætning for projektet, og som Justitsministeriet efter Rigsrevisionens vurdering burde have taget med i aktstykket," lyder en del af kritikken.

Rigsrevisionen har i øvrigt tidligere oplyst Computerworld, at statsrevisorerne behandler Polsag-sagen på et møde den 20. marts.

Det fremgår af rapporten, at der i undersøgelsesperioden har der været følgende ministre:
Lene Espersen (K): november 2001 - september 2008
Brian Mikkelsen (K): september 2008 - februar 2010
Lars Barfoed (K): februar 2010 - oktober 2011
Morten Bødskov (S): oktober 2011 -

Du kan læse hele hovedkonklusionen fra rapporten her.

Læs mere fra den over 50 siders lange rapport senere på Computerworld.dk

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S