Hård kritik: Rigspolitiet får tørre tæsk for Polsag

Rigsrevisionens rapport om Polsag-projektet indeholder hård kritik af Rigspolitiet og Justitsministeriet.

Artikel top billede

Læs også: Her er hele Rigsrevisionens konklusion om Polsag

Dårlig forberedelse og styring af it-projektet.

Sådan lyder blot et par af kritikpunkterne i Rigsrevisionens rapport om Polsag-projektet, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

"Det er Rigsrevisionens vurdering, at Rigspolitiet ikke forberedte og styrede POLSAG-projektet tilfredsstillende og på en række punkter ikke fulgte god praksis for at styre statslige it-projekter," hedder det i Rigsrevisionens konklussion.

Rapporten peger blandt andet på, at Rigspolitiet ikke sørgede "for i tilstrækkelig grad at afdække de arbejdsprocesser, som Polsag skulle understøtte, og som kunne have hjulpet leverandøren i designet af Polsag."

Også Justitsministeriet får alvorlig kritik i rapporten.

Ministerium udelod omkostninger

"Rigsrevisionen vurderer, at Justitsministeriet ikke styrede bevillingerne til Polsag tilfredsstillende."

"Ministeriet belyste ikke de samlede omkostninger ved bevillingsanmodningen i 2007, idet ministeriet udelod omkostninger, der var en væsentlig forudsætning for projektet, og som Justitsministeriet efter Rigsrevisionens vurdering burde have taget med i aktstykket," lyder en del af kritikken.

Rigsrevisionen har i øvrigt tidligere oplyst Computerworld, at statsrevisorerne behandler Polsag-sagen på et møde den 20. marts.

Det fremgår af rapporten, at der i undersøgelsesperioden har der været følgende ministre:
Lene Espersen (K): november 2001 - september 2008
Brian Mikkelsen (K): september 2008 - februar 2010
Lars Barfoed (K): februar 2010 - oktober 2011
Morten Bødskov (S): oktober 2011 -

Du kan læse hele hovedkonklusionen fra rapporten her.

Læs mere fra den over 50 siders lange rapport senere på Computerworld.dk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo