Adobe-topchef skifter til Apple

En af Adobes topchefer skifter til Apple.

Artikel top billede

Adobes teknologi-direktør, Kevin Lynch, forlader Adobe til fordel for et job hos Apple.

De to selskaber var engang tætte allierede, men det er de ikke dag, hvor Apple i meget stort omfang modarbejder og kritiserer Adobes ellers meget udbredte Flash-teknologi.

Kevin Lynch har været CTO i Adobe i fem år. Han trådte tilbage i mandags for at "søge andre muligheder."

Senere oplyste Adobe, at han har fået job hos Apple.

Selskabet meddeler, at det i forbindelse med Kevin Lynch' afgang helt afskaffer stillingen som CTO.

I stedet skal ansvaret for den teknologiske udvikling overgå til cheferne for hver enkelt forretnings-division.

Engang tætte allierede

Adobe og Apple var engang tætte allierede. Dengang blev en del af Adobes software solgt på Apples Macintosh-computere.

De to selskaber arbejder stadig sammen i et vist omfang, selv om Apple i de seneste år har været stærkt kritisk over for Flash.

Apple-stifter Steve Jobs forbød således Flash-produkter på Apples iPad-computere og iPhones.

Det skete med den begrundelse, at Flash efter Steve Jobs' mening var propreitær, ikke til at regne med og for ressource-krævende.

Du kan læse om Steve Jobs' kritik af Flash her: Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash.

Adobe har senere stoppet arbejdet med at udvikle Flash til mobile enheder og har i stedet satset på HTML5.

Kevin Lynch' exit kommer samtidig med, at Adobe har offentliggjort regnskab.

Det viser, at selskabets indtjening efter skat er faldet med hele 65 procent i forhold til året før, mens omsætningen er faldet med fire procent.

Læs også: Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)