Adobe-topchef skifter til Apple

En af Adobes topchefer skifter til Apple.

Artikel top billede

Adobes teknologi-direktør, Kevin Lynch, forlader Adobe til fordel for et job hos Apple.

De to selskaber var engang tætte allierede, men det er de ikke dag, hvor Apple i meget stort omfang modarbejder og kritiserer Adobes ellers meget udbredte Flash-teknologi.

Kevin Lynch har været CTO i Adobe i fem år. Han trådte tilbage i mandags for at "søge andre muligheder."

Senere oplyste Adobe, at han har fået job hos Apple.

Selskabet meddeler, at det i forbindelse med Kevin Lynch' afgang helt afskaffer stillingen som CTO.

I stedet skal ansvaret for den teknologiske udvikling overgå til cheferne for hver enkelt forretnings-division.

Engang tætte allierede

Adobe og Apple var engang tætte allierede. Dengang blev en del af Adobes software solgt på Apples Macintosh-computere.

De to selskaber arbejder stadig sammen i et vist omfang, selv om Apple i de seneste år har været stærkt kritisk over for Flash.

Apple-stifter Steve Jobs forbød således Flash-produkter på Apples iPad-computere og iPhones.

Det skete med den begrundelse, at Flash efter Steve Jobs' mening var propreitær, ikke til at regne med og for ressource-krævende.

Du kan læse om Steve Jobs' kritik af Flash her: Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash.

Adobe har senere stoppet arbejdet med at udvikle Flash til mobile enheder og har i stedet satset på HTML5.

Kevin Lynch' exit kommer samtidig med, at Adobe har offentliggjort regnskab.

Det viser, at selskabets indtjening efter skat er faldet med hele 65 procent i forhold til året før, mens omsætningen er faldet med fire procent.

Læs også: Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job