Telenor åbner for 4G i Danmark

Fra i dag af har Telenors kunder fået adgang til 4G. Samtidig indleder selskabet kampen for at differentiere sig fra konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Stort teleselskab ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

På denne kolde og snefyldte dag kan Telenors kunder glæde sig over, at teleselskabet langt om længe har drejet på knappen og åbnet for 4G til sine kunder.

Med andre ord har Telenors kunder fra i dag adgang til det af Telia udrullede 4G-netværket, der dækker 75 procent af landet, og som teleselskabet deler med Telia.

Ifølge Telenor er det også en god nyhed for kunder uden 4G-devices, da åbningen skaber mere plads på 3G-nettet.

Dermed holdt Telenors direktør Marek Slacik sit løfte om tidsplanen, selv om teleselskabet i mellemtiden også har haft travlt med en større fyringsrunde. Læs mere om det her.

Telenors netværk hedder "Nu"

Telenor er dermed den sidste af de fire store operatører i Danmark, der tilbyder sine kunder, og måske derfor har teleselskabet valgt at tænke i nye baner for at differentiere sig.

Telenor har nemlig valgt at markedsføre sit 4G-netværk under navnet "Nu" og indfører dermed endnu et brand på markedet, selv om direktør Marek Slacik for nylig udtalte til Computerworld, at der er for mange brands på det danske marked.

"I 2013 tager vi et kæmpe spring i netværkskvalitet, og alene af den grund fortjener vores netværk et navn, som skiller det ud fra konkurrenterne," siger Telenors direktør Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Som tidligere beskrevet har Telenor også lovet at opgradere sit eksisterende net i løbet af året. Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S