Telenor åbner for 4G i Danmark

Fra i dag af har Telenors kunder fået adgang til 4G. Samtidig indleder selskabet kampen for at differentiere sig fra konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Stort teleselskab ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

På denne kolde og snefyldte dag kan Telenors kunder glæde sig over, at teleselskabet langt om længe har drejet på knappen og åbnet for 4G til sine kunder.

Med andre ord har Telenors kunder fra i dag adgang til det af Telia udrullede 4G-netværket, der dækker 75 procent af landet, og som teleselskabet deler med Telia.

Ifølge Telenor er det også en god nyhed for kunder uden 4G-devices, da åbningen skaber mere plads på 3G-nettet.

Dermed holdt Telenors direktør Marek Slacik sit løfte om tidsplanen, selv om teleselskabet i mellemtiden også har haft travlt med en større fyringsrunde. Læs mere om det her.

Telenors netværk hedder "Nu"

Telenor er dermed den sidste af de fire store operatører i Danmark, der tilbyder sine kunder, og måske derfor har teleselskabet valgt at tænke i nye baner for at differentiere sig.

Telenor har nemlig valgt at markedsføre sit 4G-netværk under navnet "Nu" og indfører dermed endnu et brand på markedet, selv om direktør Marek Slacik for nylig udtalte til Computerworld, at der er for mange brands på det danske marked.

"I 2013 tager vi et kæmpe spring i netværkskvalitet, og alene af den grund fortjener vores netværk et navn, som skiller det ud fra konkurrenterne," siger Telenors direktør Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Som tidligere beskrevet har Telenor også lovet at opgradere sit eksisterende net i løbet af året. Læs mere om det her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S