Telenor åbner for 4G i Danmark

Fra i dag af har Telenors kunder fået adgang til 4G. Samtidig indleder selskabet kampen for at differentiere sig fra konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Stort teleselskab ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

På denne kolde og snefyldte dag kan Telenors kunder glæde sig over, at teleselskabet langt om længe har drejet på knappen og åbnet for 4G til sine kunder.

Med andre ord har Telenors kunder fra i dag adgang til det af Telia udrullede 4G-netværket, der dækker 75 procent af landet, og som teleselskabet deler med Telia.

Ifølge Telenor er det også en god nyhed for kunder uden 4G-devices, da åbningen skaber mere plads på 3G-nettet.

Dermed holdt Telenors direktør Marek Slacik sit løfte om tidsplanen, selv om teleselskabet i mellemtiden også har haft travlt med en større fyringsrunde. Læs mere om det her.

Telenors netværk hedder "Nu"

Telenor er dermed den sidste af de fire store operatører i Danmark, der tilbyder sine kunder, og måske derfor har teleselskabet valgt at tænke i nye baner for at differentiere sig.

Telenor har nemlig valgt at markedsføre sit 4G-netværk under navnet "Nu" og indfører dermed endnu et brand på markedet, selv om direktør Marek Slacik for nylig udtalte til Computerworld, at der er for mange brands på det danske marked.

"I 2013 tager vi et kæmpe spring i netværkskvalitet, og alene af den grund fortjener vores netværk et navn, som skiller det ud fra konkurrenterne," siger Telenors direktør Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Som tidligere beskrevet har Telenor også lovet at opgradere sit eksisterende net i løbet af året. Læs mere om det her.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S