Telenor åbner for 4G i Danmark

Fra i dag af har Telenors kunder fået adgang til 4G. Samtidig indleder selskabet kampen for at differentiere sig fra konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Stort teleselskab ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

På denne kolde og snefyldte dag kan Telenors kunder glæde sig over, at teleselskabet langt om længe har drejet på knappen og åbnet for 4G til sine kunder.

Med andre ord har Telenors kunder fra i dag adgang til det af Telia udrullede 4G-netværket, der dækker 75 procent af landet, og som teleselskabet deler med Telia.

Ifølge Telenor er det også en god nyhed for kunder uden 4G-devices, da åbningen skaber mere plads på 3G-nettet.

Dermed holdt Telenors direktør Marek Slacik sit løfte om tidsplanen, selv om teleselskabet i mellemtiden også har haft travlt med en større fyringsrunde. Læs mere om det her.

Telenors netværk hedder "Nu"

Telenor er dermed den sidste af de fire store operatører i Danmark, der tilbyder sine kunder, og måske derfor har teleselskabet valgt at tænke i nye baner for at differentiere sig.

Telenor har nemlig valgt at markedsføre sit 4G-netværk under navnet "Nu" og indfører dermed endnu et brand på markedet, selv om direktør Marek Slacik for nylig udtalte til Computerworld, at der er for mange brands på det danske marked.

"I 2013 tager vi et kæmpe spring i netværkskvalitet, og alene af den grund fortjener vores netværk et navn, som skiller det ud fra konkurrenterne," siger Telenors direktør Marek Slacik i en pressemeddelelse.

Som tidligere beskrevet har Telenor også lovet at opgradere sit eksisterende net i løbet af året. Læs mere om det her.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S