Af med frakken - nu skal der knokles

Der er masser af forretningsmuligheder for de danske it-firmaer - uanset om man leverer cloud-løsninger, social software eller big data-teknologier.

Artikel top billede

Læs også: Danske virksomheder skruer op: Vil købe mere it

Vinterkulden har alt for længe tynget Danmark - og det er i mere end én forstand.

Det er ikke bare Kong Vinter, der gør det hele gråt og sjappet.

Samfundsøkonomien er heller ikke nem at lune sig på.

Besparelser, fyringer og manglende vækst har præget den økonomiske vejrudsigt i de senere år.

Men nu sker der noget. For ikke nok med, at foråret (forhåbentlig) er på vej til Danmark, din virksomhed går også lysere tider i møde.

360 danske it-chefer giver i ny rapport et indblik i investeringsplanerne for det kommende år.

Specielt blandt de mellemstore virksomheder er der en betydelig optimisme.

Her venter 34 procent af it-cheferne øgede investeringer i de kommende 12 måneder i forhold til det seneste år.

50 procent forventer samme niveau, mens blot 16 procent venter et lavere investeringsniveau.

For it-leverandørerne er det et lovende udgangspunkt for nye forretningseventyr.

Ifølge IDC venter tre ud af fire it-leverandører en øget omsætning her i 2013.

Ikke overraskende har it-cheferne i høj grad fokus på mobilitet med alt, hvad det medfører af investeringer i hardware, software og services.

Men i det hele taget er der masser af forretningsmuligheder at spore i it-barometeret, uanset om man leverer cloud-løsninger, social software eller big data-teknologier.

Til gengæld er der voksende krav til, at man som leverandør kan synliggøre forretningspotentialet over for kunderne.

Argumenterne skal være knivskarpe og overbevisende - ikke mindst når stadig flere danske kunder kigger i retning af de
standardiserede cloud-løsninger.

Og så er der lige det med, hvem der sidder på pengene i virksomhederne.

Det er ikke længere bare it-chefen, men også økonomidirektøren og marketingchefen.

Det er tid til at smide frakken. Nu skal der knokles. Nu er
foråret på vej.

Læs også: Danske virksomheder skruer op: Vil købe mere it

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT