Af med frakken - nu skal der knokles

Der er masser af forretningsmuligheder for de danske it-firmaer - uanset om man leverer cloud-løsninger, social software eller big data-teknologier.

Artikel top billede

Læs også: Danske virksomheder skruer op: Vil købe mere it

Vinterkulden har alt for længe tynget Danmark - og det er i mere end én forstand.

Det er ikke bare Kong Vinter, der gør det hele gråt og sjappet.

Samfundsøkonomien er heller ikke nem at lune sig på.

Besparelser, fyringer og manglende vækst har præget den økonomiske vejrudsigt i de senere år.

Men nu sker der noget. For ikke nok med, at foråret (forhåbentlig) er på vej til Danmark, din virksomhed går også lysere tider i møde.

360 danske it-chefer giver i ny rapport et indblik i investeringsplanerne for det kommende år.

Specielt blandt de mellemstore virksomheder er der en betydelig optimisme.

Her venter 34 procent af it-cheferne øgede investeringer i de kommende 12 måneder i forhold til det seneste år.

50 procent forventer samme niveau, mens blot 16 procent venter et lavere investeringsniveau.

For it-leverandørerne er det et lovende udgangspunkt for nye forretningseventyr.

Ifølge IDC venter tre ud af fire it-leverandører en øget omsætning her i 2013.

Ikke overraskende har it-cheferne i høj grad fokus på mobilitet med alt, hvad det medfører af investeringer i hardware, software og services.

Men i det hele taget er der masser af forretningsmuligheder at spore i it-barometeret, uanset om man leverer cloud-løsninger, social software eller big data-teknologier.

Til gengæld er der voksende krav til, at man som leverandør kan synliggøre forretningspotentialet over for kunderne.

Argumenterne skal være knivskarpe og overbevisende - ikke mindst når stadig flere danske kunder kigger i retning af de
standardiserede cloud-løsninger.

Og så er der lige det med, hvem der sidder på pengene i virksomhederne.

Det er ikke længere bare it-chefen, men også økonomidirektøren og marketingchefen.

Det er tid til at smide frakken. Nu skal der knokles. Nu er
foråret på vej.

Læs også: Danske virksomheder skruer op: Vil købe mere it

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network