Af med frakken - nu skal der knokles

Der er masser af forretningsmuligheder for de danske it-firmaer - uanset om man leverer cloud-løsninger, social software eller big data-teknologier.

Artikel top billede

Læs også: Danske virksomheder skruer op: Vil købe mere it

Vinterkulden har alt for længe tynget Danmark - og det er i mere end én forstand.

Det er ikke bare Kong Vinter, der gør det hele gråt og sjappet.

Samfundsøkonomien er heller ikke nem at lune sig på.

Besparelser, fyringer og manglende vækst har præget den økonomiske vejrudsigt i de senere år.

Men nu sker der noget. For ikke nok med, at foråret (forhåbentlig) er på vej til Danmark, din virksomhed går også lysere tider i møde.

360 danske it-chefer giver i ny rapport et indblik i investeringsplanerne for det kommende år.

Specielt blandt de mellemstore virksomheder er der en betydelig optimisme.

Her venter 34 procent af it-cheferne øgede investeringer i de kommende 12 måneder i forhold til det seneste år.

50 procent forventer samme niveau, mens blot 16 procent venter et lavere investeringsniveau.

For it-leverandørerne er det et lovende udgangspunkt for nye forretningseventyr.

Ifølge IDC venter tre ud af fire it-leverandører en øget omsætning her i 2013.

Ikke overraskende har it-cheferne i høj grad fokus på mobilitet med alt, hvad det medfører af investeringer i hardware, software og services.

Men i det hele taget er der masser af forretningsmuligheder at spore i it-barometeret, uanset om man leverer cloud-løsninger, social software eller big data-teknologier.

Til gengæld er der voksende krav til, at man som leverandør kan synliggøre forretningspotentialet over for kunderne.

Argumenterne skal være knivskarpe og overbevisende - ikke mindst når stadig flere danske kunder kigger i retning af de
standardiserede cloud-løsninger.

Og så er der lige det med, hvem der sidder på pengene i virksomhederne.

Det er ikke længere bare it-chefen, men også økonomidirektøren og marketingchefen.

Det er tid til at smide frakken. Nu skal der knokles. Nu er
foråret på vej.

Læs også: Danske virksomheder skruer op: Vil købe mere it

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S