Ny køber melder sig: Vil købe Dell Computers

Ny køber melder sig på banen som interesseret i Dell Computers. Budkrig med stifter Michael Dell kan være på vej.

Artikel top billede

Kapitalfonden Blackstone Group forbereder et opkøbsbud på Dell Computers.

Kapitalfonden vil dermed udfordre selskabets stifter Michael Dell, der sammen med kapitalfonden Silver Lake Partnes har kørt sig i stilling til at købe selskabet. Det kan du læse mere om her.

Ifølge New York Times afleverede Blackstone Group fredag en hensigtserklæring til Dell Computers.

Erklæringen skal danne grundlag for eventuelt kommende forhandlinger mellem Blackstone og Dell om et opkøb af selskabet.

Angiveligt byder Blackstone Group mellem 13,65 dollar og 15 dollar per Dell-aktie.

Matcher eller overbyder

Det betyder, at buddet enten matcher eller overgår buddet fra Silver Lake og Michael Dell, som har budt 13,65 dollar per aktie.

I brevet, som Blackstone har sendt til Dell, beskriver kapitalfonden angiveligt en plan om, at Dells finansielle division skal udskilles og sælges.

Tilbuddet kommer i kølvandet på rygter om, at også Lenovo og HP overvejer at melde sig ind i budkrigen. Det kan du læse mere om her.

Det ventes, at Michael Dell og Silverlake Partners nu forbereder endnu et bud på selskabet.

Flere af det børsnoterede selskabs storaktionærer mener, at Michael Dell og Silver Lake Partners bud på selskabet er for lavt.

Det vil i alt prisfastsætte selskabet til 24,4 milliarder dollar - omkring 140 milliarder kroner. Du kan læse om storaktionærers tvivl her.

Michael Dell ejer 15,7 procent af Dell Computers, og derfor kan selskabet ikke blive solgt uden hans accept.

Læs også:

HP og Lenovo overvejer at købe Dell

Storaktionærer: Blankt nej til salg af Dell

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell købt for 134 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)