Ny køber melder sig: Vil købe Dell Computers

Ny køber melder sig på banen som interesseret i Dell Computers. Budkrig med stifter Michael Dell kan være på vej.

Artikel top billede

Kapitalfonden Blackstone Group forbereder et opkøbsbud på Dell Computers.

Kapitalfonden vil dermed udfordre selskabets stifter Michael Dell, der sammen med kapitalfonden Silver Lake Partnes har kørt sig i stilling til at købe selskabet. Det kan du læse mere om her.

Ifølge New York Times afleverede Blackstone Group fredag en hensigtserklæring til Dell Computers.

Erklæringen skal danne grundlag for eventuelt kommende forhandlinger mellem Blackstone og Dell om et opkøb af selskabet.

Angiveligt byder Blackstone Group mellem 13,65 dollar og 15 dollar per Dell-aktie.

Matcher eller overbyder

Det betyder, at buddet enten matcher eller overgår buddet fra Silver Lake og Michael Dell, som har budt 13,65 dollar per aktie.

I brevet, som Blackstone har sendt til Dell, beskriver kapitalfonden angiveligt en plan om, at Dells finansielle division skal udskilles og sælges.

Tilbuddet kommer i kølvandet på rygter om, at også Lenovo og HP overvejer at melde sig ind i budkrigen. Det kan du læse mere om her.

Det ventes, at Michael Dell og Silverlake Partners nu forbereder endnu et bud på selskabet.

Flere af det børsnoterede selskabs storaktionærer mener, at Michael Dell og Silver Lake Partners bud på selskabet er for lavt.

Det vil i alt prisfastsætte selskabet til 24,4 milliarder dollar - omkring 140 milliarder kroner. Du kan læse om storaktionærers tvivl her.

Michael Dell ejer 15,7 procent af Dell Computers, og derfor kan selskabet ikke blive solgt uden hans accept.

Læs også:

HP og Lenovo overvejer at købe Dell

Storaktionærer: Blankt nej til salg af Dell

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell købt for 134 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S