Dell købt for 134 milliarder kroner

Dell er blevet solgt og afnoteres fra børsen.

Artikel top billede

Dell Computers sælger sig selv til selskabets stifter, Michael Dell, samt en gruppe private investorer, der blandt andre tæller Microsoft samt kapitalfonden Silver Lake.

Sælgerne er de investorer, der har investeret i Dell-aktien på børsen, hvor Dell har været noteret i 25 år.

Salgsprisen bliver 13,65 dollar per Dell-aktie. Det svarer til 75,22 kroner med dagens kurs og svarer til en merpris på 25 procent i forhold til aktiekursen umiddelbart før det kom frem, at parterne forhandlede om en overtagelse af selskabet.

Dog ligger tilbudsprisen noget under aktiekursen for et år siden. Dengang kostede en Dell-aktie 18,36 dollar.

Største afnotering

Med en købspris på 134 milliarder er der tale om den største afnotering af et børsnoteret it-selskab i nyere tid.

Kapitalfonden Silver Lake vil skyde kontanter ind i købet, mens Microsoft vil yde et lån på to milliarder dollar.

Michael Dell selv vil skyde hele sin ejerandel på 15,7 procent af Dell ind i det nye ejer-konglomerat.

For at finansiere resten af købssummen vil den kommende ejergruppe optage lån i en række af verdens største erhvervsbanker, som tæller Barclays, Credit Suisse, Bank of America og Royal Bank of Canada.

Skal accepteres

I henhold til amerikansk lovgivning indledes nu en periode på 45 dage, hvor Dell skal være modtagelig for tilbud fra andre interesserede købere.

Det vurderes dog, at der ikke findes nogen private investorer, der vil være interesserede i at komme med rivaliserende tilbud på det store selskab.

Det skyldes ikke mindst, at Michael Dell spiller en helt central rolle med sin ejerandel på 15,7 procent af selskabet.

"Denne handel åbner et spændende nyt kapitel for Dell, vores kunder og ansatte. Vi kan nu levere omgående værdi til aktionærerne, mens vi fortsætter vores rejse mod vores mål," lyder det fra Michael Dell.

Dell har i de seneste år arbejdet målrettet på at gøre sig fri af gamle dages afhængighed af pc-salget. Istedet arbejder selskabet på at udvide sin produktportefølje ganske voldsomt til også at omfatte forretningssystemer, services og mange andre ting, der er specielt målrette til erhvervslivets it-brug.

Det kan du læse mere om her.

Computerworld mødte sidste forår Michael Dell, da han besøgte Danmark. Du kan læse mere om mødet med den berømte it-iværksætter her.

Læs også:

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning

Derfor overvejer Microsoft at købe stor del af Dell

 Så mange milliarder vil det koste at købe Dell

Dell sat til salg - forhandler med mulige nye ejere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S