Google: Derfor slår vi ikke Chrome OS og Android sammen

Brylluppet mellem Chrome OS og Android er aflyst. Så klar er meldingen fra Googles top-mand Eric Schmidt.

Artikel top billede

Læs også:
Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Vi tester Windows, iOS og Android: Her er det bedste mobil-OS

Der har været hårdnakkede rygter om en sammensmeltning mellem to af Googles topprodukter i form at Android og søgefirmaets styresystem Google Chrome OS.

Det, der for alvor gav næring til den sammenlægning var at Andy Rubin, Googles chef for Android forlod posten til fordel for Sundar Pichai, der tidligere har arbejdet med Chrome OS hos Google.

Læs den historie her.

Disse udskiftninger blandt topfolkene fik mange til at drage den logiske konsekvens, at de to operativsystemer skulle smelte sammen.

Men det kommer ikke til at ske.

Det siger bestyrelsesformanden for den gigantiske søgemaskinebutik Eric Schmidt, nu i et interview.

"Operativsystemerne løser forskellige opgaver, og de vil derfor fortsat forblive separate systemer," siger han ifølge Computerworld i Sverige.

Døre står stadig på klem for et samarbejde

Eric Schmidt ser dog en tættere fremtid for de to kodesamlinger, og han fortæller, at Android og Google Chrome OS kommer til at samarbejde langt mere med hinanden.

Nexux-tabletten skal eksempelvis kunne skifte mellem de to operativsystemer, hvis der er behov for en højere skærmopløsning. Det behov kan opstå, hvis man tilslutter Nexus til en stor skærm.

Men han afviser altså rygtet om, at de to systemer vil blive til et.

Læs også:
Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Vi tester Windows, iOS og Android: Her er det bedste mobil-OS

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest