Google: Derfor slår vi ikke Chrome OS og Android sammen

Brylluppet mellem Chrome OS og Android er aflyst. Så klar er meldingen fra Googles top-mand Eric Schmidt.

Artikel top billede

Læs også:
Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Vi tester Windows, iOS og Android: Her er det bedste mobil-OS

Der har været hårdnakkede rygter om en sammensmeltning mellem to af Googles topprodukter i form at Android og søgefirmaets styresystem Google Chrome OS.

Det, der for alvor gav næring til den sammenlægning var at Andy Rubin, Googles chef for Android forlod posten til fordel for Sundar Pichai, der tidligere har arbejdet med Chrome OS hos Google.

Læs den historie her.

Disse udskiftninger blandt topfolkene fik mange til at drage den logiske konsekvens, at de to operativsystemer skulle smelte sammen.

Men det kommer ikke til at ske.

Det siger bestyrelsesformanden for den gigantiske søgemaskinebutik Eric Schmidt, nu i et interview.

"Operativsystemerne løser forskellige opgaver, og de vil derfor fortsat forblive separate systemer," siger han ifølge Computerworld i Sverige.

Døre står stadig på klem for et samarbejde

Eric Schmidt ser dog en tættere fremtid for de to kodesamlinger, og han fortæller, at Android og Google Chrome OS kommer til at samarbejde langt mere med hinanden.

Nexux-tabletten skal eksempelvis kunne skifte mellem de to operativsystemer, hvis der er behov for en højere skærmopløsning. Det behov kan opstå, hvis man tilslutter Nexus til en stor skærm.

Men han afviser altså rygtet om, at de to systemer vil blive til et.

Læs også:
Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Vi tester Windows, iOS og Android: Her er det bedste mobil-OS

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S